دستکاری قدرت و دقت خاطرات در طول‌ خواب

Rate this post

10173807_242465899272287_9149452450622668899_n

دکتر میرشهرام صفری

نوروسافاری | تحقیقی نشان می دهد پردازش اطلاعات جدید در طول خواب، تثبیت حافظه را با مشکل مواجه می‌کند.

فعالیت مغز در طول خواب، به خصوص خواب با امواج آهسته، برای تثبیت حافظه و تبدیل حافظهٔ کوتاه مدت به بلند مدت ضروری است؛ در حالت طبیعی مغز در طول خواب با قطع ارتباط با دنیای اطراف با تکرار یادگرفته‌ها به تثبیت آنها می‌‌پردازد؛ ولی‌ چه اتّفاقی می افتد اگر در این زمان تثبیت، اطلاعات مشابه یا متفاوت جدیدی وارد همان ناحیه از مغز شوند؟

به گزارش نوروسافاری تحقیق جدیدی نشان می‌‌دهد اطلاعات جدید یکسان منجر به تقویت و اطلاعات متفاوت منجر به اختلال در تثبیت حافظه می شوند.

در این تحقیق، ابتدا موشها را به یک بوی خاص و شوک خفیف الکتریکی‌ شرطی کرده، سپس در طول خواب با امواج آهسته، حیوان را در معرض همان بو یا بویی دیگر قرار داده، روز بعد از بیداری میزان به یاد آوری بوی شرطی شده را مقایسه کرده‌اند.

نتایج نشان داده است که موشهایی که در معرض همان بوی شرطی شده قرار گرفته‌اند نسبت به آنهایی که فقط شرطی شده بودند، تثبیت حافظه بهتری داشته‌اند، برعکس در موش‌هایی‌ که در معرض بوی جدید ناشناس در طول خواب قرار گرفته بودند، تثبیت حافظه با مشکل مواجه شده است.

این تحقیق محققین را امیدوار ساخته است که بتوانند روش‌هایی بیابند که در طول خواب با امواج آهسته برخی‌ از خاطرات بد را دستکاری یا تضعیف نمایند.

خاطرات بد یکی‌ از مشکلات اصلی‌ بیماران اضطرابی و بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است. همچنین این تحقیق به درک بهتر مشکلات حافظه در بیماران مبتلا به اختلالات خواب کمک می‌کند.

بیشتر بدانید:  ویژگی‌های افرادی که هوش احساسی دارند: روشهای خود کنترلی

این تحقیق در Journal of Neuroscience گزارش شده است:

Slow-Wave Sleep-Imposed Replay Modulates Both Strength and Precision of Memory

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

۴ comments

 1. با سلام و عرض ادب
  ممنون از متنی که گذاشتید.
  پایان نامه دوره ارشدم در زمینه تحلیل سیگنال های EEG به منظور بررسی اثر تحریکات احساسی منفی بر خواب بود. مشاهداتی داشتیم که به طور کلی مراحل خواب را کلا از حالت عادی خارج کرد، بیشترین تاثیرات در مراحل SWS و REM دیده شد، حتی الگوهای جدیدی دیده شد که هنوز تفسیر نشده اند.
  شما در اینجا مرحله SWS را به عنوان مرحله ای برای یادگیری عنوان کردید، این در حالی است که هنوز به طور قطع مشخص نشده، و بیشترین گزارشات با موارد انسانی، مرحله REM را با احتمال بالا در ارتباط با یادگیری و تثبیت اطلاعاتی شناخته اند.
  اگر یافته جدیدی در این مورد دارید ممنون میشم مقاله را هم در اختیار ما قرار دهید.
  با تشکر از زحمات شما در راه اندازی سایت
  امین

  • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

   ba sepas az commente shoma. farmayeshe shoma sahih hast, ye tafavote digeh in hast ke in tahghigh rouye moush anjam shodeh. be asle hamin maghaleh dastrasi sarin?

 2. با سلام
  از شما تشکر میکنم بابت پست های بسیار جالبی که منتشر میکنید

 3. بسیار عالی بود. خیلی ممنون از مطالبی که به اشتراک می ذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.