داروی جدیدی برای مبارزه با کورونا طراحی شد

4.8/5 - (79 امتیاز)

نوروسافاری | براساس گزارشی که در تاریخ ۱۳ فوریه توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شد، کورونا ویروس ووهان بیش از ۴۶۰۰۰ نفر را مبتلا کرده است و از ابتدای اولین مورد در ووهان چین، از دسامبر سال ۲۰۱۹ تا کنون بیش از ۱۳۰۰ مرگ و میر اتفاق افتاده است. محققان درمجله شیمی پزشکی ACS گزارش کرده اند که؛ ترکیباتی را طراحی کرده اند که توانسته تکثیر کورونا ویروسهای مشابه و سایر ویروس های ایجاد کننده بیماری را در آزمایشگاه مسدود کند. این ترکیبات هنوز در انسان آزمایش نشده است و در مرحله آزمایش حیوانی است.

به گزارش نوروسافاری از انجمن شیمی امریکا، کورونا ویروس ووهان، همچنین با نام های SARS-CoV-2 یا ۲۰۱۹-nCoV,و یا (کووید-۱۹)  شناخته می شود، از خویشاوندان نزدیک ویروس سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) می باشد, که در سال ۲۰۰۳ (SARS-CoV-1) شیوع پیدا کرد. همچنین رابطه نزدیکی با ویروس بیماری تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) دارد که در سال ۲۰۱۲ پدیدار شد. همه این ویروس ها باعث علائمی شبیه آنفلوانزا میشوند و به نسبت بالایی موجب ذات الریه و عفونت سیستم تنفسی می گردند. با این وجود، تا کنون هیچ درمانی مؤثری برای ویروس های سارس و مرس پیدا نشده است, زیرا طبق گزارشات قبل از کورونا، موارد ابتلای نسبتاً اندکی در جهان به این ویروس ها وجود داشت و برای شرکتهای داروسازی تضمینی برای بازگشت مالی هزینه های زیاد تحقیقات دارویی را برای سرمایه گذاری نداشت.

شباهت عملکرد ویروسها و طراحی داروی جدید

هونگ لیو، رولف هیلگنفلد و همکارانش راه حل احتمالی را در قالب ساخت داروهای ضد ویروس با طیف گسترده تصور کرده اند به این صورت که همه کورونا ویروس ها و دیگر ویروس ها ازجمله انتروویروس ها را هدف قرار می دهند که بعضی از این موارد باعث ایجاد شرایطی مانند سرماخوردگی معمولی، بیماری دست، پا و دهان و “آنفولانزای تابستانی” می شوند. همه این ویروس ها در آنزیم برش پروتئینی مشابه هستند که در کورونا ویروس ها به عنوان “پروتئاز اصلی” و در انتروویروس ها به عنوان پروتئاز ۳C شناخته میشوند و برای تکثیر ویروسها ضروری می باشند.

بیشتر بدانید:  بازیابی حافظه از دست رفته موش ها با استفاده از نور

محققان ساختارهای کریستالی پروتئازها را بوسیله اشعه ایکس مورد بررسی قرار دادند و سپس یک سری ترکیبات آلفاکتوآمید ساختند که پیش بینی می شد در محلهای فعال آنزیم ها بطور کامل قرار بگیرند و عملکرد آنها را مختل کنند. آنها با آزمایش این مولکولها در لوله آزمایشگاهی روی ویروسها و آزمایش بر روی سلولهای انسانی آلوده به ویروس در ظروف مخصوص کشت، توانستند یک مهارکننده همه کاره را شناسایی کنند که باعث توقف تکثیر کورونا ویروسها و انتروویروس ها و از جمله SARS-CoV-1 می شود. یک مولکول دیگر شناسایی شد که در برابر ویروس مرس فعالیت بسیار قوی داشت، اما در برابر ویروس های دیگر فعالیت متوسطی از خود نشان داد. محققان می گویند از آنجا که پروتئازهای اصلی SARS-CoV-2 ، MERS-CoV و SARS-CoV-1 بسیار مشابه هم هستند، به احتمال زیاد فعالیت ضد ویروسی خوبی را در برابر ویروس کورونای ووهان نشان می دهند. مرحله بعدی آزمایش ضد ویروس های یافت شده  در مدل های حیوانات کوچک مبتلا به کورونا می باشد.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

New compounds thwart multiple viruses, including coronavirus

 لینک مقاله:

α-Ketoamides as Broad-Spectrum Inhibitors of Coronavirus and Enterovirus Replication: Structure-Based Design, Synthesis, and Activity Assessment

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *