داروی دیابت می تواند از آلزایمر جلوگیری کند؟

Rate this post

۵b9f1228-cbc2-4688-81afc904c2748a55

 

 

نوروسافاری| داروی متفورمین ممکن است دمانس و اختلالات شناختی را حتی در افراد غیر دیابتی معکوس یا کند نماید.

اغلب بیست میلیون نفری که در آمریکا دچار دیابت نوع دو هستند از داروی متفورمین استفاده می کنند. این دارو بسیار ایمن است و میلیون ها فرد دیابتی برای دهه ها با عوارض جانبی کم و فارغ از ناراحتی های دستگاه گوارش، از این دارو استفاده کزده اند. بعلاوه داروی بسیار ارزانی می باشد و اکنون مطالعات جدید اشاره ای به این موضوع دارند که متفورمین ممکن است حتی در افراد غیر دیابتی مغز را در برابر بیماری های رو به رشد ناشی از پیری محافظت کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینتیفیک امریکن، با وجود اینکه دیابت یکی از ریسک فاکتور های بیماری های نورودژنراتیو است، متفورمین با کاهش شدید شیوع این بیماری ها در ارتباط است. در جامع ترین مطالعه در مورد تاثیرات شناختی متفورمین که تا به حال انجام شده است، کووین شی و همکارانش در دانشگاه Tulane شش هزار بیمار دیابتی را مورد مطالعه قرار دادند و نشان دادند که هر چه مدت بیشتری فرد از متفورمین استفاده کرده باشد، احتمال کمتری برای پیشرفت بیماری هایی نظیر آلزایمر، پارکینسون، انواع دیگر دمانس و اختلالات شناختی، وجود خواهد داشت. در راستای برخی مطالعات قبلی ( مطالعات در مقیاس کوچکتر و استفاده طولانی مدت از متفورمین) بیمارانی که در مطالعه جدید بیشتر از چهار سال متفورمین استفاده کرده بودند  در مقایسه با افرادی که فقط انسولین و یا انسولین بعلاوه داروهای ضد دیابت دیگر استفاده کرده بودند، ۲۵ درصد ابتلا به بیماری های نورودژنراتیو کمتر بود. این نتایج  در همایشهای مرتبط با انجمن دیابت آمریکا ارایه شده است.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره یازدهم)

سوزان کرفت نوروساینتیستی که بر روی مقاومت به انسولین در بیماری های نورودژنراتیو  در دانشکده پزشکی کار می کند، می گوید حتی در غیاب دیابت، در مغز بیماران آلزایمری همواره  کاهش حساسیت به انسولین وجود دارد. این ارتباط باعث شده است تا بعضی الزایمر را دیابت نوع سه بنامند. همچنین کرفت بیان می کند که انسولین نقش های زیادی در مغز بازی می کند. انسولین در تشکیل حافظه نقش دارد و همچنین ضایعات پروتئینی ( مثل رشته های Tau و پلاک های آمیلوییدی که در آلزایمر تشکیل می شوند) را از سیناپس ها دور می کند.

بنابراین متفورمین ممکن است به تصحیح وظایف مربوط به انسولین در مغز پیر کمک کند. تحقیق بر روی حیوانات نشان می دهد که شاید اساس این پدیده از اثرات دارو بر روی سلول های بنیادی عصبی  ناشی می شود. دو نوروساینتیست بنام های جینگ ونگ و فردا میلر در بیمارستان تورنتو نشان دادند که وقتی که موش های غیر دیابتی متفورمین دریافت می کنند حافظه آنها بهتر می شود که این امر هم  به افزایش جمعیت سلول های بنیادی  عصبی و هم افزایش تعداد این سلولها که به نورونهای سالم در هیپوکمپ ( مرکز حافظه مغز)  تبدیل می شود، ارتباط داده می شود.

کارآزمایی های بالینی انسانی هم نوید بخش درمان آلزایمر های اولیه هستند. استیون آرنولد، نورولوژیست در بیمارستان عمومی ماساچوست، نشان داد که بیماران دارای الزایمر اولیه ( در فاز های نخستین) بعد از دریافت هشت هفته ای متفورمین در مقایسه با دارونما بهبود کم ولی معنی داری در حافظه و عملکرد های شناختی داشتند. همچنین تصویر برداری مغزی مقداری بهبود در متابولیسم نورونی را نشان داد. این اثرات اگرچه کوچک ولی برای مقابله با الزایمر کارا و موثر هستند. حتی داروهای اختصاصی فقط تا حدودی و برای مدت محدودی موثر هستند. کرفت می افزاید این یکی از بزرگترین انگیزه ها برای یافتن درمان های جدید می باشد.

بیشتر بدانید:  چگونه مغز هوشیاری را تولید کرده یا از دست می دهد؟

 

آرنولد امیدورار است که کارآزمایی بالینی بزرگتری را جهت بررسی کارایی متفورمین انجام دهد ولی هزینه ها مشکل اصلی هستند. آرنولد می گوید به خاطر اینکه داروی متفورمین عمومی و ارزان است و کمپانی های داروسازی سود کمی دارند  انگیزه ای برای تست آن ندارند. بر اساس اظهارات آرنولد: این یک داروی ساده، ارزان و رایج است که ممکن است بر یک جنبه بسیار مهم اختلال شناختی  در افراد پیر اثر بگذارد و دلیل علمی محکمی جهت کار بر روی آن وجود دارد. در حال حاضر ما فقط  نیاز داریم که جدی آن را مطالعه کنیم به وجهی که جواب واضحی به ما دهد که آیا واقعا کمک کننده است.

آرنولد معتقد است اگر هزینه ها تامین شود قطعا مطالعه در طول یک دوره  دو ساله به پایان می رسد.

گروه تحقیقاتی کرفت و آرنولد همچنین در حال کار بر روی بیومارکرهای الزایمر و سیگنال های زیستی  قابل اندازه گیری از بیماری ها هستند به نحوی که بیمارانی که در معرض ریسک بالای بیماری های نورودژنیراتیو هستند زودتر تشخیص داده شوند. آن دسته از بیماران می توانند  از متفورمین و دیگر حساس کننده های انسولین جهت جلوگیری از شروع این بیماری ها استفاده کنند.

ترجمه: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک منبع:

Could a Diabetes Drug Help Beat Alzheimer’s Disease?

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

۲ comments

  1. مطلب بسیار عالی. من در جایی دیگر خواندم متوفورمین با بهبود جذب اکسیژن در سلول ها به نوعی در افزایش طول عمر و به تعویق انداختن علایم پیری کمک میکنه. امیدوارم در آینده شاهد ترکیبات جالبتری برپایه متوفورمین باشیم.

    • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

      اطلاعات جالبی دادین، شاید بخشی از اثر بهبودیش روی آلزایمر از همین طریق باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *