“توجه کردن به توجه”: چطور به مغز خود بیاموزید که دچار حواس پرتی نشود

5/5 - (1 امتیاز)

focused-mind

نوروسافاری|عوامل زیادی در شکلگیری و کارکرد صحیح توجه دخیل هستند از قبیل: ژنتیک، اینکه محیط شما آرام است یا باعث حواس پرتی می شود، تجربیات گذشته، و البته اراده خود شما. تحقیق جدیدی که در دانشگاه پرینستون آمریکا انجام شده بیان می دارد که اگر اراده ای وجود داشته باشد، راهی هم وجود خواهد داشت: دانشجویانی که دائما سطح توجه خود را کنترل می کردند، عملکرد بهتری در تمرکز بر تکالیف داشتند. در حالیکه گاهی برای مغز بهتر است که استراحت کند و یا به یک ایده خلاقانه جدید بپردازد، اما سرگردانی افکار می تواند منجر به از دست رفتن بهره وری و حتی باعث بروز حوادثی بشود بخصوص اگر همیشه اتفاق بیفتند.

محققان بر این باورند که این لغزشها بدان جهت رخ می دهند که صرفا و به شکلی ساده ما توجه کافی به توجه کردن خویش نداریم. طبق مفروضات ما، لغزش در این تکالیف و در خود زندگی بدان جهت رخ می دهند که انسانها به اندازه کافی بر میزان توجه خود از یک لحظه به لحظه دیگر، نظارت ندارند. لغزشها به تدریج پدیدار می شوند و ممکن است خیلی دیر کشف شوند یعنی بعد از اینکه یک زنجیره از رویدادها اتفاق افتاد که باعث بروز خطاهای رفتاری می شوند. بر این اساس، یک راه برای اینکه به خودمان بیاموزیم که توجه خویش را حفظ کنیم، این است که یک سیگنال بازخوردی حساس تر ایجاد کنیم بطوری که فرد بتواند یاد بگیرد که لغزشهای نزدیک و محتمل الوقوع را زودتر حس کنند و مانع از این شوند که این لغزشها در رفتارشان تجلی پیدا کنند.

بیشتر بدانید:  راهی جالب برای کنار آمدن با خاطرات بد

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه پرینستون، در این تحقیق، محققان فعالیت مغز چندین دانشجو را که در انجام یک تکلیف تکراری نیازمند تمرکز شرکت کرده بودند، تحت نظارت قرار دادند. در حالیکه عکسهایی از صورت انسانهایی واقع در برابر این افراد به ایشان نشان داده می شد، آنها را در داخل دستگاه تصویر برداری رزونانس مغناطیسی کارکردی (fMRI) قرار داده بودند و از این افراد شرکت کننده خواسته می شد که با دیدن صورت یک مرد یا زنی که قبلا دیده بودند، دکمه ای را فشار دهند چه آنها را در یک منظره داخلی دیده باشند یا در یک منظره خارج از ساختمان. هر بار محققان فعالیتی را در مغز یک دانشجو کشف می کردند که نشان می داد از میزان توجه او کاسته شده است، تکلیف بعدی را دشوارتر از تکلیف قبلی تعیین می کردند و فرد را مجبور می کردند که بیشتر تمرکز کند. این امر در واقع به بهبود عملکرد افراد شرکت کننده منجر شد چرا که دانشجویان یاد گرفتند که توجه خود را کنترل کنند و مطمئن شوند که به موضوع توجه دارند. به بیان دیگر، بازخورد به موقع از مغز ما می تواند ما را در راستای کاهش لغزش توجه و تمرکز بهتر، یاری دهد. به گفته Turk-Browne اگر شما فرض کنید که باید بر روی یک صورت یا سطح تمرکز کنید اما حواس شما در حال پرت شدن است، قبل از اینکه باعث خطایی در آن تکلیف گردد، ما آن را در مغز شما تشخیص می دهیم. اگر ببینیم که آنها دوباره شروع به تمرکز بر چیزهای درستی می کنند، می توانیم تکلیف پیش رو را ساده تر کنیم. با امکان دسترسی آنها به وضعیتهای مغزشان، اطلاعاتی را در اختیارشان قرار می دهیم که باعث می شود اشتباه نکنند.

بیشتر بدانید:  رژیم های شبیه به روزه داری "نشانه های بیماری ام اس را تخفیف می بخشند"

این ثابت می کند که مغز ما نوعی انعطاف پذیری و شکل پذیری توجهی را پردازش می کند، نوعی توانایی برای بهبود تمرکز وقتی که به کنترل آن می پردازند. بعد از دوره آموزش، بنظر می رسید که شرکت کنندگان می توانند بین دو حالت تمایز ایجاد کنند: یکی لغزش توجه (حواس پرتی) و دیگری تمرکز؛ و این به آنها کمک کرد تا در  متمرکز باقی بمانند. Turk-Browne  بیان داشت که به همین دلیل است که ما علوم پایه را مطالعه کرده و چیزهای زیادی را در مورد رفتار و مغز آموخته ایم. به نقل از وی: فکر می کنم که برخی از جالب ترین کاربردها در زندگی روزمره، همان تجربیات دنیوی باشد که همه ما آن را داریم اما نمی توانیم تمرکز خود را بر روی کاری که سعی داریم انجامش دهیم، حفظ کنیم. این می تواند شامل رانندگی بلند مدت هم باشد اما محققان امیدوارند که تحقیقات آتی بر روی این موضوع بتواند به درمان اختلالات توجهی از قبیل ADD و یا ADHD کمک کند.

اما آنچه که مشخص است این است که ما روبات نیستیم. گاهی اوقات لغزش امری طبیعی است و برای مثال خودتان را در حالی می یابید که مشغول تماشای آسمان از یک پنجره هستید. و گاهی این حواس پرتی ها می تواند برای مغز شما خوب باشد و به قولی نوعی هواخوری برای مغز محسوب می گردد.

ترجمه و تلخیص: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

 

لینک گزارش این پژوهش در ژورنال Nature Neuroscience:

Closed-loop training of attention with real-time brain imaging

لینک گزارش خبری در وبسایت دانشگاه پرینستون:

بیشتر بدانید:  "کوری احساسی" چیست؟!

Real-time brain feedback reduces attention lapses

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *