ساخت کامل‌ترین نمونه از مغز انسان در آزمایشگاه

5/5 - (1 امتیاز)

۸۷۵

 

نوروسافاری| گروهی از دانشمندان اعلام کرده‌اند برای اولین بار موفق به ایجاد یک مغز کامل انسان در آزمایشگاه شده‌اند، مغزی که می‌توان از آن برای تست داروها و مطالعه روی بیماری‌های مختلف استفاده کرد.
به گزارش نوروسافاری به نقل از همشهری آنلاین، دانشمندان دانشگاه اوهایو می‌گویند برای اولین بار توانسته‌اند مغزی تقریبا کامل از انسان را در آزمایشگاه کشت دهند و امیدوارند این مغز بتواند درک بشر از بیماری‌های عصبی و مغزی را بهبود بخشد.

 

اگرچه این مغز مینیاتوری هشیار نبوده و شبیه به مغز جنینی پنج هفته‌‌ای است، می‌تواند برای دانشمندانی که قصد مطالعه روی نحوه پیشرفت بیماری‌های اعصاب را دارند،‌ بسیار کارامد باشد. همچنین می‌توان از این دارو برای آزمایش داروهای آلزایمر و پارکینسون استفاده کرد زیرا بخش‌هایی از مغز که تحت نفوذ شدید این بیماری‌ها قرار دارند بخش‌هایی هستند که در مراحل اولیه جنینی ایجاد می‌شوند.

 

مغز کشت داده شده که ابعادی برابر پاککن یک مداد را دارد، با استفاده از سلول‌های پوستی یک انسان بالغ کشت داده شده و به گفته دانشمندان یکی از کامل‌ترین مدل‌های مغزی است که تاکنون ایجاد شده‌است.

 

پیش از این تلاش‌ها برای کشت مغز کامل به ایجاد ارگانویید‌های مغزی یا اندامک‌های شبه‌مغزی منجر شده‌بودند که در بهترین حالت در بدن جنین‌های ۹ هفته‌ای ایجاد می‌شوند، و تنها حاوی بخش‌هایی خاص از مغز بودند، اما مدل جدید تمامی بخش‌های مغز را داراست. به بیانی دیگر محققان ادعا می‌کنند مدل جدید ۹۹ درصد از تمامی تنوع سلولی و ژن‌های مغز را بازتولید کرده‌است و حتی حاوی سلول‌های نخاعی، سلول‌های سیگنال‌دهنده و شبکیه است.

بیشتر بدانید:  CRISPR، پلتفرم جدید تشخیص بیماری و ابزار قدرتمند پژوهشی در علوم اعصاب

 

با این‌همه به دلیل هشیار نبودن این مغز، هیچ اعتراض اخلاقی به آن وارد نیست. محققان می‌گویند این مدل را با تبدیل سلول‌های پوستی انسان بالغ به سلول‌های بنیادین جنینی ایجاد کرده‌اند،‌ سلول‌هایی که می‌توان آنها را برای تبدیل شدن به هر اندامی برنامه‌ریزی کرد. سلول‌ها سپس در محیطی ویژه که منجر به تبدیل شدن سلول‌ها به انواع سلول‌های مغزی و سیستم مرکزی عصبی انسان شده،‌ کشت داده شده‌اند.

 

این مدل مغزی در طول ۱۲ هفته رشد کرده‌است و مرحله بعدی آن ایجاد شبکه خونرسانی در این مغز است که محققان هنوز قادر به ایجاد آن نیستند. با وجود تردید‌هایی که به دلیل پنهان باقی ماندن تکنیک دقیق مورد استفاده محققان در ایجاد مغز، درباره درست بودن ادعای این دانشمندان وجود دارند،‌ گروه سازنده این مدل اطمینان می‌دهند این مغز می‌تواند پزشکی شخصی‌سازی شده را متحول سازد. به گفته آنها با دراختیار داشتن نمونه سلول‌های پوستی هر فردی می‌توان از آن مغزی کامل ایجاد کرده و با کمک آن به درمان بیماری‌های هر فرد متناسب با ساختار مغزی وی پرداخت.

 

همچنین می‌توان تاثیر مواد مختلف بر ژن‌های مختلف را در حین مراحل رشد مغز مورد بررسی قرار داد و با دیدن عوارض منفی یک ماده،‌ افراد را از قرار گرفتن در معرض آن مواد منع کرد. اگرچه درحال حاضر محققان تنها قصد دارند از این مدل برای مطالعات نظامی و بررسی استرس پس از سانحه و  آسیبهای تروماتیک در مجروحان جنگی که از ناحیه سر آسیب دیده‌اند استفاده کنند.

 

لینک خبر اصلی در گاردین:

First almost fully-formed human brain grown in lab, researchers claim

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *