تاثیر داروهای ضد التهاب بر مهار علائم افسردگی اساسی

4.4/5 - (20 امتیاز)

نوروسافاری | داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین / پاراستامول، استاتین ها و آنتی بیوتیک ها می توانند بطور ایمن و مؤثری علائم افسردگی اساسی را مهار کنند، این یافته ها با توجه به  تجزیه و تحلیلهایی از شواهد متعدد موجود بدست آمده، که به صورت آنلاین در مجله Neurology Neurosurgery & Psychiatry منتشر شده است.

نتایج نشان می دهد که وقتی این داروها به درمانهای ضد افسردگی استاندارد اضافه می شوند، این اثرات حتی قوی تر هم می شوند.

در حدود یک سوم از افرادی که از نظر بالینی افسرده هستند، به داروهای فعلی و صحبت با درمانگران به خوبی پاسخ نمیدهند, و از طرفی عوارض جانبی داروها نیز نسبتاً شایع است.

به گزارش نوروسافاری از مجله پزشکی بریتانیا، نتایج بدست آمده از شواهد نشان می دهد که التهاب در ایجاد افسردگی اساسی نقش دارد، اما نتایج آزمایشات بالینی با استفاده از داروهای ضد التهابی مختلف برای معالجه این بیماری نتیجه قطعی نداشته است.

بنابراین محققان تصمیم گرفتند تا شواهد موجود را بررسی کنند و داده ها را جمع آوری کنند تا ببینند که چه موقع داروهای ضد التهابی بهتر از درمان ساختگی (دارونما) عمل میکنند؛ زمانیکه به تنهایی به کار می روند یا هنگامیکه از درمان ضد افسردگی استاندارد استفاده میشود و آنها را به عنوان درمان اضافه شده و مکمل مورد استفاده قرارمی دهند.

بیشتر بدانید:  ارتباط افسردگی با التهاب مغز (معرفی کتاب)

داروهای ضد التهاب

داروهای ضد التهاب شامل: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAIDs؛ اسیدهای چرب امگا ۳؛ داروهایی که تولید مواد شیمیایی التهابی را مهار می کنند (مهار کننده های سایتوکاین)؛ استاتین؛ استروئیدها؛ آنتی بیوتیک ها (مینوسیکلین ها)؛ دارویی که برای درمان اختلالات خواب استفاده می شود (مودافینیل)؛ و N-استیل سیستئین، معروف به NAC، که برای شل کردن خلطهای فراوان در فیبروز کیستیک و COPD مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین به عنوان یک مکمل آنتی اکسیدانی مصرف می شود.

محققان برای یافتن مطالعات مناسب و مرتبط با موضوع، پایگاه داده های تحقیقاتی را مورد جستجو دادند. آنها ۳۰ کارآزمایی کنترل شده تصادفی را یافتند که نتایج این مطالعات تا ژانویه سال ۲۰۱۹ منتشر شده بود و دربرگیرنده ۱۶۱۰ نفر بود که در مقیاس افسردگی تغییراتی را گزارش داده بودند. آنها داده های ۲۶ مورد از این مطالعات را جمع آوری کردند.

تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده نشان می دهد که داروهای ضد التهابی بهتر از دارونما هستند و اثرات درمانهای ضد افسردگی استاندارد را افزایش می دهند.

به طور کلی، این عوامل ۵۲٪ در کاهش شدت علائم مؤثر بودند، و ۷۹٪ در از بین بردن علائم نسبت به دارونما مؤثرتر بودند، به طوری که با افت متوسط مقیاس افسردگی ۵۵ اندازه گیری شد.

تجزیه و تحلیل دقیق تر نشان داد که NSAID ها، اسیدهای چرب امگا ۳، استاتین ها و مینوسیکلین ها در کاهش علائم افسردگی اساسی در مقایسه با دارونما موثرتر بودند.

و اثرات آن حتی بیشتر شد وقتی که یکی یا سایر این مواد به درمان ضد افسردگی استاندارد اضافه شدند.

بیشتر بدانید:  التهاب منجر به عدم تعادل شیمیایی در اسکیزوفرنی می شود

محققان می گویند، اما به نظر نمی رسد داروهای ضد التهابی کیفیت زندگی را بهبود ببخشند، گرچه این امر به دلیل تعداد اندک مطالعات انجام شده در این جنبه میباشد.

هیچ عارضه جانبی عمده ای مشاهده نشد, اگرچه برخی از علائم روده ای در بین افرادی که از استاتین و NAC استفاده می کردند وجود داشت، و آزمایشات فقط ۴ تا ۱۲ هفته به طول انجامیده بود، بنابراین پیگیری عوارض جانبی در طولانی مدت امکان پذیر نبود.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که همه مطالعات تغییر نمرات افسردگی را در کل دوره کامل مطالعه ثبت نکرده اند. مقیاس افسردگی مورد استفاده در مطالعات متفاوت بود، و آن مطالعاتی که شامل استاتین و مینوسیکلین ها بودند، فقط تعداد کمی از بیماران را شامل می شدند.

با این وجود ، آنها نتیجه گرفتند:

 نتایج این مطالعه مروری سیستماتیک نشان می دهد که داروهای ضد التهابی در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی نقش ضد افسردگی دارند و سطح ایمنی معقولی دارند.

بیشتر بدانید:  التهاب مزمن در میانسالی عامل مشکلات حافظه در پیری

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Anti-inflammatory agents can effectively and safely curb major depressive symptoms

لینک مقاله:

Efficacy and safety of anti-inflammatory agents for the treatment of major depressive disorder: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *