دندان‌هایتان را مسواک بزنید و آلزایمر را به تعویق بیاندازید

5/5 - (8 امتیاز)

نوروسافاری | با رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها به سلامت دندان‌ها کمک می‌کنید بلکه به تازگی محققین دانشگاه برگن موفق به کشف رابطه‌ای بین مشکلات لثه‌ای و آلزایمر شده‌اند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه برگن، محققان کشف کرده‌اند که بیماری لثه‌ای (ژینژویت) نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد و توسعه آلزایمر در یک فرد می‌تواند باشد. محقق ارشد پیاتر میدل در آزمایشگاه تحقیقاتی Broegelmanns، گروه علوم بالینی، دانشگاه برگن می گوید:

ما بر اساس شواهد مبتنی بر دی ان ای کشف کرده‌ایم که باکتری‌هایی که باعث ایجاد گینوییت می‌شوند می‌توانند از دهان به مغز منتقل شوند.

این باکتری نوعی پروتئین تولید می‌کند که قادر به نابود کردن نوررونهای مغزی است٬ که منجر به از بین رفتن حافظه و در نهایت آلزایمر می‌شود.

بیشتر بدانید:  آشنایی با ۱۰ نشانه اولیه "هشدار دهنده آلزایمر"

برای حافظه‌ای بهتر مسواک بزنید

میدل اشاره می کند که این باکتری به تنهایی باعث آلزایمر نمی‌شود، اما حضور این باکتری‌ها خطر ابتلا به بیماری را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می دهد و همچنین در پیشرفت سریع بیماری موثرند. با این حال، خبر خوب این است که این مطالعه نشان می دهد که مواردی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان آلزایمر را به تعویق انداخت.

دندان‌ها را مسواک و نخ‌ دندان بزنید و مرتبا به دندانپزشک مراجعه کنید.

میدل این دو فرایند را بسیار مهم می‌داند مخصوصا برای کسانی که ژینژویت در حال گسترش دارند و همچنین در خانواده‌ آن‌ها افراد مبتلا به آلزایمر وجود داشته‌اند.

بیشتر بدانید:  التهاب مزمن در میانسالی عامل مشکلات حافظه در پیری

داروهای جدید در حال توسعه هستند

محققان قبلا کشف کرده‌اند که باکتری‌هایی که باعث ایجاد ژینژویت می‌شوند، می‌توانند از دهان به مغز منتقل شوند، در حالی که آنزیم‌های مضر آنها باعث تخریب نورونهای مغز می‌شوند. در حال حاضر، برای اولین بار، میدل دارای شواهد دی ان ای برای این فرآیند تخریب است. میدل و همکارانش ۵۳ نفر با آلزایمر را  بررسی کردند و توانسته‌اند آنزیم مخرب را در ۹۶ درصد موارد کشف کنند. به گفته میدل این دانش به محققان امکان جدیدی برای حمله به بیماری آلزایمر می‌دهد.

به گفته میدل:

ما در حال توسعه دارویی هستیم که از آنزیم‌های مضر این باکتری‌ جلوگیری می‌کند، و توسعه آلزایمر را به عقب می‌اندازد. ما در حال برنامه ریزی برای آزمایش این دارو در اواخر سال جاری هستیم.

لینک خبر:

Brush your teeth – Postpone Alzheimer´s

لینک مقاله:

Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

One comment

  1. با سلام و عرض ادب

    پیامبر خدا ص می فرمایند:

    پنج چیز، فراموشی را از میان میبرد و بر حافظه میافزاید و بلغم را نیز میبرد: مسواک زدن، روزه گرفتن، قرائت قرآن، و خوردن عسل و کندر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *