تسلیم شدن از نورون آغاز می شود/شناسایی نورون انگیزه زدا

4.8/5 - (25 امتیاز)

نوروسافاری | وقتی تسلیم می شویم [در مغزمان] چه اتفاقی می افتد؟ درون مغز، گروهی از سلول ها موسوم به نورونهای «نوسیسپتین» قبل از نقطه ی توقف و تسلیم شدن و دست از تلاش برداشتن بسیار فعال می شوند. نورون های فوق نوسیسپتین ترشح می کنند؛ مولکول پیچیده ای که موجب بازداری ترشح دوپامین- نوروترنسمیتر مرتبط با انگیزش- می شود. این یافته ها که اخیرا در مجله ی cell گزارش شده اند، بینش جدیدی به دنیای پیچیده ی انگیزش و پاداش ارایه می کنند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه واشنگتن، نورون های نوسیسپتین در نزدیکیِ قسمتی از مغز قرار دارند که با نام « ناحیه ی تگمنتال شکمی» (VTA) شناخته شده است. این ناحیه از نورون هایی تشکیل شده است که در طی اعمال لذت بخش دوپامین آزاد می کنند. اگرچه در گذشته دانشمندان تأثیر نوروترنسمیترهای ساده و سریع الاثر را بر روی نورون های دوپامینرژیک (آزاد کننده ی دوپامین) مطالعه کرده بودند اما این تحقیق جزء اولین مطالعاتی است که اثر سیستم تعدیل کننده ی نوسیسپتینِ پیچیده را توصیف می کند.

کریستین پدرسن، نویسنده ی همکارِ تحقیق و دانشجوی سال چهارم دکترا در رشته ی مهندسی زیستِ دانشکده ی پزشکی و دانشکده ی مهندسی دانشگاه واشنگتن، می گوید:

ما زاویه ی [دید] کاملا جدیدی بر روی ناحیه تگمنتال شکمی اتخاذ کردیم.

محققان این دانشگاه و همکارانشان در سایر دانشگاه ها، چهار سال را در جست و جوی نقش نوسیسپتین در تنظیم انگیزش صرف کردند.

پدرسون می گوید:

یافته ی بزرگ این است که نوروترنسمیترهای درشت و پیچیده موسوم به نوروپپتیدها، با اِعمال اثر بر روی ناحیه ی تگمنتال شکمی تاثیر بسیار پرقدرتی بر رفتار حیوانات دارند.

بیشتر بدانید:  ریشه اخلاق در ساختارهای مغزی است؟/افزایش فعالیت سیستم پاداش مغز در افراد با سطح بالای استدلال اخلاقی

کاربردهای این کشف علمی

محققان می گویند این یافته به افراد، با افزایش انگیزه در آنها زمانی که افسرده اند و به صورت معکوس، با کاهش انگیزه در آن ها زمانی که در جست و جوی مواد مخدر هستند (مثل اختلال سوء مصرف مواد یا اعتیاد) می تواند کمک کند.

یافته ی مذکور زمانی به دست آمد که پژوهشگران نورون های مغز موش هایی را مشاهده می کردند  که در جست و جوی شکر بودند. [در این آزمایش] موش باید برای دسترسی به منبع [تقویت]- شکر- با پوزه اش به دریچه ای ضربه وارد کند. در ابتدا تکلیف ساده بود اما تعداد ضربات مورد نیاز برای دسترسی به منبع به صورت [تابع] نمایی افزایش می یافت و با تبدیل ضربات مورد نیاز از یک به دو ضربه و بعد پنج ضربه و به همین صورت رو به بالا، در نهایت تمامیِ موش ها تسلیم می شدند. ثبت فعالیت نورونی آشکار ساخت که نورون های «انگیزه زدا» یا «نا امیدی» زمانی که موش ها دست از جست و جوی منبع برمیداشتند، بیشترین فعالیت را داشته اند.

محققان افزودند، در پستانداران مدارهای عصبیِ مرتبط با جست و جوی پاداش به وسیله ی سازوکارهایی تنظیم می شود تا تعادل زیستیِ [بدن] را حفظ کند. تعادل زیستی تمایلی است برای حفظ ثبات درونی  بدن- در مواردی چون دمای بدن، سطح قند خون و غیره- با هدف خنثی کردن تاثیر تغییرات محیطی.

در حیات وحش، حیوانات برای جست و جوی پاداش در محیط هایی که منابع اندک اند، کمتر برانگیخته می شوند. پایداری در جست و جوی پاداش های نامعلوم می تواند زیان آور باشد یا به علت مواجه ی پرمخاطره با شکارچیان یا به علت اتلاف انرژی. [وجود] نقص در فرآیندهای تنظیمیِ مذکور در انسان ها می تواند به شکل اختلالات رفتاری از قبیل افسردگی، اعتیاد و اختلالات خوردن بازنمود پیدا کند.

نویسنده ی ارشد مایکل بروچس، پروفسور هوشبری، طب درد و داروشناسیِ دانشکده ی پزشکی و عضو هییت علمی مرکز جدیدِ نوروبیولوژی اعتیاد، درد و هیجان در دانشگاه واشنگتن، می گوید:

در مسیر یاری رساندن به بیمارانی که نورون های «انگیزه» ی آن ها به درستی کار نمی کنند، یافته ها [ی این تحقیق] می توانند راه زیادی را به پیش ببرند.

او می گوید:

ممکن است ما به سناریو های متفاوتی فکر کنیم که در آن ها افراد بی انگیزه هستند، شبیه به چیزی که در افسردگی رخ می دهد، و با مسدود کردن فعالیت نورون های نوسیسپتین و یا گیرنده های مربوطه به آن ها کمک کنیم تا احساس بهتری داشته باشند. جنبه قدرتمند در رابطه با کشف این سلول ها همین است [اینکه] بیماری های اعصاب و روانی که بر انگیزش اثرگذارند می توانند بهبود یابند.

او همچنین می گوید:

با نگاه به آینده، این نورونها شاید بتوانند در افرادی که در جست و جوی داروهای مخدر هستند و همچنین در دیگر انواع اعتیاد، تغییر داده شوند.

بیشتر بدانید:  مردان خودخواه و زنان خیرخواه؟!/تفاوت عملکردی سیستم پاداش مغز مردان و زنان در رفتارهای اجتماعی

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

A Paranigral VTA Nociceptin Circuit that Constrains Motivation for Reward

لینک خبر:

Researchers discover the science behind giving up

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *