شناسایی “نشانگر زیستی عملکردی” جدید برای اختلال اتیسم در پسران

Rate this post

Image-2

 

 

نوروسافاری| دانشمندان با استفاده از تصویربرداری مغزی، روش جدیدی را برای ترسیم و مسیریابی عملکرد مدارهای آسیب دیده مغزی متاثر از اختلال اتیسم  (ASD) در پسران توسعه دادند. این تکنیک معیاری فیزیکی برای پیشرفت رفتاری و یا معالجات دارویی بیماران در اختیار پزشکان و درمانگران قرار خواهد داد. ابزاری که تا کنون در معالجه اتیسم مورد توجه قرار نگرفته بود.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه جورج واشنگتن، برای اولین بار، پزشکان قادر خواهند بود چگونگی عملکرد مدارهای مغزی در بیماران خود را مقدارسنجی نموده و تاثیر یک مداخله را ارزیابی نمایند. این تحقیق در مقاله ای با عنوان: “سنجش فعالیت مدار ادراک اجتماعی به عنوان یک نشانگر نوروبیولوژیکی در اختلال طیف اتیسم”، چهارشنبه هفته پیش در مجله JAMA Psychiatry منتشر شد. مقاله مذکور بر روی استفاده از نشانگرهای زیستی، نشانگرهای قابل سنجش یک وضعیت بیولوژیکی (بیومارکرها)، برای اندازه گیری عملکرد مدار ادراک اجتماعی مغز متمرکز می باشد.

 

“این موضوع قابل ملاحظه است چرا که نشانگرهای زیستی (بیومارکرها)  یک “چرا” برای درک اختلال اتیسم در پسران به ما می دهد که در گذشته نداشته ایم.”

به گفته کوین پلفری، از نویسندگان این مقاله که مدرس Carbonell Family  در اتیسم و اختلالات عصبی تکاملی است و مدیر موسسه اتیسم و اختلالات عصبی تکاملی در دانشگاه جورج واشنگتن می باشد.

 

“ما اکنون میتوانیم از بیومارکرهای کاربردی در تشخیص اینکه چه روش درمانی برای موارد خاص موثر خواهد بود، استفاده نموده و همچنین پیشرفت درمان را اندازه گیری نمائیم.”

 

محققان مجموعه ای ۱۶۴ عددی از تصاویر مربوط به ۱۱۴ شخص را تحلیل نموده و متوجه شدند که اسکنهای مغزی “مدارهای ادراک اجتماعی”، اختلال اتیسم (ASD) فقط در پسران را تشخیص می دهند. این تحقیق جدید پتانسیل این را دارد که با اندازه گیری تغییراتی که در پاسخهای مدار ادراک اجتماعی مغز به مداخلات متفاوت حاصل می شوند، معالجات را بهبود بخشد. محققان متوجه شدند که داده های اسکن مغزی میتوانند نشانگر کارآمدی از عملکرد مدار مذکور در کودکان و افراد مسن به طور یکسان باشد.

بیشتر بدانید:  بازگشت به نوشتن با دست/اهمیت نوشتن با دست در یادگیری

 

این پژوهش بخصوص برای بیماران اتیسمی که به سختی تشخیص و درمان می شوند، با ارائه یک تشخیص قطعی تر و توسعه یک برنامه درمان، در مواردی که روشن نیست که آیا یک معالجه رفتاری، دارویی و یا ترکیبی از این دو روش موثرتر خواهد بود، مناسب خواهد بود.

 

بنا به اظهار مالین بیونزداتر، استادیار در دانشگاه گوتنبرگ و نویسنده ارشد این مقاله علائم رفتاری طیف اتیسم بسیار پیچیده و متفاوت می باشند. تعیین اینکه آیا یک روش درمان جدید، خصوصاً در یک چهار چوب زمانی واقعی، موثر است، بسیار مشکل است. “نشانگرهای عملکرد مغز ممکن است معیارهای واقعی و معینی را که برای پر کردن این شکاف لازم می باشند فراهم سازند.”

 

مسیری بی سوی استفاده گسترده از اسکن های مغزی؟

علاوه بر کمک به تشخیص موثرترین روش درمان اختلال اتیسم برای یک فرد، این تحقیق مدرکی را دال بر اینکه تصویربرداری ذهنی یک ابزار مداخله ای مهم می باشد، ارائه می کند. در حال حاضر، MRI فعالیتی، روشی از اسکن مغزی که در این مطالعه مورد استفاده واقع گردید، بخشی از یک روش معمول در درمان اختلال اتیسم (ASD) نمی باشد، بطوری که مدرک کافی که ارتباط بین اسکن ها و درمان موثر را نشان دهد، وجود ندارد. موسسه اتیسم و اختلالات عصبی تکاملی در دانشگاه جورج واشنگتن قصد آن را دارد که سهم قابل توجهی را در جهت توسعه درمانهای مبتنی بر شواهد داشته باشد.

 

” اینگونه تصویر برداریها میتوانند در پاسخ به این سئوال به ما کمک کند که در روز اول درمان بدانیم، این کودک از یک مداخله رفتاری ۱۶ هفته ای بهره ای خواهد برد یا نه. دکتر پلفری اذعان نمود: ” پاسخ به این سئوال می تواند به والدین در حفظ وقت و هزینه در طی تشخیص و درمان اختلال یاری رساند.”

بیشتر بدانید:  ساخت مغز مصنوعی که خاطرات را در نقره ذخیره می کند

 

متعاقب این بررسی، دکتر پلفری و همکارانشان یافته های خود را در سطح دیگری خواهند آزمود: بررسی یک جامعه بزرگتر از افراد مبتلا به اتیسم و سایر اختلالات عصبی با همکاری مرکز ملی پزشکی کودکان برای پی بردن به اینکه آیا تصویربرداری می تواند با موفقیت اختلال اتیسم را از سایر اختلالات تشخیص داده و پیشرفت درمان را دنبال نماید.

 

نویسندگان تاکید کردند که این تحقیقات هنوز روزهای آغازین خود را سپری میکنند، این موضوع اشاره به این دارد که مطب پزشکان و اکثر بیمارستانها  تجهیزات تصویربرداری تخصصی لازم را برای انجام اسکن های مغزی که توسط توسط تیم درگیر در این مطالعه مورد استفاده واقع شده است، ندارند.

 

دکتر بیونزداتر گفت: برای کمک واقعی به بیماران ما نیاز داریم که تکنیکهای ارزان و آسان-کاربرد را که قابلیت اجرایی برای هر نوع گروهی را دارد، از جمله نوزادان و افراد با مشکلات شدید رفتاری، توسعه دهیم.

 

در حالیکه این روش هم اکنون تنها برای پسران مبتلا به اتیسم کارآیی دارد، محققان در حال هدایت مجموعه تحقیقاتی بر روی دختران مبتلا به اتیسم در مقیاسی بزرگ و در سطح کشور می باشند تا روشهایی را که برای این گروه نیز کارآیی داشته باشد تعیین کنند. گروه تحقیقاتی انتظار دارد که اولین نتایج این مطالعه را اواخر امسال حاصل نماید.

 

تلخیص و ترجمه: گروه نوروسافاری – ندا میهمی “کارشناس ارشد روانشناسی بالینی “

لینک گزارش پژوهشی در ژورنال JAMA Psychiatry:

Evaluation of Quantified Social Perception Circuit Activity as a Neurobiological Marker of Autism Spectrum Disorder

 

لینک گزارش خبری در وبسایت دانشگاه جورج واشنگتن:

بیشتر بدانید:  شناسایی ۱۳۳ نوع متفاوت سلول مغزی

Researchers Identify New Way to Measure Autism in Boys

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

۲ comments

  1. ممنون از مطالب مفیدتون.
    پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.