سن بلوغ مغز سی سالگی است

5/5 - (135 امتیاز)

نوروسافاری | چرا ۱۸ سالگی سن بلوغ است با وجود اینکه که مغز ۳۰ سال طول میکشد تا بالغ شود؟ تحقیقات علوم اعصاب نشان میدهد که ممکن است وقت آن باشد که درباره ایده هایمان در مورد زمان دقیق بزرگسال شدن یک کودک تجدید نظر کنیم. تحقیقات نشان میدهد که بیشتر مغز های انسانی حدود ۲۵ سال طول میکشد تا تکوین یابد، اگر چه این میزان در مردان و زنان و در بین افراد مختلف متفاوت است.

اگر چه مغز انسان در طی بلوغ از نظر اندازه بالغ می شود اما تکوین مهمی در قشر جلوی پیشانی و سایر مناطق هنوز هم در دهه ۲۰ به پیشرفت خود ادامه میدهند،

این یافته ها سوالات اخلاقی پیچیده ای درباره ی نحوه مجازات سیستم های عدالت کیفری در مجرمان در اواخر نوجوانی و اوایل دهه ۲۰ زندگی افراد ایجاد میکند.

در چه سنی شخص بالغ میشود؟ خیلی ها ممکن است بگویند که ۱۸ سالگی نشانه عبور از کودکی به بزرگسالی است. ازین گذشته سنی است که مردم به طور معمول می توانند به خدمت سربازی بپیوندند و از دید قانونی کاملا مستقل باشند.

به گزارش نوروسافاری از پلاس، باتوجه به تحقیقات مغز ما در طی چندین دهه به تدریج و با سرعت های مختلفی در بین افراد تکوین میابد. آیا  باید درباره ی نحوه طبقه بندی کودکی و بزرگسالی تجدید نظر کنیم؟

چیزی به نام کودکی سپس بزرگسالی وجود ندارد.

پیتر جونز که به عنوان عضوی از گروه مرکز زلزله در دانشگاه کمبریج فعالیت میکند، به بی بی سی گفته است:

افراد در یک مسیر بالغ شدن هستند، آنها در یک بردار طیفی قرار دارند.

بیشتر بدانید:  چرا مغز نوجوانان آسیب پذیرتر است؟

قشر جلوی پیشانی، مخچه و سیستم های پاداش

یکی از بخش های مهم این طیف، تکوین قشر جلو پیشانی است که بخش مهمی از مغز برای تعامل های اجتماعی است و بر نحوه ی تنظیم احساسات، کنترل رفتارهای تکانشی، ارزیابی خطر و برنامه ریزی های طولانی مدت تاثیر میگذارد. سیستم های پاداش مغز نیز مهم هستند که به ویژه در دوران نوجوانی خیلی تحریک پذیرند اما رشد این قسمت های مغز در ۱۸ سالگی متوقف نمیشوند، در حقیقت، تحقیقات نشان میدهد که رسیدن به بلوغ بیشتر از ۲۵ سال طول میکشد.

مخچه همچنین روی بلوغ شناختی ما تاثیر میگذارد. اما بر خلاف قشر مغز، به نظر میرسد که تکوین مخچه تا حد زیادی به محیط بستگی دارد، همانطور که دکتر جی گید، رئیس روانپزشکی کودکان در بیمارستان کودکان ردی سن دیگو به PBS گفت:

مخچه ی دو قلوهای همسان بیشتر از شباهت مخچه ی دو قلوهای غیر همسان به هم شبیه نیست. بنابراین ما فکر میکنیم این قسمت از مغز بسیار تحت تاثیر محیط است. و جالبتر اینکه این بخش از مغز در طول سالهای نوجوانی بیشتر تغییر میکند. حتی این قسمت از مغز در اوایل دهه ی ۲۰ رشدش کامل نشده است. ابتدا تصور میشد مخچه فقط در هماهنگی عضلات ما نقش داشته باشد. بنابراین اگر مخچه شما به خوبی کار میکند، شما خوش اندام، رقاص خوب یا ورزشکاری خوب هستید. اما اکنون میدانیم که مخچه در هماهنگی فرآیندهای شناختی و فرآیندهای تفکر ما نیز نقش دارد. درست مانند کسی که میتواند از نظر جسمی دست و پا چلفتی باشد، میتواند نوعی دست و پا چلفتی ذهنی هم باشد، و این توانایی برای تعدیل کردن تمام فرآیندهای عقلانی برای هدایت نوجوان در زندگی پیجیده ی اجتماعی ضروری است، تا از این طریق مسایل ساده شوند. رفتار مقبول اجتماعی به جای تلو تلو خوردن در رفتار اجتماعی به نظر میرسد عملکردی از مخچه باشد.

اثرات محیط بر مخچه میتواند این سوال را که چه وقت یک کودک بالغ میشود را بیشتر پیچیده کند، با توجه به این که جواب ممکن است به نوع دوران کودکی که فرد تجربه کرده است بستگی داشته باشد.

بیشتر بدانید:  تغییر زودتر اتصالات مغزی علت بلوغ سریعتر دختران

بلوغ و سیستم عدالت کیفری

عوامل رشد شناختی سوالات فلسفی بسیاری ایجاد میکند، اما شاید هیچ یک به اندازه ی موارد مرتبط با نحوه مجازات مربوط به جرم اشخاص به ویژه در میان مردان جوانی که مغز آنها به طور متوسط دو سال دیرتر از زنان رشد میکند، مهم نیست.

هوارد فورمن، استادیار روانپزشکی در دانشگاه آلبرت انیشتین، به business insider گفته است:

فزونی روزافزون مردان جوانی که مشغول این اعمال مرگ آور شیطانی و احمقانه خشونت آمیز هستند ممکن است نتیجه مغزی باشد که هنوز به طور کامل تکوین نیافته است.

بنابراین آیا این بدان معنی است که مجرمان جوان— مثلا افراد ۱۹ تا ۲۵ ساله—باید همان مجازات فرد ۳۵ ساله ای را متحمل شوند که مرتکب همان جرم شده اند؟ همانطور که اشتاینبرگ، استاد روانشناسی در دانشگاه Temple، به نیوزویک گفته است، هر دو جنایتکار همچنان گناهکار هستند، اما لزوما مجازات یکسانی ندارند.

 این سوال در مورد گناهکار بودن یا بیگناهی نیست؛ سوال این است: آنها چقدر مقصر هستند و چگونه آنها را مجازات کنیم؟

ازین گذشته اکثر کشورها برای برخورد با نوجوانانی که مرتکب جرمی میشوند دارای سیستم عدالت کیفری جداگانه ویژه کودکان هستند. این سیستم های جداگانه بر اساس این ایده قضاوت میکنند که باید طیفی از مجرمیت وجود داشته باشد که سن ارتکاب جرم را در نظر میگیرد. بنابراین اگر فرض کنیم که اهمیت سن از نظر سیستم دادگستری بیشتر مبتنی بر تفاوت های شناختی بین کودکان و بزرگسالان است پس چرا نباید آن طیف مجرمیت را اصلاح کرد تا با علم بهتر مطابقت داشته باشد؟ که به وضوح نشان میدهد ۱۸ سال سن بلوغ کامل مغز نیست.

بیشتر بدانید:  عصب_حقوق چیست؟ چرا و چگونه به وجود آمد؟

جواب هر چه باشد، جامعه به وضوح به تعریفی از بزرگسالی احتیاج دارد تا بتواند بین کودکان و افراد بالغ تمایز قائل شود تا بدون اشکال عمل کند. همانطور که جونز به بی بی سی پیشنهاد کرد:

من حدس میزنم سیستم هایی مانند سیستم آموزش و پرورش، نظام سلامت و سیستم حقوقی با داشتن تعاریف دقیق، کار را برای خودشان راحت تر می کنند.

اما این بدان معنا نیست که این تعاریف در خارج از بستر قانونی معنا پیدا کند.

او میگوید:

آنچه ما واقعا بیان میکنیم این است که تعریف دقیق زمان عبور از کودکی به بلوغ به طور فزاینده ای پوچ به نظر میرسد. این یک مرحله ی تغییر با تغییراتی ظریف است که طی سه دهه انجام می شود.

ترجمه: رویا ورمزیار- وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Interviews – Jay Giedd, M.d. | Inside The Teenage Brain | FRONTLINE | PBS
Neuroscience Is Changing the Debate Over What Role Age Should Play in the Courts
Why most terrorists and mass shooters are millennial men – Business Insider
People don’t become ‘adults’ until their 30s, say scientists – BBC News
The brain develops until around 25. So why is 18 the age of adulthood? – Big Think

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *