تکالیف خانگی مدارس برای رشد تواناییهای ذهنی مفیدند؟

نوروسافاری | سوال کردن در مورد بخشی از تحصیل در مدرسه که کمترین جذابیت را برای کودکتان داشته است می تواند پاسخی تقریبا کلی و عمومی را در اختیار شما قرار دهد فارغ از اینکه کودک شما در سن مدرسه ابتدایی قرار دارد یا راهنمایی و یا دبیرستان: تکالیف خانگی. تکالیف خانه و بخصوص مقدار آن، بلای جان کودکان مدرسه ای و همچنین بسیاری از والدین آنها در همه جای جهان بوده است با این حال تکلیف و مشق یکی از جنبه های امروزی تحصیل است که تقریبا تمامی دانش آموزان در این مورد یکی هستند.

حتی اگر مدارس بطور کامل عصر دیجیتال را در آغوش کشیده و نظام آموزشی گذشته در آنها محو شده باشد، باز هم مشق و تکالیف منزل بعنوان یک امر ثابت باقی می مانند. شروع این شیوه به دهه ۱۹۵۰ و قبل از آن باز می گردد و البته هنوز هم مصداق عینی دارد. آیا به گمان شما، تکلیف منزل چیز خوبیست و آیا باید مقدار زیادی از آن وجود داشته باشد؟ آیا آنگونه که بسیاری اذعان می دارند تکلیف منزل، تاثیری مثبت بر یادگیری کودک دارد یا اینکه استرس و باری ناروا را بر کودک تحمیل می کند؟ نظریات فراوانی در این خصوص وجود دارد که آیا تکلیف و مشق، ابزاری مؤثر در راستای کمک به آموزش جوانان کشورمان است یا اینکه صرفا کاری مشقت زاست.

بیشتر بدانید:  تکنیکی برای "افزایش سرعت یادگیری تا دو برابر"

امتیاز آن چیست؟

اجازه دهید یک گام بیشتر در مورد سوال اصلی خود برداشته و نتایج را برای زمانی متصور شوید که از دانش آموزان، نظر واقعیشان را در مورد تکلیف منزل جویا شده باشید. بدون شک یکی از پاسخهای مشترکی که به شما داده می شود که:

امتیاز آن در چیست؟

بسیاری از طرفداران مشق و تکلیف منزل، به چند نکته اشاره می کنند. ممکن است این تصور از دید دانش آموزان چندان هم خوشایند نباشد که: 

تکلیف می تواند ابزاری مفید باشد.

آنها در پاسخ می گویند:

تکلیف به دانش آموزان کمک می کند بر دروسی که در کلاس آموخته اند تسلط پیدا کنند. همچنین زمانی را برای بهبود مفاهیمی فراهم می کند که دانش آموز ممکن است در یک مجموعه گروهی مانند کلاس درس نتوانسته درک کند و بفهمد. همچنین تکالیف منزل باعث می شوند که مهارت سازی در حدی فراتر از صرفا خودِ یک کار، صورت بگیرد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از موسسه کرنرستان، در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شده مشخص گردید که مشق و تکلیف منزل به کودکان کمک می کند تا حس وظیفه شناسی بیشتری پیدا کنند بطوری که نه تنها در وظایف و تکالیف تعیین شده برای آنها بلکه در هر جای دیگری از زندگیشان، سخت کوشی را در پیش گرفته و تلاشهای خود را وقف آن نمایند. بنابراین نگاهها به چیزی فراتر از صرفا انجام یک تکلیف در منزل، دوخته شده است.

به عنوان یک بزرگسال و بعنوان یک نیروی آزمایشگاهی، بیشتر موفقیتهای افراد را برخاسته از خوب بودن فرد بعنوان یک حلال مسائل می دانم یعنی توانایی تدبیر سریع مسائل و رفتن به سمت مرحله بعدی. تکالیف منزل در میان چندین رشته علمی گسترش داده شده اند که به خوبی باعث تحریک فرد برای تقلید چنین شرایطی می شوند. تکالیف منزل همچنین باعث ترویج عادات مربوط به کار فردی و مستقل می شود. وقتی که یک دانش آموز فارغ التحصیل می شود، دیگر خبری از تلاش یک مجموعه گروهی یا یک کلاس درس جمعی نخواهد بود و چنین محیطی همیشه برای دانش آموز برقرار نخواهد بود. بسته به حجم کار، دانش آموز می تواند مهارتهای مدیریت زمان را که ارزشمند نیز هستند بیاموزد آنهم از طریق انجام کارهای محول شده به وی از قبیل خواندن متون و یا حل مسائل ریاضی در قالب تکالیف شبانه (بعد از کلاس درس). یادگیری تقسیم خردمندانه زمان برای انجام یک تکلیف معین، یکی از مهارتهایی است که بسیاری از بزرگسالان هنوز هم در تسلط بر آن مشکل دارند بنابراین هرچه فرد زودتر و در سنین پایین تر آن را یاد بگیرد، برایش بهتر خواهد بود.

بیشتر بدانید:  یادگیری زبان دوم قبل از ۶ سالگی کودک را اجتماعی می کند

آیا واقعا ضرورت دارد؟

مخالفین انجام روزانه تکالیف مدرسه در منزل هم ممکن است تصدیق کنند که این قبیل مهارتها ارزشمند هستند. اما از سوی دیگر این سوال را مطرح می کنند که آیا کسب این مهارتها مستلزم آن است که کودک را با تخصیص وقتشان بعد از مدرسه به همان اندازه مدرسه، آنهم به انجام کارهای تحصیلی، ناراحت و غمگین نمود؟ متاسفانه بیشتر تحقیقات موجود نتوانسته اند به این سوال پاسخ دهند. با این حال راهنمایی هایی را در مورد تاثیرات آکادمیک تکالیف منزل فراهم نموده و بیان می دارد که برای برخی گروههای سنی معین، مقدار زیاد مشق نمی تواند ایده آل باشد.

به گزارش نوروسافاری براساس تحقیقات Harris Cooper در دانشگاه Duke، برای دانش آموزان سنین پایین تر بایستی حجم تکالیف، کمتر باشد. به گفته این محقق، مشق و تکالیف منزل تعیین شده برای دانش آموزان سنین پایین‌تر بایستی به نحوی باشد که زودتر انجام شده و بدون تلاش و تقلای زیاد، منجر به موفقیت گردد و گاهی والدین بتوانند در آن شرکت کنند؛ همچنین در صورت امکان، بتوان از فعالیتهای خارج از کلاسی استفاده کرد که باعث ایجاد شادی و نشاط در کودکان می شوند از قبیل تشکیل تیمهای ورزشی و یا خواندن مطالبی که برایشان جذابیت زیادی دارد.

احتمالا بسیاری با این مطلب موافق هستند که سنین تحصیل در مدارس ابتدایی، کمی برای تخصیص تکالیف زیاد در منزل، کم است. اما در مورد وقتی که کودک بزرگتر می شود چطور؟ نتایج بدست آمده برای کودکان سنین مدارس راهنمایی هم مانند کودکان سنین پایین تر بوده است. آنها از مطالعه بیشتر و یا پیگیری های خارج از کلاس درس، چندان سودی نمی برند. وقتی که شما به دانش آموزان دبیرستانی می پردازید، می بینید که در این سن، تکالیف منزل جایگاه نهایی خود را پیدا کرده و حتی در این خصوص با اخطارهایی مواجه می شوید.

به بیان علمی تر، تخصیص مشق و تکالیف منزل به میزان اعتدال می تواند برای سنین ۹ تا ۱۲ سال مفید باشد. مطالعات انجام شده در دانشگاه Duke بیان می دارد که برای کودکانی در این سنین بایستی حداکثر دو ساعت تکلیف منزل به ازای هر شب، اختصاص داده شود. Cooper در ادامه بیان داشته که حتی برای دانش آموزان دبیرستانی هم تعیین تکالیف زیاد نمی تواند ارتباطی با پایه های بالاتر داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که اگرچه تکلیف برای این سنین می تواند مفید باشد اما همانطور که Cooper خاطر نشان کرده، مقدار و نوع تکلیف بایستی براساس سطح رشد دانش آموز و شرایط محیطی او در منزل، تغییر کند. تحقیقات دیگر نیز نتیجه گیریهای مشابهی را نشان داده اند و اینکه شاید نگرانیهای مربوط به تکلیف بیش از حد در منزل، برخاسته از این مطلب باشد که برای تمامی دانش آموزان با خُلقیات و سطوح مختلف توانایی و رشد، تکالیفی با سایز یکسان تعیین می گردد.

بیشتر بدانید:  بازگشت به نوشتن با دست/اهمیت نوشتن با دست در یادگیری

در سال ۲۰۱۳ تحقیقی توسط Adam Maltese از دانشگاه Indiana با تمرکز بر دانش آموزان سال دوم دبیرستان انجام شد و نشان داد که تکالیف منزل به دانش آموزان مذکور کمک می کند تا در تستهای استاندارد سازی شده، عملکرد خوبی داشته باشند. بجز این، نشان داده شد که بین تکالیف منزل و بهبود عملکرد در کلاسهایی از قبیل ریاضیات و علوم، ارتباطی وجود دارد. Maltese در مورد این تفاوتها چنین توضیح می دهد که:

نتایج ما نشان می دهد که ممکن است تکلیف منزل، آنگونه که باید، بکار گرفته نشود.

  آنچه که مطالعه Maltese و تحلیل Cooper نشان می دهد این است که مزیت آموزشی تکلیف منزل، عمومیت ندارد و در برخی موارد، این سودمندی می تواند محدود باشد. بنابراین در مورد ویژگیهای دیگر از قبیل مهارتهای حیاتی زندگی که پیش از این بدانها اشاره کردیم چه می توان گفت؟ مشخص است که تعیین تکالیف بعد از مدرسه، برای دانش آموزی که نسبت به تحصیل علاقه و گرایشی ندارد، می تواند بیشتر زیانبخش باشد تا مفید.

بیشتر بدانید:  تقویت حافظه انسان با کاشت دستگاه: تقلید از روش یادگیری مغز

در برابر سرگرمی و تفریح

البته هر کودکی با ذهنیت منفی همراه با مشقّت ناشی از تکالیف منزل درگیر خواهد شد اما نگرانیها فراتر از این است که صرفا از تکلیف و کار زیاده از حد پرهیز شود. برای یک دقیقه خود را بعنوان فردی بزرگسال در نظر بگیرید که بعد از یک روز کامل کار کردن به منزل باز می گردد. شما احتمالا خسته، گرسنه و شاید کمی کج خُلق می شوید. احتمالا در اوقات فراغت خود نیز در مورد کارتان فکر می کنید. حالا کودکی ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستانی را در نظر بگیرید. آنها روزی شش یا هفت ساعت در مدرسه هستند و در بسیاری از موارد، دو تا چهار ساعت هم در منزل به انجام تکالیف خود می پردازند.

اولین چیزی که به ذهن می رسد که راهی سریعتر از این برای تحریک اشتیاق یک کودک نسبت به تحصیل وجود ندارد. بعد از مدرسه، والدینی هستند که کودک خود را وادار می کنند تا تکالیفش را به اتمام برساند که خود این نوعی تنش غیر ضروری را در منزل و میان اعضای خانواده ایجاد می کند. و دست آخر هم کمبود خواب خودنمایی می کند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که بین عملکرد ضعیف تحصیلی و کمبود استراحت، رابطه ای وجود دارد ولی ما همچنان از کودکان خود انتظار داریم که هر شب و پنج شب در هفته، این تشریفات را انجام دهند و حتی آخر هفته آنها را نیز با مقدار زیادی تکلیف بعد از مدرسه، پر می کنیم. تازه اگر دانش آموز، شرکت در فعالیتهای فوق برنامه را نیز انتخاب کرده باشد، باید این را هم به موارد قبلی اضافه کرد. نویسنده ای به نام Alfie Kohn که ۱۴ کتاب در مورد تحصیل و فرزند پروری نوشته است از جمله کتاب «راز تکلیف منزل» و با این مطلب موافق است که تکالیف بعد از مدرسه در منزل، می تواند تاثیراتی ناخواسته و منفی به دنبال داشته باشد. وی چنین اذعان می دارد که:

تکلیف منزل می تواند باعث ناامیدی، عدم شادابی، و تضاد خانوادگی شود و اغلب باعث می شود که کودکان انگیزه کمتری برای یادگیری داشته باشند و زمان کمتری برای پیگیری سایر علاقمندی هایشان داشته و نتوانند از دوران کودکی خود لذت ببرند.

بیشتر بدانید:  بهترین سن برای یادگیری زبان دوم

رویکردی متفاوت

طبق اطلاعاتی که Cooper ارائه نموده است، در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷، در ۳۱ مورد از مدارس دولتی ناحیه Marion County در ایالت فلوریدا، مشق و تکالیف منزل از مدارس ابتدایی حذف شد. در عوض از والدین این کودکان خواسته شده است که هر شب حداقل ۲۰ دقیقه با کودکان خود به مطالعه بپردازند. مدارس ابتدایی ناحیه Long Beach واقع در Long Island، تکالیف منزل دانش آموزان را به گونه ای تغییر داده اند که باعث تشویق دانش آموزان به مطالعه در منزل شود. مدرسه Orchard School در South Burlington تکالیف منزل را منع کرده است زیرا به عقیده آنها افزایش حجم کار تحصیلی باعث افزایش اضطراب در دانش آموزان می شود. شاید یک رَویه ساز واقعی مدرسه Great River School واقع در مینه سوتا باشد که در چهاردهمین سال تاسیس خود قرار داشته و هرگز برای دانش آموزان دوره ابتدایی خود تکلیف منزل تعیین نکرده است. دانش آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان امکان انتخاب پروژه های بزرگتر را در منزل دارند البته باید ضرورتی برای آنها وجود داشته باشد. آنچه که بسیاری از این مدارس کشف می کنند این است که حذف تکلیف منزل بخصوص برای دانش آموزان سنین پایین تر باعث می شود که این کودکان آزادی عمل بیشتری برای یادگیری سایر مهارتهای حیاتی داشته اند که در آینده به موفقیتشان کمک خواهد کرد از قبیل:

  • برقراری ارتباط عمیق تر و منظم با خانواده هایشان
  • بیرون رفتن و کنکاش در مورد علایق جدید و یا استفاده از خلاقیتشان بجای محبوس ماندن در یک اتاق و رنج بردن از انجام تکالیف زیاد.
  • به موقع خوابیدن و داشتن استراحت شبانه کافی.

این پیگیریهای غیر تحصیلی می تواند ما را از رشد، سلامت و شخصیت مناسب کودک، مطمئن سازد.

بیشتر بدانید:  مغز چطور به یادگیری مهارت‌های جدید کمک می‌کند؟

و اما نظر آخر

شاید مهمترین مسئله برای یک دانش آموز این باشد که فرصتی برای انجام کارهایی غیر از آنچه که یک دانش‌آموز انجام می دهد، داشته باشد. خانم پروفسور Cathy Vatterott از دانشگاه Missouri-St و مؤلف کتاب «باز اندیشی در مورد تکلیف منزل: بهترین فعالیتهایی که از نیازهای متنوع و گوناگون پشتیبانی می کنند»، مواردی مشابه را شناسایی کرده است. او می گوید:

شاهد رشد روندی در فرهنگ خویش هستیم که براساس آن مردم در شعله های رقابت بیش از حد می سوزند و از همان دوره ابتدایی به فکر انجام فعالیتهایی هستند که برای ذهنیت یک دانشجوی دانشگاهی مناسبند. اما مردم آماده هستند که اندکی این روند را کُندتر نموده و به کودکان خود اجازه دهند که کودک باشند. من فکر می کنم که سمت و سوی فرهنگی ما در این راستا قرار گرفته است.

این بدان معنا نیست که تکلیف منزل، بی فایده است. در مطالعه ای دیگر بیان شده است که حتی ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پیگیری نیازهای یک کودک در هر شب می تواند سودمند باشد. اما حتی با داشتن چنین دیدگاهی نسبت به آینده، باز هم مهم است که به کودکان فرصت بدهیم مثل یک کودک رفتار کنند. همانند بسیاری از چیزهای دیگر در رشد یک کودک، در اینجا هم تعادل یک ضرورت می باشد.

کشف برنامه تحصیلی مبتنی بر فعالیت عملی

برنامه های موجود در PGS، ریشه در کاربردهای عملی دارند به نحوی که می توانید آموخته های خود در کلاس درس را وارد محیط کار خویش کنید. حال ویژگیهای دیگری را چک کنید که برنامه های تحصیلی ارائه شده از سوی ما را به گزینه ای عالی برای بزرگسالان پر مشغله تبدیل می کند.

ترجمه: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  ۷ قانون برای «نه» گفتن به کودک

منابع:

Questioning Your Child’s Homework: Is It a Help or Hindrance to Your Child’s Development?
Schools and lockers no longer right combination for students – HoustonChronicle.com
Is doing your homework associated with becoming more conscientious? – ScienceDirect
Duke Study: Homework Helps Students Succeed in School, As Long as There Isn’t Too Much | Duke Today
IU study: Homework doesn’t improve course grades but could boost standardized test scores: IU News Room: Indiana University
Among teens, sleep deprivation an epidemic | News Center | Stanford Medicine
Health officials say lack of sleep can negatively affect students’ grades – The Daily Universe
Study: 73% of high school students not getting enough sleep | AAP News | AAP Gateway
Teachers, parents just say no to elementary school homework
Marion County School District Adopting No Homework Policy | Time
Long Beach Schools Eliminating Homework For Elementary Students – CBS New York
What happened when one school banned homework — and asked kids to read and play instead – The Washington Post
No Homework Policies Are Catching on — and They’re Working | Babble
News – More Schools Reducing or Eliminating Homework | Heartland Institute

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *