زبان، چشم نابینایان می‌شود

lindsey_jpeg

 

نوروسافاری| دستگاه جدیدی موسوم BrainPort V100 که امکان احساس تصاویر بصری را با استفاده از زبان برای افراد نابینا فراهم می کند‏، از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز تولید دریافت کرد.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از ایرنا، این دستگاه جدید که توسط شرکت امریکایی Wicab ساخته شده به واسطه ارایه راهکاری برای احساس نور توسط افراد نابینا، امکان مسیریابی را برای این افراد فراهم می کند.

ابزار BrainPort دارای یک صفحه مربعی کوچک است که روی زبان شخص قرار می گیرد و توسط یک رشته سیم به یک دوربین ویدیویی کوچک متصل می شود که روی یک عینک آفتابی نصب شده است. این مجموعه با استفاده از توان الکتریکی حاصل از یک باتری کار می کند.

دوربین ویدیویی تصاویری را از محیط دریافت می کند که به پالس های الکتریکی تبدیل شده و به صفحه مربع شکل روی زبان ارسال می شوند. این پالس ها روی زبان شخص به صورت لرزش یا خارش احساس می شوند.

 

Brain-Port-V100-2

 

گرچه شاید در ظاهر اینگونه به نظر برسد که چنین فرآیندی را نمی توان «دیدن» به شمار آورد اما آزمایش این فناوری با همکاری شمار زیادی از نابینایان داوطلب نشان داده که در گذر زمان و با استفاده مکرر، فرد نابینا از قابلیتهای مختلف آن تا بدان حد بهره مند می شود که برای وی چیزی کمتر از دیدن نخواهد بود.

کاربران این دستگاه طی یک دوره آموزشی کوتاه مدت، نحوه تفسیر این پالس ها را فرامی گیرند و بدین ترتیب می توانند اندازه‏، شکل و موقعیت اشیا موجود در محیط اطراف را تشخیص دهند. حتی اگر این اشیا در حال حرکت باشند، شخص کاربر از طریق پالس های الکتریکی، وضعیت و مسیر حرکت اشیا را نیز شناسایی می کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا پس از بررسی نتایج آزمایشات بالینی در رابطه با امنیت و کارآیی دستگاه‏، مجوز عرضه آن را در بازار آزاد صادر کرد. آزمایشات مربوط به کارآیی شامل تشخیص اشیا و لغات بودند.

بر اساس نتایج این آزمایشات، 69 درصد از 74 کاربر BrainPort که آن را به مدت یک سال به صورت آزمایشی به کار گرفته بودند، توانستند آزمون های تشخیص اشیا را با موفقیت پشت سر بگذارند.

بنیان گذار این فناوری که بر اساس مفهوم «جایگزینی حسی» عمل می کند‏ یک متخصص اعصاب به نام پل بک وای ریتا بود که در سال 2006 میلادی درگذشت.

بهای BrainPort V100 گران بوده و حدود 10 هزار دلار اعلام شده است.

 

بیشتر بدانید:  تلاش محققان برای بازگرداندن بینایی با استفاده از جلبک

اصل خبر وبسایت FDA در مورد صدور مجوز برای این وسیله:

FDA allows marketing of new device to help the blind process visual signals via their tongues

 

فیلمی از تغییر زندگی یکی از استفاده کنندگان از این دستگاه در سال گذشته:

 

فیلمی در مورد جزئیات تکنیکی این وسیله:

همچنین ببینید

دوره آموزشی استفاده از پایتون در علوم اعصاب (دوره ششم)

4.7 / 5 ( 12 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *