تقویت حافظه با تحریک الکتریکی مغز در افراد جوان

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | همه ما گاهی اوقات چنین سوالات را از خود پرسیده ایم که “کلیدم را کجا جا گذاشته ام؟”، “اسمش چه بود؟”، “ماشین را کجا پارک کرده ام؟”

به میزانی که فرد مسن تر می شود حافظه اش ضعیف تر می شود، بنابراین پیدا کردن راهی برای تقویت حافظه با در نظر گرفتن این نکته که طول عمر انسان ها در دوران معاصر بلندتر شده است میتواند موضوع خوبی برای سرمایه گذاری و تحقیق باشد.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ایلینوی شیکاگو،  تحقیقات اخیر نشان داده است که تحریک مغز با جریان الکتریکی خفیف، به نام تحریک جریان مستقیم فرا جمجمه‌ای (tDCS)، می تواند حافظه را در افراد جوان و سالخورده بهبود بخشد.

در یک  تحقیق منتشر شده آنلاین در ویژه نامه علوم اعصاب شناختی سالمندی از نشریات علوم سالمندشناسی / علم روانشناسی، محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو این یافته ها را با در اختیار داشتن مجموعه ای از شرکت کنندگان جوان و مسن ( ۴۸ نفر ما بین سنین ۱۸ تا ۳۵ و همچنین ۴۸ نفر مابین ۶۰ تا ۷۹ سال) بررسی کردند. در این آزمایش شرکت کنندگان می بایست تعداد ۶۰ جفت اسم و چهره را یاد گرفته و به خاطر می سپردند.

در این تحقیق برخی از شرکت کنند گان تحریک واقعی مغز دریافت کردند در حالی که برای برخی دیگر وانمود شد که در حال دریافت تحریک هستند. حافظه آنها هر دو بلافاصله بعد از تحریک و همچنین ۲۴ ساعت بعد از آن برای بررسی اثرات روی حافظه در روز بعد تست شدند.

نتایج بدست آمده

در نهایت، محققان دریافتند که در حالی که جوانترها نشانه هایی از بهبود حافظه را پس دریافت تحریک نشان دادند، مسن تر ها پاسخی به این تحریک ندادند.

بیشتر بدانید:  تفاوت سیناپسهای قوی و ضعیف مغز در چیست؟

اریک لشیکار، استاد روانشناسی بالینی UIC و نویسنده اصلی این مقاله علمی می گوید: ‘به طور متوسط ​​میزان بهبودی که جوانتر ها از تحریک مغز نشان دادند، بهبود ۵۰ درصدی در حافظه بود؛ او می افزاید این مهم است که ما بهبود حافظه را هم بلافاصله پس از تحریک و هم پس از گذشت ۲۴ ساعت از آن مشاهده کردیم که این موضوع می تواند حاکی از آن باشد که تحریک مغز می تواند به طور موثر به بهبود حافظه کمک کند.

این نتایج با یافته های قبلی در تناقض است که نشان می دادند وارد کردن جریان الکتریکی خفیف به مغز از طریق پوست سر تاثیر بیشتری بر روی فعالیت های شناختی افراد مسن در مقایسه با افراد جوان می گذاشت.

 لشیکار می گوید پژوهش آتی آنها این موضوع را بررسی می کند که آیا روش های مختلف تحریک میتواند مسن تر ها را هم به بهبود حافظه سوق دهد.

او می گوید: ممکن است اینطور باشد که افراد مسن هم بهبود حافظه را پس از  تحریک تجربه کنند، شاید با روشهای تحریک ما در این مطالعه نشانه هایی از بهبود نشان ندادند.

ترجمه و تلخیص: محمد هویدی اردستانی

ویرایش علمی و ادبی: دکتر میر شهرام صفری – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Differential Age Effects of Transcranial Direct Current Stimulation on Associative Memory

لینک خبر:

Study: Brain stimulation helps younger, not older, adults’ memory

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *