درآمد خانواده می تواند بر ساختار مغز کودکان تاثیرگذار باشد

sn-brainstructureH

 

نتایج یک پژوهش جدید که با بررسی اسکن های MRI انجام شده نشان می دهد که ساختار مغز کودکان و نوجوانان خانواده های دارای درآمد کمتر با هم سن و سالان آنها که خانواده ثروتمندتری دارند، متفاوت است.

دانشمندان در گزارشی که در مجله علمی “نیچر نوروساینس” منتشر کرده اند، وجود ارتباط مابین بزرگ شدن در یک خانواده کم درآمد و داشتن نواحی قشری کوچکتر در مناطق مغز که با مهارت هایی که برای موفقیت آکادمیک مرتبط است، را تایید کرده اند.

بنابر نتایج این پژوهش، این ارتباط مستقل از نژاد و قومیت کودک است. به علاوه آنها دریافته اند حتی اندک افزایش درآمد در میان خانواده های فقیر به طور نسبی موجب افزایش نواحی قشری مغز و بنابراین پتانسیل یادگیری می گردد.

الیزابت سوئل، نویسنده اصلی این مقاله و متخصص بیمارستان اطفال لس آنجلس گفته است: «ما واقعا نمی دانیم پول چگونه موجب تفاوت در اندازه مغز می شود اما گمان می کنیم که این اتفاق به دلیل تمامی منابعی باشد که در دسترس مردم دارای درآمد بالاتر همچون تغذیه خوب، بهداشت و سلامت، مدرسه بهتر و غیره قرار دارد.»

در این پژوهش ۱۱۰۰ کودک و نوجوان ۳ تا ۲۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند.

این پژوهشگران دریافتند که با افزایش سطح درآمد خانواده، ناحیه قشری مغز که مربوط به پشتیبانی زبان، خواندن، مهارت های سه بعدی و نقش های اجرایی است وسیع تر می گردد. اینها فرآیندهای ذهنی هستند که تمرکز، یادآوری و عملکرد چند وظیفه ای را موجب می شوند.

به علاوه این پژوهش نشان می دهد که میزان تحصیلات پدر و مادر بر کلیت نواحی قشری مغز کودک تاثیرگذار است به طوریکه هر چه میزان تحصیلات والدین بیشتر باشد، نواحی قشری مغز کودک در طی رشد او بزرگتر می شود.

بیشتر بدانید:  عوامل موثر در اختلال نعوظ: چطور مشکلات نعوظ را برطرف کنید؟

البته در این پژوهش تاکید شده است که وضعیت اجتماعی اقتصادی یک کودک ضرورتا رشد مغزی و شناختی کودک در همه موارد را دیکته نمی کند. به علاوه درآمد خانواده دلیلی بر تفاوت های مغزی نیست. این پژوهشگران قویا بر این باورند که وجود تفاوت های مغزی نشاندهنده وجود تفاوت های تجربی است (شفقنا).

منبع مقاله انگلیسی این تحقیق:

Family income, parental education and brain structure in children and adolescents, Nature Neuroscience, 30 March 2015.

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *