ساخت “نورون مصنوعی” با تقلید از سلول‌های عصبی

Rate this post

,n,m,,mm..

 

نوروسافاری| دانشمندان علوم پزشکی موسسه کارولینسکای سوئد نوعی نورون تمام‌کاربردی مصنوعی را با استفاده از ابزارهای الکترونیکی ارگانیک ساخته‌اند.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا و مهر، این نورون مصنوعی حاوی هیچ بخش زنده‌ای نیست، اما قادر است عملکرد سلول عصبی انسان را تقلید کرده و درست مانند نورون‌های انسانی ارتباط برقرار کند.

 

نورون‌های موجود در مغز از یکدیگر جدا هستند و از طریق سیگنال‌های شیمیایی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند که این سیگنال‌ها، میانجیهای عصبی خوانده می‌شوند. در درون یک نورون، این سیگنال‌های عصبی به پتانسیل و جریان الکتریکی تبدیل می‌شوند و این جریان در طول آکسون نورون حرکت کرده تا به مقصد برسد.

 

تا پیش از این، تکنیک اصلی تحریک نورون در سلول‌های عصبی مبتنی بر تحریک الکتریکی بود، با این حال، دانشمندان موسسه کارولینسکا با همکاری دانشگاه لینشوپینگ سوئد، ابزار زیست‌الکترونیکی ارگانیک جدید را ساخته‌اند که قادر به دریافت سیگنال‌های شیمیایی است و این سیگنال‌ها می‌توانند به سلول‌های انسانی منتقل شوند.

 

 

 این سلولها از میانجیهای عصبی شیمیایی برای انتقال سیگنالها در مغز استفاده می کنند. تاکنون دانشمندان علوم پزشکی قادر بودند تا با هک کردن این سیگنالها آن هم با استفاده از محرک الکتریکی یا تغییرات شیمیایی ناشی از داروهای مختلف، تلاشهایی برای درمان اختلالات عصبی انجام دهند.

نورون مصنوعی جدید از پلیمرهای رسانا ساخته شده و درست مانند نورون‌های انسانی عمل می‌کند.

 

نورونهای مصنوعی دقیقا به همان روشی کار می کنند که نورونهای مغزی عملکرد پیچیده و حساس خود را ارایه می کنند: آنها سیگنالهای شیمیایی را شناسایی کرده و به طور الکتریکی از یک سوی سلول عصبی به سوی دیگر آن منتقل می کنند و در ادامه میانجیهای نورونی شیمیایی را به عنوان نوعی واکنش طبیعی آزاد می کنند.

بیشتر بدانید:  پسرزایی می تواند مغز مادر را تغییر دهد/حفاظت مغز مادر توسط ژن جنین پسر؟!

 

آنها ضمن آزمایش موفقیت آمیز این فناوری جدید پزشکی در محیط آزمایشگاهی به این سطح از امیدواری رسیده اند که از این نورونها برای ترمیم ضایعات عصبی در مغز افرادی که به دلیل بیماری یا تروما آسیب جدی دیده اند، استفاده مؤثر کنند.

 

این نورونها فعلا در حد و اندازه سرانگشت هستند اما دانشمندان سوئدی امیدوارند تا در آینده نسخه کوچکتر آن را با قابلیت کاشت در مغز ارایه کنند.

 

این نوآوری درمان‌های اختلالات عصبی را ارتقا می‌دهد؛ دانشمندان حاضر در این تحقیق به دنبال کوچک‌کردن این ابزار هستند تا بتوانند آن را در بدن انسان بکارند. آن‌ها معتقدند در آینده می‌توان با افزودن ویژگی بی‌سیم به این سیستم از آن در بخش‌های بدن استفاده کرد.

 

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Biosensors & Bioelectronics ارائه شده است:

An organic electronic biomimetic neuron enables auto-regulated neuromodulation

گزارشی درباره این تحقیق در وبسایت موسسه کارولینسکا:

Artifical neuron mimicks function of human cells

همچنین ببینید

کارگاه پایتون در علوم اعصاب پیشرفته: کتابخانه MNE

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: کارگاه پایتون در علوم اعصاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.