در آینده نزدیک می‌توانید خاطرات تلخ‌تان را پاک کنید!/ آزمایش جدید محققان

نوروسافاری | دانشمندان علوم اعصاب در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و دانشگاه مک گیل کانادا با انجام یک سری از آزمایشات، موفق شدند تا به صورت انتخابی انواع مختلف خاطرات ذخیره شده در یک نورون اختصاصی متعلق به یک حلزون دریایی را حذف کنند.

 
به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه کلمبیا، این پژوهش که در مجله Current Biology، منتشر شده نشان می‌دهد که خاطرات مشکل ساز مانند آن دسته از خاطراتی که سبب “اختلال استرس پس از سانحه”(PSTD) و اضطراب می‌شوند می‌توانند بدون آسیب رساندن به خاطرات دیگر از مغز انسان حذف شوند.

هنگامی که مغز یک تجربه تهاجمی را در بانک حافظه خود ذخیره می‌کند، آن خاطره در واقع در چندین فرم ذخیره می‌شود. هر خاطره می‌تواند بیت‌هایی از اطلاعات تصادفی از آن تجربه را داشته باشد و چند سال بعد، این خاطرات اتفاقی می‌تواند موجب حملات هراس و اضطراب شدید شود.

محققان این پژوهش در جستجوی راه‌هایی برای از بین بردن خاطرات ناخوشایند بدون آسیب رساندن به خاطرات بلندمدت وابسته به آن هستند که می‌تواند به افراد برای گرفتن تصمیمات مهم کمک کند.

محققان تصور می‌کردند مغز تمام حافظه‌های طولانی مدت چه متداعی و چه غیرمتداعی را با افزایش و حفظ قدرت اتصالات سیناپسی به طور مشابهی نگهداری می‌کند. اما آخرین پژوهش انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که خاطرات غیرمتداعی و متداعی به شیوه‌های مختلف ذخیره و نگهداری می‌شوند.

در یک سری آزمایشات، دانشمندان دو عصب حسی را به یک نورون حرکتی در یک مدل سلولی دریایی متصل کرده و دریافتند که تحریک یک عصب حسی موجب ایجاد خاطره متداعی و تحریک دیگری باعث ایجاد یک خاطره غیر متداعی می‌شود.

آزمایشات نشان دادند که برای افزایش قدرت سیناپسی در طول شکل‌گیری هر خاطره، از دو پروتئین متفاوت استفاده می‌شود. با مسدود کردن یک مولکول پروتئینی خاص، محققان توانستند یک خاطره را بدون آسیب رساندن به سایرین حذف کنند.

محققان می‌گویند ما نیازمند مطالعات بیشتری هستیم برای تعیین اینکه کدام داروها می‌تواند برای حذف خاطرات غیر متداعی در مغز انسان مورد استفاده قرار گیرد.

لینک مفاله در ژورنال:

Selective Erasure of Distinct Forms of Long-Term Synaptic Plasticity Underlying Different Forms of Memory in the Same Postsynaptic Neuron

لینک خبر در وبسایت دانشگاه کلمبیا:

Select Memories Can Be Erased, Leaving Others Intact

ترجمه و نشر اولیه: ایسنا

بیشتر بدانید:  آنهایی که با خودشان حرف می‌زنند "مغزشان بهتر کار می‌کند؟"

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *