دیکشنری مغز: نقشه ی مغزی که می تواند آنچه می خوانید تشخیص دهد

4.9/5 - (47 امتیاز)

نوروسافاری | دانشمندان از طریق تصویربرداری مغزی درب دیگری به افکار و روایات درونی ما گشودند. دانشمندان علوم اعصاب نقشه های تعاملی ایجاد کرده اند که می توانند پیش بینی کنند که دسته های مختلف کلمات کجای مغز را فعال می کنند. آخرین نقشه آنها به آنچه در مغز هنگام خواندن داستان ها اتفاق می افتد متمرکز شده است.

بیش از حد مشغول یا تنبل برای خواندن کتاب موبی دیک ملویل یا آنا کارنینای تولستوی هستید؟ خوب است. خواه کلاسیک بخوانید، خواه به جایش به آنها گوش دهید، همان قسمت های شناختی و هیجانی مغز احتمالاً تحریک می شوند و اکنون، نقشه ای برای اثبات آن وجود دارد.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه برکلی، این یافته ها، ۱۹ آگوست در مجله علوم اعصاب چاپ شده است، شواهد بیشتری را ارائه می دهند مبنی بر اینکه ساختار معنایی در افراد مختلف مشترک است- یا معنی و توپوگرافی کلمه، درب دیگری را برای افکار و روایات درونی ما باز می کند. همچنین این یافته پیامدهای عملی برای یادگیری و اختلالات گفتاری از دیسلکسیا تا آفازی دارند.

فاطما دنیز، نویسنده اصلی این تحقیق که محقق فوق دکترا در علوم اعصاب در آزمایشگاه گالانت در UC برکلی و همکار سابق علوم داده انستیتوی علوم داده برکلی است، گفت:

در زمانی که افراد بیشتری از طریق کتابهای صوتی، پادکست ها و حتی متون صوتی اطلاعات را دریافت می کنند، مطالعه ما نشان می دهد، چه آنها به همان مطلب گوش دهند و چه بخوانند، آنها به طور مشابهی اطلاعات معنایی را پردازش میکنند.

برای این بررسی، افراد به داستانهایی از “ساعت رادیو ساحلی”، یک سری پادکست محبوب گوش می دادند و سپس همین داستان ها را می خواندند. محققان با استفاده از MRI عملکردی، مغز آنها را در هر دو شرایط گوش دادن و خواندن اسکن کردند، داده های فعالیت گوش دادن در مغز را با خواندن مقایسه کردند و دریافتند نقشه هایی که از هر دو مجموعه داده تهیه شده است، تقریباً یکسان بودند.

نتایج را می توان در یک نقشه تعاملی، سه‌بعدی و رنگی مشاهده کرد، که در آن کلمات- در گروههایی مانند بصری، لمسی، عددی، مکانی، خشن، ذهنی، هیجانی و اجتماعی قرار گرفته اند- که مانند پروانه های پر جنب و جوش روی قشرهای مسطح شده مغزی دیده می شوند. قشر لایه سطحی پیچ و خمدار از ماده خاکستری مغز است که اطلاعات حسی و حرکتی را هماهنگ می کند.

بیشتر بدانید:  "نقشه فعالیتی مغز" مانند اثر انگشت منحصر به فرد است

نمایشگر سه بعدی تعاملی مغز قرار است این ماه آنلاین شود

جهت کاربرد های بالینی، نقشه ها می توانند برای مقایسه پردازش زبان در افراد سالم و در مبتلایان به سکته مغزی، صرع و صدمات مغزی که در آنها اختلال در گفتار وجود دارد، استفاده شود. دنیز گفت دانستن چنین تفاوت هایی می تواند به تلاش های بهبودی کمک کند.

نقشه های معنایی همچنین می توانند اطلاعاتی  در مورد مداخلات مربوط به دیسلکسیا، یک اختلال گسترده عصب تکوینی پردازش زبان که خواندن را مختل می کند در اختیار ما قرار دهند.

دنیز گفت:

اگر در آینده متوجه شویم که مغز دیسلکسیک هنگام گوش دادن به کتاب صوتی یا روشهای دیگر صوتی، ازبازنمایی زبانی معنایی غنی برخوردار است، می تواند مطالب صوتی بیشتری را به کلاس بیاورد.

و همین مورد برای اختلالات پردازش شنوایی نیز پیش می آید، که در آن افراد نمی توانند صداها یا “واج ها” را که کلمات را تشکیل می دهند، تشخیص دهند.  وی گفت:

این بسیار مفید خواهد بود که بتوانیم نقشه های معنایی گوش دادن و خواندن را برای افراد مبتلا به اختلال پردازش شنوایی مقایسه کنیم.

بیشتر بدانید:  ارتباط بین رفتارهای ضد اجتماعی با رشد مغزی/شواهد محکم از نقشه ی مغزی نوجوانان

نقشه کلمات روی قشر

نه داوطلب هر کدام چند ساعت را در داخل اسکنرهای MRI عملکردی گذراندند، و محققان جریان خون مغزی آنها را در حال شنیدن و خواندن داستانهایی از “ساعت رادیو ساحلی” اندازه گیری می کردند.

داده های فعالیت مغزی آنها، در هر دو شرایط، در برابر رونوشتی از داستان های زمان بندی شده قرار داده شده سپس نتایج حاصل از آن در یک برنامه رایانه ای قرار می گرفت که بر اساس ارتباط آنها با یکدیگر به کلمات امتیاز می داد.

محققان با استفاده از الگوسازی آماری، بر اساس روابط معناییشان، هزاران کلمه را بر روی نقشه مرتب کردند. به عنوان مثال، در زیر دسته حیوانات می توان کلمات “خرس” ، “گربه” و “ماهی” را یافت.

نقشه ها، که حداقل یک سوم قشر مغز را پوشانده اند، محققان را قادر ساخت تا با دقت پیش بینی کنند که کلمات کدام قسمت های مغز را فعال می کند.

نتایج آزمایش خواندن برای دنیز تعجب آور بود چون که پیش بینی کرده بود تغییرات در شیوه ی پردازش اطلاعات معنایی در خوانندگان در مقابل شنوندگان متفاوت باشد.

دنیز گفت:

ما می دانستیم که هنگامی که شما یک کلمه را می شنوید و همان کلمه را می خوانید، چند ناحیه مغز به طور مشابه فعال می شوند، اما من انتظار چنین شباهت های قوی را در بازنمایی معنی در یک شبکه بزرگ از مناطق مغز در هر دو روش حسی نداشتم.

مطالعه وی پیگیری یک مطالعه آزمایشگاهی گالانت در سال ۲۰۱۶ است که فعالیتهای مغزی هفت نفر از افراد مورد مطالعه را ضبط کرده بود که به داستانهای “ساعت رادیو ساحلی” گوش می دادند.

دنیز گفت، نقشه برداری اطلاعات معنایی آینده شامل آزمایش هایی با افرادی است که به غیر از انگلیسی به زبان دیگری صحبت می کنند، و همچنین با افرادی که اختلالات یادگیری مبتنی بر زبان دارند.

دیگر مؤلفان این تحقیق انوار نونز الیزالد، الکساندر هوت و جک گالانت، همه از UC برکلی هستند.

فیلمی درباره این تحقیق:

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  اختلال روانی دوقطبی چرا به وجود می‌آید؟: نقشه مغزی در اختلال دوقطبی

لینک خبر:

A map of the brain can tell what you’re reading about

لینک مقاله:

The representation of semantic information across human cerebral cortex during listening versus reading is invariant to stimulus modality

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *