تعمق در مرگ باعث تغییر طرز تفکر می شود

Rate this post

p03hycvh

نوروسافاری | خواندن این مقاله می تواند برای مدتی سیاستها، سوگیریها و نحوه تصمیم گیری های شما را دستخوش تغییر سازد-  مثلا ممکن است شما را برای مشهور شدن ترغیب کند. چرا که ایده های مطرح شده در مورد مرگ، طرز فکر ما را عمیقا تغییر می دهند.

سخن گفتن از مرگ همواره نوعی هنجارشکنی بوده، ولی این وضعیت در حال تغییر است. در سال های اخیر تلاش برای ترویج سخن گفتن از مرگ و مردن در محافل خصوصی و عمومی رو به افزایش بوده است. برای مثال، کافی شاپ های مرگ، اولین بار در سال ۲۰۰۴ در سوئیس برپا و به تدریج در تمام دنیا باب شدند. در این کافی شاپها مردم به هنگام صرف کیک و قهوه از ترس های خود سخن می گویند.

اکراه ما از صحبت درباره مرگ اغلب گواهی بر ترس در نظر گرفته شده و در نتیجه به اجتناب ما از فکر کردن درباره آن می انجامد. به هرحال، شواهد مستقیم اندکی برای پشتیبانی از ادعای وجود این ترس در دست است. سوال اینجاست که تا چه میزان اضطراب از مرگ، طبیعی محسوب می شود و چگونه نمود پیدا می کند؟

فکر کردن به مرگ باعث افزایش تعصبات ملی گرایانه شده و ما را در برابر سایر نژادها، مذاهب و گروه های سِنی متعصب تر می کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از کانورسیشن، به استناد مطالعاتی که برپایه ارائه پرسشنامه انجام شده اند، به نظر می رسد ما بیش از آن که نگران مرگ خودمان باشیم، از امکان از دست دادن عزیزانمان بیمناکیم. همچنین بیشتر ترس ما از فرایند مرگ است -که مثلا همراه با درد و در تنهایی باشد- تا خود مرگ و پایان زندگی در کل. وقتی از ما سوال می شود که آیا از مردن می ترسیم، اکثراً انکار می کنیم، و تنها به سطوح اندکی از اضطراب اقرار می کنیم. معدود افرادی هم که سطوح بالایی از اضطراب را گزارش می کنند از نظر روانشناسی غیرعادی تشخیص داده می شوند -تاناتوفوبیا یا فوبیای مرگ- و به آن ها پیشنهاد می شود اقدامات درمانی در این خصوص انجام دهند. [فوبیا، ترسی بیمارگونه است که در آن میزان ترس تجربه شده توسط فرد با آنچه که سبب ترس شده متناسب نیست و اغلب بسیار مبالغه آمیز تر است- مترجم]

از سوی دیگر، تمایل ما به اعلام سطوح پایین اضطراب از مرگ ممکن است نتیجه عدم پذیرش ما از قبول ترس و اقرار به آن در مقابل خودمان و دیگران باشد. بر اساس این فرضیه، تقریبا ۳۰ سال است روانشناسان اجتماعی تأثیرات اجتماعی و روانشناختی “روبرو شدن فرد با مرگ خود” را بررسی می کنند. در بیش از ۲۰۰ آزمایشی که انجام گرفته، به افراد آموزش داده شد که خودشان را در حال مرگ تصور کنند.

بیشتر بدانید:  کنترل خودآگاه رویاها با تحریک الکتریکی مغز

قاضیانی که قبلا با مرگ خود مواجه شده بودند نسبت به قاضیانی که چنین تجربه ای نداشتند، وثیقه های سنگین تری تعیین می کردند

اولین مطالعه از این دست برروی قاضیان دادگاه شهرداری آمریکا انجام شد، که از آن ها خواسته شده بود در یک سناریوی فرضی برای یک متهم قرار ضمانت صادر نمایند. به طور میانگین، قاضیانی که پیش تر با مرگ خود مواجه شده بودند نسبت به آن هایی که چنین تجربه ای را نداشتند، وثیقه های بالاتری تعیین کردند – ۴۵۵ دلار در مقابل ۵۰ دلار (۳۱۵ پوند در مقابل ۳۵ پوند). از آن زمان، تأثیرات دیگری نیز بین گروه های مختلف اعم از مردم عادی در کشورهای مختلف مشاهده شد.

فکر کردن به مرگ علاوه بر تشدید اعتقاد به تأدیب و مجازات حداکثری خطاکاران، تعصبات ملی گرایانه ما را افزایش داده، ما را در مواجه با سایر نژادها، مذاهب و گروه های سِنی متعصب تر می نماید که این خود به انواع رویکردهای کوته بینانه منجر می شود. در مجموع، این ده ها مطالعه نشان می دهند که یادآوری مرگ ما را بیش از پیش، و با هدف مقابله با کسانی که [مثلا در رأی و عقیده-مترجم] با ما متفاوت هستند، به گروه هایی که به آن ها تعلق خاطر داریم پیوند می زند.

یادآوری مرگ، عقاید سیاسی و مذهبی ما را هم به طرزی جالب تحت تأثیر قرار می دهد.

یادآوری مرگ همچنین عقاید سیاسی و مذهبی ما را به شکلی جالب دستخوش تغییر می کند. از یک سو، ما را تک قطبی می کند، میانه روها، میانه رو تر می شوند و محافظه کارها، محافظه کار تر. یا به طور مشابه، افراد مذهبی با شور و شوق بیشتری از عقاید خود دفاع می کنند در حالی که افراد غیرمذهبی با شدت بیشتری به نفی مذهب می پردازند. [میانه رو یا لیبرال به طیفی سیاسی گفته می شود که تفکرات مبنی بر آزادی، خواه در دین، سیاست، اخلاق و… را دنبال می کنند. در مقابل محافظه کاران از ایدئولوژی حفظ جامعه و ارزش های درونی آن پیروی می کنند- مترجم]

از سوی دیگر، یافته های این تحقیقات حاکی از آن هستند که فکر کردن در باره مرگ ما را -چه مذهبی باشیم یا نه- به شکلی نامحسوس و شاید کاملا ناآگاهانه، بیش از پیش به سوی عقاید مذهبی سوق می دهد. چنانچه تأثیر این یادآوری به قدر کافی نیرومند و سرسپردگی فرد نسبت به عقاید سیاسی قبلیش چندان زیاد نباشد، [افراد] میانه رو را نیز همانند محافظه کاران، به ایده ها و سیاستمداران محافظه کار متمایل می سازد. برخی محققان عقیده دارند که راست گرا شدن سیاست آمریکا پس از وقایع یازدهم سپتامبر توضیحی بر این مدعا است.

بیشتر بدانید:  نحوه بقای ویروس کرونا در محیط، پیشگیری و کنترل آن

محققان همچنین دریافته اند که یادآوری مرگ میل ما را به شهرت و فرزند داشتن افزایش می دهد.

ولی چرا مرگ، تمایل ما را به تأدیب و مجازات خطاکاران، محافظه کاری و مذهب افزایش می دهد؟ براساس بسیاری از تئوری ها، یادآوری مرگ ما را وا می دارد که در پی جاودانه شدن برآییم. و البته بسیاری از مذاهب نوید جاودانگی می دهند؛ وابستگی های غیر مذهبی نظیر کشور و گروه های قومیتی نیز نوعی جاودانگی نمادین ارائه می کنند. این گروه ها و سنت های آن ها بخشی از هویت ما [و پاسخ به پرسش فلسفی مشهور “من کی هستم؟” -مترجم] می باشند و پس از مرگ ما نیز ادامه می یابند [که این نوعی جاودانگی برای افکار، عقاید و هویت ما تلقی می شود-مترجم]. دفاع از هنجارهای فرهنگی نیز حس تعلق ما را تقویت می کند و افزایش اعتقاد ما به مجازات افرادی که این هنجارهای اجتماعی را زیرپا می گذارند -نظیر روسپیها- نشانه ای از این امر است.

با در نظر داشتن این تعبیر، محققان دریافته اند که یادآوری مرگ میل ما به شهرت و بچه دار شدن افزایش می دهد، که هر دو به نوعی با جاودانگی نمادین مرتبط هستند. و این حقیقت را آشکار می سازند که ما می خواهیم از طریق “کارهایی که انجام می دهیم” و “دی ان ای” خود جاودانه شویم.

وقتی از ما در مورد ترسمان از مرگ سوال می شود، شاید این ترس حتی برای خودمان هم آشکار نباشد. ما حتی گمان هم نمی کنیم که فکر کردن در مورد مرگ چنین تأثیر گسترده ای بر روی رویکردهای اجتماعی ما داشته باشد. اما با این وجود نیروهای درونگرایانه ما محدودیت هایی نیز دارند. [مثلاً] ما معمولاً نمی توانیم رفتار و احساسات احتمالی مان در موقعیتی آتی را به درستی پیش بینی کنیم، یا مثلاً علت احساساتی که داریم یا رفتاری که در یک موقعیت مشخص بروز داده ایم را به درستی درک کنیم.  بنابراین متوجه باشیم یا نه، به نظر می رسد به خاطر آوردن مرگ شبیه به بازکردن جعبه پاندورا است. [در افسانه های یونانی، جعبه پاندورا جعبه‌ای بود محتوی تمامی بلاها و شوربختی‌های ناشناخته بشری و با گشوده شدن این جعبه بلا ها و شوربختی‌ها از داخل آن سرریز و بر روی زمین پراکنده شدند- مترجم]

بیشتر بدانید:  آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

خوب، حالا از این یافته ها چه استفاده ای برای ابهام زدایی از مقوله مرگ و مردن از طریق گفتگو می توان انجام داد؟ گفتنش سخت است. بر اساس یافته های تحقیقاتی با پربار شدن اطلاعات مربوط به مرگ در تصورات ما، خواه خصوصی یا عمومی، تعصبات و عقیده به مجازات در ما بیشتر می شود. از سوی دیگر ممکن است، دقیقاً همین تأثیرات منفی، به این دلیل در ما ایجاد شوند که عادت نداریم در باره مرگ فکر یا صحبت کنیم.

در روشی درمانی به نام “در معرض قرار دادن”، ترس بیمار از طریق رودر رو کردن کنترل شده بیمار با چیزی که او را دچار تشویش می کند- خواه یک شیئ باشد، یا حیوان یا حتی یک خاطره- کاهش یافته و درمان می شود.  به همین طریق، شاید این روند هنجار شکنانه  اخیر [در مواجه با مرگ-مترجم] ما را از نظر روانی واکسینه کرده و در مواجه با مرگ قوی تر کند.

ترجمه و تلخیص: میترا دهقان – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

How scared of death are we really – and how does that affect us?
Dying Matters |
Welcome to Death Cafe
Five surprising findings about death and dying
Construct Validity of the Revised Collett-Lester Fear of Death and Dying Scale
Predictors of Fear of Death and Self-Mortality: An Atlantic Canadian Perspective: Death Studies: Vol 32, No 3
Evidence for terror management theory: I. The effects of mortality salience on reactions to those who violate or uphold cultural values.
General and Personal Mortality Salience and Nationalistic Bias
Stereotypes and terror management: Evidence that mortality salience enhances stereotypic thinking and preferences.
Evidence for terror management theory II: The effects of mortality salience on reactions to those who threaten or bolster the cultural worldview.
Ageism and Death: Effects of Mortality Salience and Perceived Similarity to Elders on Reactions to Elderly People
Death Goes to the Polls: A Meta-Analysis of Mortality Salience Effects on Political Attitudes – Burke – 2013 – Political Psychology – Wiley Online Library
The Worm at the Core by Sheldon Solomon, Jeff Greenberg, Tom Pyszczynski | PenguinRandomHouse.com
Toward Understanding the Fame Game: The Effect of Mortality Salience on the Appeal of Fame: Self and Identity: Vol 9, No 1
Mortality salience and the desire for offspring
BBC – Future – Why contemplating death changes how you think
Self-Knowledge: Its Limits, Value, and Potential for Improvement – Annual Review of Psychology, 55(1):493
Affective Forecasting
A Process Model of Affect Misattribution
Précis of The illusion of conscious will | Behavioral and Brain Sciences | Cambridge Core
Cognitive-behavioral therapy.

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

۲ comments

  1. شاید در تایید سخنان این مطلب بشود تمایل افراد مذهبی با رفتارهای متعصبانه در مذاهبی که در متون آنها بسیار به مرگ و پسا زندگی اشاره شده مثال زد. و حتی شاید بتوان رفتارهای مرگ طلبانه و اقدامات انتحاری باورمندان به اینگونه مذاعب را هم به نحوی در همان چارچوب قرار داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.