خانه / علوم اعصاب بالینی / رژیم مدیترانه ای می تواند از آلزایمر پیشگیری نماید

رژیم مدیترانه ای می تواند از آلزایمر پیشگیری نماید

tomatoes-and-olive-oil

نوروسافاری| درافراد دارای رژیم مدیترانه ای  احتمال  زوال شناختی و پیشرفت آلزایمر  کمتر می باشد. بعد از این یافته،  مطالعه جدیدی نشان داد که  رژیم مدیترانه ای برای مغز مفید است.

روی هاردمن در مرکز نوروفارماکولوژی دانشگاه ملبورن استرالیا و تیم او یافته های خود را در ژورنال Frontiers in Nutrition منتشر کردند.

رژیم مدیترانه ای شامل مصرف مقادیر زیاد غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، گندم خالص، حبوبات و دانه های روغنی و محدودیت مصرف گوشت قرمز و جایگزینی کره و روغن های سالم مانند روغن زیتون می باشد.

این رژیم همچنین بر مصرف ماهی یا ماکیان حداقل دو بار در هفته و استفاده از سبزیجات و ادویه جات معطر  بجای نمک  جهت طعم دادن به غذا تاکید می کند. بسیاری از افراد، رژیم مدیترانه ای را به عنوان بهترین برنامه غذایی برای داشتن قلبی سالم می دانند. مطالعات بسیاری نشان دهنده آن است که این رژیم می تواند با کاهش سطح لیپوپروتئین با دانسیته پایین (LDL) یا کلسترول مضر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

به گزارش نوروسافاری به نقل ازمدیکال نیور تودی، محققان به طور فزاینده ای در حال یافتن فواید رژیم مدیترانه ای هستند که ممکن است محدود به قلب نباشد. به عنوان مثال سال گذشته مطالعه ای نشان داد که رژیم مدیترانه ای به همراه دانه های روغنی یا روغن زیتون می تواند سالمندان را در برابر زوال شناختی محافظت نماید.

مطالعه مروری جدید هاردمن و همکارانش این یافته ها را تایید می کند و نشان می دهد که این رژیم  می تواند فواید قابل توجهی برای عملکرد شناختی داشته باشد.

 

بیشتر بدانید:  خویشتن‌داری 'به اندازه هوش' در موفقیت تحصیلی کودک نقش دارد

بهبود حافظه و توجه با رژیم مدیترانه ای

 برای این مقاله مروری محققین ۱۳۵ مطالعه که در فاصله سال های ۲۰۱۵-۲۰۰۰ انجام شده و به چگونگی اثرات رژیم مدیترانه ای بر عملکرد شناختی در طولانی مدت پرداخته بودند انتخاب کردند. ۱۸ مقاله که با معیارهای آنها دقیقا سازگار بود جهت تآلیف مقاله systematic review برگزیده شدند. در هر یک از این مطالعات افراد نحوه رعایت این رژیم را از طریق تکمیل پرسشنامه غذایی یا دفتر یادداشت غذایی گزارش می کردند.

عملکرد شناختی شرکت کنندگان از طریق چند تست شامل (mini-mental state examination (MMSE و ارزیابی کامپیوتری عملکرد ذهنی (COMPASS) ارزیابی گردید.

بطور کلی این مقاله مروری نشان داد که شرکت کنندگانی که بیشتر این رژیم را رعایت کرده بودند در مقایسه با افرادی که به میزان کمتری این رژیم را رعایت نمودند زوال شناختی کمتری داشته و عملکرد شناختی آنها بهبود یافته و یا به عبارتی احتمال ابتلای آن ها به بیماری آلزایمر کاهش یافته بود.

در ارتباط با حافظه ، شرکت کنندگانی که این رژیم را دقیقا رعایت کرده بودند بهبودی در حافظه دراز مدت و حافظه کاری  و همچنین بهبودی در شناخت تآخیری، حافظه اجرایی و ساختارهای بینایی را تجربه نمودند.

طبق گزارش محققین تبعیت بیشتر از رژیم مدیترانه ای همچنین با بهبودی در توجه و زبان نیز مرتبط بود.

 

حتی بالغین مسن تر نیز بهتر است به رژیم مدیترانه ای روی آورند

به طور کلی محققین بیان می کنند که مطالعه مروری آن ها نشان دهنده شواهد امید بخشی است که رعایت این رژیم می تواند عملکرد شناختی را بهبود ببخشد.

به علاوه نتایج نشانگر آن بود که هر دو گروه افراد جوان و مسن با رعایت این رژیم فواید شناختی را تجربه خواهند نمود.

روی هاردمن می گوید: بنابراین من به افراد بالغ و حتی سالمندان پیشنهاد میکنم که به رژیم مدیترانه ای روی آورند یا از آن تبعیت کنند .

در حالی که این مطالعه به مکانیسم های چگونگی تآثیر این رژیم بر بهبود عملکرد شناختی اشاره ای نکرده است هاردمن بیان می کند که این رژیم برخی از فاکتورهای خطر زوال شناختی را بهبود می بخشد.

او توضیح داد: این تغییرات  شامل کاهش پاسخ های التهابی، افزایش ریز مغذی ها، بهبود عدم تعادل ویتامین و مواد معدنی، تغییر پروفایل چربی با استفاده از روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی روزانه، کنترل وزن و به طور بالقوه کاهش چاقی، بهبود پلی فنول ها در خون، بهبود متابولیسم انرژی سلولی و احتمالا تغییر میکروبیوم های گوارشی می باشد، اگرچه این مورد هنوز در مقیاس بزرگتر آزمایش نشده است.

هاردمن اشاره می کند که با افزایش قابل پیش بینی جمعیت مسن، شناخت راه هایی برای حفظ کیفیت زندگی و کاهش بار های اجتماعی و اقتصادی بیماری در سالمندان دارای اهمیت بوده و او معتقد است که انتخاب رژیم مدیترانه ای یکی از این راهکارهاست.

 

بیشتر بدانید:  نقشه اشیا در مغز

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله در Frontiers in Nutrition:

Adherence to a Mediterranean-Style Diet and Effects on Cognition in Adults: A Qualitative Evaluation and Systematic Review of Longitudinal and Prospective Trials

لینک گزارش مدیکال نیور تودی:

Mediterranean diet may slow cognitive decline, prevent Alzheimer’s

همچنین ببینید

آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

5.0 08 نوروسافاری | افراد با تجربه ی سوء رفتار در کودکی شان، بعد ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *