سونامی افشاگری تعرض جنسی در آکادمی: سیل رسوایی جنسی به روچستر رسید

نوروسافاری | در چند ماه گذشته شاهد افشای تعرضات جنسی صورت گرفته توسط برخی فعالین حوزه‌‌های سرگرمی، سینما و سیاست بوده‌ایم [۱] که واکنش کاربران شبکه‌ی اجتماعی توییتر با هشتگ من-هم (#metoo) را به دنبال داشت؛ کاربران تجربیات شخصی خود را بیان کردند و رسانه‌ها به پوشش اخبار مرتبط پرداختند.

افزایش حساسیت‌ها به موضوع و آگاهی جمعی از حق داشتن امنیت روانی در محیط کار؛ هزینه‌ی سوءاستفاده از قدرت و موقعیت شغلی را بالا می‌برد و تصمیم‌گیرندگان این حوزه‌ها را جهت پاسخ‌گویی به افکار عمومی به برخورد با آزارگران وامی‌دارد. اما تاثیرپذیری از رسانه و لزوم پاسخ‌گویی به جامعه‌ی مخاطب در محیط دانشگاه کمتر به چشم می‌خورد.

به گزارش نوروسافاری با وجود گستردگی بازتاب اعتراض‌ها به سوء رفتار فلارین جاگر، استاد دانشکده‌ی مغز و علوم شناختی دانشگاه روچستر، بعد از شکایت چند تن از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پس از تحقیقات و رسیدگی انجام شده توسط دانشگاه؛ وی تبرئه شد.

به عنوان نمونه‌ای از بازتاب‌ها می‌توان به تجمع دانشجویان و درخواست اخراج وی با جمع‌آوری امضا [۲]، نامه‌ی سرگشاده با امضای ۴۰۰ استاد و بایکوت و توصیه به دانشجویان مبنی بر عدم گرفتن پذیرش از دانشگاه روچستر [۳]، و گزارش‌های نیچر [۵-۴]، نیویورک‌تایمز [۶] و واشنگتن‌پست [۷] اشاره کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این ماجرا و حواشی آن منجر به تغییر زمینه‌ی تحقیقاتی، ترک دانشگاه و یا استعفای تعدادی از اساتید و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی شده است.
این درحالی است که حین انجام تحقیقات از شاهدین؛ استاد متهم، به درجه‌ی استاد تمامی ارتقا یافته است. با این حال افراد معترض از دانشگاه به کمیسیون برابری در فرصت‌های شغلی ایالات متحده ((US Equal Employment Opportunity Commission (EEOC) شکایت کرده‌اند.
با ادامه‌ی اعتراض‌ها، مسئولین دانشگاه جاگر را از ادامه‌ی تدریس در ترم جاری بازداشته‌اند و قول از سرگیری تحقیقات توسط گروهی مستقل را داده‌اند.

پیگیری اعتراضات

به گزارش نوروسافاری به نقل از نیچر [۴] این یک مشکل سازمان‌یافته است و رسانه‌ها حداکثر به رویکردهای شخصی مربوط به متجاوز و قربانی می‌پردازند. نویسنده‌ی مقاله که خود از دانشجویان سابق دانشکده‌ی علوم شناختی و مغز روچستر و شاهد ماجرا بوده است، نحوه‌ی بررسی شکایات در این زمینه را بسیار ضعیف و در جهت حمایت از فرد متجاوز نزدیک به مقامات تصمیم گیرنده‌ می‌داند.
رویکرد دانشگاه به بررسی این دست مسائل این است که با تعلل در بررسی شکایات و چشم‌پوشی از گزارش‌های تخلف، موضوع را مخفی نگه‌دارند تا شاکیان فارغ‌التحصیل شوند و ماجرا فراموش شود. تکیه بر روابط شخصی در کار حرفه‌ای، مشکل مشترک نظام دانشگاهی و هالیوود است. دانشجو برای ادامه‌ی روند تحصیلی-شغلی خود به نظر مساعد استاد راهنما احتیاج دارد، که این می‌تواند به وسیله‌ای برای اعمال قدرت تبدیل شود. هرچه قدرت، بیشتر توزیع شده باشد و کمتر تمرکز یافته باشد، فساد و سو استفاده کمتر خواهد شد.

پیش از این نیز، اخترشناس موسسه‌ی تکنولوژی کلتک به دلیل آزردن دو دانشجوی خانم از کار تعلیق شده بود.
در گزارشی دیگر [۸] از نیچر، آمده است که سو رفتار جنسی در علوم، جدی است. ضمن بیان این نکته‌ که مسئولین نظام آموزشی حامی همکار خود هستند و در مقابل دانش‌جویان و اعضای جوان و تازه‌ وارد به دفاع از افراد با سابقه می‌پردازند و سعی در مخفی نگه داشتن ماجرا خواهند داشت؛ پژوهشگران را تشویق می‌کند که در مقابل چنین سوء رفتاری بایستند. 

گردآوری و تالیف: علیرضا کاووسی – وبسایت نوروسافاری

۱) Harvey Weinstein, Kevin Spacey, More Accused of Assault | Time
۲) Petition · University of Rochester: Remove Florian Jaeger and Reevaluate Sexual Harrassment Policy · Change.org
۳) Open letter: Univ of Rochester
۴) University systems allow sexual harassers to thrive : Nature News & Comment
۵) Scientists’ sexual-harassment case sparks protests at University of Rochester : Nature News & Comment
۶) Sexual Harassment Charges Roil Elite University Department – The New York Times
۷) ۴۰۰ professors boycott University of Rochester, urging students not to attend – The Washington Post
۸) Harassment victims deserve better : Nature News & Comment
بیشتر بدانید:  سن بلوغ مغز سی سالگی است

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *