ساخت مغز مصنوعی که خاطرات را در نقره ذخیره می کند

5/5 - (2 امتیاز)

نوروسافاری | شیمیدانها موفق شدند مغز مصنوعی بسازند که می تواند خاطرات را در نقره ذخیره کند. به نظر یکی از سازندگان، این فناوری می تواند طلیعه ای برای تکامل فرابشری و تولید ترابشریت باشد.

🔹رشد طبیعی

باتوجه تقاضایی که این روزها برای ساخت مغز مصنوعی انسان وجود دارد، محققین موسسه UCLA ممکن است که قدم بزرگی در این مسیر برداشته باشند.
اگرچه هنوز تا ساخت مغز کامل مصنوعی راه بسیار زیادی پیش رو است اما به گزارش نوروسافاری از ZDNet گروهی از مهندسین شیمی UCLA دریافته اند که چگونه می توان یک مجموعه از مدارهای خود سامان یابنده را ساخت که ساختار و فعالیت های الکتریکی اجزای مغز را شبیه سازی کند.
این پژوهش به صورت خودجوش توسط یکی از مهندسین شیمی UCLA به نام James Gimzewski که قبلا در سال ۲۰۱۲ تصمیم به ساخت مغز مصنوعی گرفته بود، آغاز گردید.
این محقق قبلا ادعا کرده بود که قصد ساختن ماشینی را دارد که فکر می کند و می تواند هوش فیزیکی را دارا باشد و همچین سیستمی تا به الان وجود خارجی نداشته است و مطمئنا باعث انقلابی در تکنولوژی پساانسان خواهد بود.

بیشتر بدانید:  SPAUN مغز مصنوعی شبیه سازی شده در مقیاس کوچک

🔹 دستیابی

گیمزوسکی و تیمش متوجه شدند که اگر شبکه ی توری از فلز مس که به فشردگی ساختاربندی شده است در معرض نیترات نقره قرار بگیرند، باعث ایجاد و خروج نانوسیم هایی در جهات تصادفی می شود که به مانند انشعاباتی که باعث اتصالات داخلی نورون ها در مغز می شود، عمل میکند.
در مقیاس اتمی، اتصال بین نانوسیم ها از جنس نقره به سیناپس ها شباهت دارد که محلی برای اتصال دو نورون به یک دیگر و نقل و انتقال سیگنال ها بین آن دو نورون است. شکل خود سازماندهی نانوسیم ها بازتاب دهنده ی نوعی از ساختارهایی است که هنگام ذخیره خاطرات در طول MRI مغز مشاهده می شوند. هنگامی که شوک سیگنال التکریکی به این شبکه از نانوسیم ها وارد می شود، به نظر می رسد که این نانوسیم ها همانند مغز به صورت خودکار شروع به ذخیره اطلاعات می کنند. گیمزوسکی همچنین بیان می کند که:

هنگامی که همه ی نانوسیم ها حضور داشته باشند، شروع به برقراری ارتباط با یکدیگر می کنند و اینگونه است که کل مجموعه مدارها زنده می شود و در واقع هر قسمتی با تمامی قسمت های دیگر برهمکنش دارد و همچنین مسیرهایی وجود دارد که می توان اتصالات شبه نورونی قوی تری را برقرار کرد.

بیشتر بدانید:  طراحی و ساخت اولین سیناپس مصنوعی با قابلیت یادگیری خودکار

🔹مسیری طولانی
علیرغم ادعای گیمزوسکی در سال ۲۰۱۲، حالا این محقق درباره ی ریسک این مدل از پژوهش ها صحبت می کند.
وی اینگونه بیان می دارد که:

نمیتوان نتایج این پژوهش را مستقیما به نحوه عملکرد مغز مرتبط دانست. در این تحقیق نانوسیم ها تنها ویژگی های الکتریکی را از خود بروز دادند که به یافته های fMRI مغزها، خصوصیات الکتریکی کشت های نورنی و الگوهای EEG شباهت بسیاری دارند.

ترجمه : محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Neuromorphic computing and the brain that wouldn’t die | ZDNet
nims.go.jp/mana/jp/pror/periodical/n28red0000003whw-att/convergence_no12_en.pdf
California NanoSystems Institute at UCLA |
What neuromorphic engineering is, and why it’s triggered an analog revolution | ZDNet
Fujitsu supercomputer simulates 1 second of brain activity – CNET
Software Breakthrough Paves the Way for Full Brain Simulations on Exascale Supercomputers | TOP500 Supercomputer Sites
Dynamic Force Microscope (DFM)
Chemists Grew A “Synthetic Brain” That Stores Memories in Silver
Scientists Are Building a Quantum Computer That “Acts Like a Brain”
Brain-Based Circuitry Just Made Artificial Intelligence A Whole Lot Faster

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره یازدهم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *