تولید بافت مشابه قشر مغز انسان در آزمایشگاه

Rate this post

brain-spheroid

نوروسافاری| محققان آمریکایی با ابداع یک روش جدید موفق به ساخت نمونه کوچکی از قشر مغز انسان در محیط آزمایشگاه شدند.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از ایرنا و ایسنا، محققان دانشگاه استفورد واقع در آمریکا با روش ابداعی خود موفق شدند جوانه های کروی کوچکی را که شبیه قشر مغز هستند در ظرف آزمایشگاهی رشد دهند.

 

محققان می گویند: در واقع این گلوله های کوچک، نمونه کوچک مغز انسان نیستند اما گلوله هایی از سلول های مغزی انسان هستند که رشد کرده اند و عملکردی شبیه لایه خارجی مغز فردی را دارند که این سلول از آن گرفته شده است.

 

این مینی‌اندام‌ها دارای فعالیت شبکه عصبی هستند و سلول‌های آن‌ها در مدارهایی درست مانند سلول‌های موجود در مغز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

 

کره‌های قشرمانند تیم علمی، نورون‌های سالمی دارند که شبکه‌ای‌ از سلول‌های گلیال آن‌ها را پشتیبانی می‌کند و این موضوع منجر به اتصالات عصبی کاربردی‌تر می‌شود.

 

محققان همچنین می‌توانند با استفاده از شیوه‌های برش مغز، این ساختار قشرمانند را بررسی کنند و حتی دریابند که کدام مدارها در قشر در حال رشد یک فرد مبتلا به اختلالات مغزی، دچار مشکل شده‌اند.

 

در حالی که این فناوری هنوز در حال توسعه است، پتانسیل بالایی برای استفاده از این سنجشها به منظور تولید و آزمایش دقیق‌تر تاثیرگذاری و ایمن بودن درمان‌های جدید، پیش از استفاده از آن‌ها در مبتلایان به بیماری‌های روانی وجود دارد.

 

قشر مغز کار دریافت های حسی و عملکردهای سطح بالای مغزی مانند صحبت کردن، حافظه و دیدن را بر عهده دارد.

بیشتر بدانید:  استرس مزمن عامل التهاب، تخریب سیناپسی و افسردگی

این ساختارهای کوچک لایه لایه که شبیه قشر مغز هستند و اصطلاحا اورگانویید نامیده می شوند، می توانند به ایجاد دیدگاه هایی در مورد تکامل و عملکرد مغز نیز منجر شوند و در نهایت امید می رود که آنها بتوانند علل بروز مشکلات روانی مانند اوتیسم و شیزوفرنی را مشخص کنند.

 

دکتر سرگی پاسکا استاد یار روان پزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه استنفورد می گوید: یکی از مشکلات اصلی در درک اختلالات روانی این است که مغز انسان را نمی توان مستقیما مورد ارزیابی قرار داد.

وی افزود: این کره های ابداعی بسیار شبیه ساختار سه بعدی قشر مغز هستند و الگوی بیان ژنی آنها بسیار شبیه مغز جنین در حال رشد است.
دانشمندان موسسه ملی بهداشت روان در آمریکا، مینی‌سازه‌های سه‌بعدی کشت‌ داده‌شده‌ای را ارائه داده‌اند که درست مانند غشای بیرونی مغز فردی که از آن مشتق شده‌اند، رشد و فعالیت می‌کنند.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Nature Methods ارائه شده است:

Functional cortical neurons and astrocytes from human pluripotent stem cells in 3D culture

همچنین ببینید

کارگاه پایتون در علوم اعصاب پیشرفته: کتابخانه MNE

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: کارگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.