داروهای ضد افسردگی ممکن است پاسخ های همدلی نسبت به درد در دیگران را کاهش دهند

4.9/5 - (36 امتیاز)

نوروسافاری | تیمی از دانشمندان در اتریش شواهدی یافته اند که نشان می دهد داروهای ضد افسردگی – به جای خود افسردگی – می توانند منجر به کاهش همدلی شوند. یافته های آنها در مجله Translational Psychiatry منتشر شده است.

نویسنده این مطالعه، مارکوس روتگن، از دانشگاه وین اینگونه توضیح داده است:

اگرچه تحقیقات قبلی کاهش همدلی در افسردگی حاد را گزارش داده بودند، ما فهمیدیم که مطالعات قبلی گروههایی از بیماران را مورد بررسی قرار داده اند که قبلاً تحت درمان ضد افسردگی قرار گرفته بودند.

همانطور که نشان داده شده است, داروهای ضد افسردگی مانند مهار کننده های بازجذب مجدد سروتونرژیک بر پردازش هیجانی تأثیر می گذارند، ما اینگونه فرض کردیم که همدلی کاهش یافته در این بیماران که قبلاً گزارش شده است می تواند مربوط به درمان افسردگی باشد نه خود افسردگی. طراحی مطالعه ما به ما اجازه داد تا اثرات فاز حاد افسردگی و داروهای ضد افسردگی را بر همدلی به طور واضح از هم جدا کنیم.

بیشتر بدانید:  شناسایی نورونهای آینه ای همدلی

آزمایش همدلی

به گزارش نوروسافاری از سایکپست، محققان ۲۹ بیمار مبتلا به افسردگی حاد را بکار گرفتند و پاسخ های همدلی فرد را در مورد درد دیگران در دو وضعیت آزمایش کردند.

شرکت کنندگان قبل از اینکه هیچ دارویی دریافت کرده باشند، همزمان با تماشای فیلم های ویدیویی افرادی که تحت اقدامات پزشکی دردناک قرار گرفته اند, تحت تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) قرار گرفتند. آزمایش همدلی بعد از سه ماه درمان دارویی با مصرف داروهای ضد افسردگی (اغلب مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) تکرار شد. پاسخ همدلی آنها با گروه کنترلی شامل ۳۵ شرکت کننده غیر افسرده مقایسه شد.

قبل از درمان، محققان هیچ تفاوتی بین شرکت کنندگان افسرده و گروه کنترل مشاهده نکردند. با این حال، پس از درمان، شرکت کنندگان افسرده سطح همدلی خود را پایین تر گزارش کردند و فعال شدن مغز در مناطقی که قبلاً با همدلی ارتباط داشتند کاهش یافته بود.

علاوه بر این، کاهش همدلی خود گزارش شده با کاهش شدت علائم افسردگی همبستگی داشت.

راتگن گفت:

در حالی که تشخیص داده شد که همدلی در طی مرحله حاد افسردگی در حد طبیعی میباشد، به نظر می رسد درمان ضد افسردگی پاسخ های همدلی نسبت به درد دیگران را کاهش می دهد.

به نظر می رسد آنچه که ما پیدا کردیم یکی دیگر از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی است که تاکنون شناخته نشده بود. آگاهی از چنین عوارض جانبی بسیار مهم است، زیرا به افراد کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای بگیرند و از بین گزینه های درمانی مختلف, انتخاب کنند.

بیشتر بدانید:  حقایقی درباره داروهای ضد افسردگی که احتمالا نمی دانید!

محدودیتهای تحقیق

همه تحقیقات محدودیت هایی را دارند و مطالعه حاضر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از آنجا که این اولین مطالعه طولی در مورد این موضوع بود، تحقیقات بیشتری برای تأیید یافته های ما و احتمالاً گسترش آنها به سایر روش های درمان ضد افسردگی مورد نیاز است. ماندگاری اثرات در مطالعه حاضر قابل آزمایش نبود. مطالعات آینده همچنین باید تأثیر داروهای ضد افسردگی را در همدلی نسبت به هیجانات مثبت بررسی کنند، که در مطالعه ما آزمایش نشده است.

این مطالعه، “درمان ضد افسردگی، نه افسردگی، منجر به کاهش پاسخ های رفتاری و عصبی نسبت به همدلی به درد میشود” که توسط مارکوس روتن، کارولینای پلاتی، مارتین تیک، کریستوف کراوس، دانیلا ملیتا پفابیگان، رونالد اسلدکی، منفرد کلبول، مایکل ولتز, توماس وانیچک، کریستین ویندیسبرگر، روپرت لانزنبرگر و کلاوس لام تألیف شده است.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Antidepressant treatment, not depression, leads to reductions in behavioral and neural responses to pain empathy

لینک خبر:

Antidepressant medication may reduce empathic responses to the pain of others

بیشتر بدانید:  چگونه کتامین مغز را برای مبارزه با افسردگی تغییر می دهد

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *