راه درمانی جدیدی برای آلزایمر

Rate this post

seo-tsailab-picower

 

نوروسافاری| بیش از ۵ میلیون نفر فقط در آمریکا مبتلا به آلزایمر هستند. مشکل اصلی‌ در این بیماری تجمع غیر طبیعی قطعات پروتئینی در بافت مغزی است که پلاک‌های امیلویید-بتا نامیده می‌‌شوند.

ایجاد این پلاکها منجر به اختلالات شناختی‌، فراموشی، مرگ سلولی و از دست رفتن بافت مغزی در این بیماری می‌‌شود.

به گزارش نوروسافاری در این تحقیق، تولید پروتئینی به نام p25 در موش‌های آلزایمری مهار شده است. نتایج نشان می‌‌دهد، در موش‌های آلزایمری فاقد این پروتئین، میزان تشکیل پلاک بسیار کم شده، عملکرد شناختی‌ بهبود یافته و التهاب عصبی کمتر می‌‌شود.

از سوی دیگر موشهای فاقد این پروتئین مشکلی‌ در یادگیری جدید نداشته، ولی ‌تضعیف طولانی مدت سیناپسی مشکل پیدا کرده و این موشها، یادگرفته‌های قبلی‌ را سختتر فراموش می‌‌کنند.

به نظر می‌رسد تولید بیش از حد این پروتئین در بیماران آلزایمری در تشکیل پلاک‌ها و در ایجاد فراموشی و تضعیف حافظه نقش داشته باشد.

محققین امیدوارند با طراحی داروهای جدیدی که بتوانند میزان تولید یا فعالیت این پروتئین را کم کنند و به بهبود عملکرد شناختی‌ و جلوگیری از پیشرفت بیماری در بیماران آلزایمری کمک نمایند.

این تحقیق در ژورنال Cell گزارش شده است:

 

Activity-Dependent p25 Generation Regulates Synaptic Plasticity and Aβ-Induced Cognitive Impairment

بیشتر بدانید:  اختلال خود زشت‌ پنداری از کجا می‌آید؟

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

One comment

  1. با سلام
    آقای دکتر DBS(deep brain stimulation) که یکی از درمانهای جدید آلزایمر هم هست,آیا مفید واقع شده؟چون مدت زیادی نیس که از این درمان داره استفاده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *