خانه / آناتومی اعصاب / جایگاه اراده آزاد در مغز کجاست؟

جایگاه اراده آزاد در مغز کجاست؟

watercolor brain_10af0eaa97370b3d057de0610f6d0e1f

نوروسافاری| مرکز “توانایی انتخاب کاملاً آزادانه” در مغز کجاست؟ مقاله جدیدی که در حوزه توجه، ادراک و سایکوفیزیک منتشر شده، الگوی تجربی نوینی ارائه می­دهد که مدعی به تصویر کشیدن فعالیت مغزی مربوط به انتخاب ارادی یا همان­طور که در مقاله به آن اشاره شده، اراده آزاد می­باشد. شما حق دارید اگر این ادعا که دانشمندان توانسته­ اند اراده آزاد را در مغز به تصویر بکشند، برای شما کمی جسورانه به نظر برسد و تردید کنید. این به معنای آن نیست که این پژوهش جدید یا جالب توجه نیست، اما چنین ادعای بزرگی نمی­تواند از داده­ های مربوط به یک پژوهش سرچشمه بگیرد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه جان هاپکینز، محققان دانشگاه جان هاپکینز با استفاده از fMRI فعالیت مغزی شرکت­ کنندگان را هنگامی که مشغول تصمیم­گیری ارادی درمورد انتقال توجه خود از یک سمت صفحه نمایش به سمت مجزای دیگری بودند، مورد مشاهده قرار دادند. سه تفاوت عمده بین این آزمایش و آزمایشات دیگری که درصدد مشاهده فعالیت مغزی مشابهی بوده ­اند، از این قرار است:

۱) به شرکت­ کنندگان هیچ دستورالعملی داده نشده بود و سرنخی خارجی نداشتند

۲) انتقال توجه مستلزم هیچ­گونه حرکتی، حتی حرکت چشم نیز نبود

۳) این پژوهش مبتنی بر خود گزارش­دهی نبود

۱۶۰۷۱۳۱۱۴۹۳۷_۱_۹۰۰x600

این تفاوت­ها از این بابت دارای اهمیت هستند که عواملی مانند پاسخ به سرنخی خارجی یا دستورالعمل یا خود گزارش­دهی انتقال توجه از طریق بلند کردن دست، شبکه­ های عصبی مختص خودشان را فعال می­کنند که به ایجاد مشکلاتی در تشخیص دقیق نواحی دخیل در آنچه پردازش­ شده منجر می­شود.

با طراحی آزمایشی که سرنخ­های خارجی یا خود گزارش­دهی یا حرکت را حذف می­کرد، محققان قادر بودند به تصویر دقیقی از آنچه درطول تصمیم­گیری ارادی در مغز می­گذرد، دست یابند.

آنچه آنان دریافتند این بود که قشر پریتال در انتقال واقعی توجه از یک سمت صفحه به سمت دیگر، نقش دارد. این یافته به­ خودی­ خود جدید نبود، زیرا مطالعات متعدد دیگری نیز نشان داده­ اند که فعالیت­هایی در قشر پریتال در ارتباط با انتقال توجه بین موقعیت­های فضایی، ویژگی­ها، اشیاء، انواع سیستمهای حسی، مجموعه­ های تکالیف و بازنمایی­های حافظه کاری وجود دارد. تمامی این مطالعات دارای سرنخ خارجی بودند، اما این مطالعه جدید تأیید می­کند که هر دو نوع جابه­ جایی توجه، چه به­ صورت ارادی و چه به­ صورت مبتنی بر سرنخ، در لوب پریتال پردازش می­شود.

fmri with space for caption_7a380c3d56a6e5ded86adc7b9b459a61

یافته جالب­تر چیزی بود که محققان در تصمیم­گیری ارادی شاهد آن بودند. در مقایسه با زمانی که شرکت­ کنندگان تکلیفی مشابه انجام می­دادند اما به­ عنوان سرنخ خارجی، به آنان گفته می­شد چه زمانی تمرکز خود را جابه­ جا کنند، هنگام جابه­جایی توجه بدون سرنخ، فعالیت بیشتری در مناطق میانی قشر فرونتال و مناطق جانبی قشر پری­فرونتال، به­ خصوص در بخش پشتی قشر سینگولیت قدامی و بخش میانی شکنج فرونتال راست مشاهده شد. محققان پیشنهاد می­کنند که فعالیت در این مناطق «منعکس ­کننده پردازش مرتبط با قصد و نیت یا آمادگی برای تغییر توجه» است.

این آزمایش قطعاً مفید بوده و پروتکل مربوط به آن می­تواند به­ صورت بالقوه برای بررسی نقایص ایجادشده در انتقال توجه ناشی از افزایش سن، سوءمصرف مواد، اختلال بیش­ فعالی و نقص توجه و دیگر وضعیت­های عصب­ شناختی در آینده مورد استفاده قرار گیرد. اما این داده­ ها درمورد مکان اراده آزاد در بخش میانی قشر فرونتال و بخش جانبی قشر پری­فرونتال، کاملاً متقاعد کننده نیست. این ادعا مستلزم تحقیقات بیشتری می­باشد.

ترجمه و تلخیص: مریم شجاعی – وبسایت نوروسافاری

به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:

   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

لینک گزارش این پژوهش در ژورنال Attention, Perception, & Psychophysics:

Tracking the will to attend: Cortical activity indexes self-generated, voluntary shifts of attention

لینک گزارش خبری در وبسایت دانشگاه جان هاپکینز:

What Free Will Looks Like in the Brain

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب، دانش مغز و آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره بیست و یکم)

همچنین ببینید

اندازه مغز بستگان درجه یک بیماران اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی متفاوت است

5.0 42  نوروسافاری | مغز بستگان درجه یک مبتلایان به اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *