خانه / ایمنی شناسی عصبی / شناسایی نقش نواحی غیرمنتظره ای از مغز در اختلال دو قطبی

شناسایی نقش نواحی غیرمنتظره ای از مغز در اختلال دو قطبی

Striatum-by-Life-Science-Databases-702x336

 

نوروسافاری| در حالی که بیشترین مطالعات بر روی اختلال دوقطبی به عنوان یکی از اختلالات عصبی صورت گرفته است – یونانیان در اوایل قرن اول میلادی متوجه علائم این بیماری شدند- ممکن است دانشمندان بخش مهمی از اطلاعات مربوط به نقش مغز به عنوان منبع این اختلال را نادیده گرفته باشند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینس، دانشمندان دانشگاه فلوریدا از مؤسسه تحقیقات اسکریپس (TSRI) برای اولین بار نشان داده اند که گروهی از ژنها در جسم مخطط -بخشی از مغز که بسیاری از جنبههای ابتدایی رفتار ما، ازجمله برنامه ریزی حرکتی و عملکردی، انگیزش و درک پاداش را تنظیم میکند- می توانند عمیقاَ در این اختلال نقش داشته باشد. اکثر پژوهشهای نوین در زمینه اختلال دوقطبی بر قشر که بزرگترین بخش مغز انسان بوده و با تفکر سطح عالی و عمل در ارتباط است، متمرکز بوده اند.

ران دیویس، رییس گروه علوم اعصاب در TSRI بیان میکند که: «این اولین پژوهشی است که به واقع به نقش ژن در جسم مخطط در ارتباط با اختلال دوقطبی می پردازد.» «ما در حال حاضر تصویری از ژنها و پروتئینهای موجود در این ناحیه داریم.»
این مطالعه که پیش از چاپ در مجله روانپزشکی مولکولی به تازگی به صورت آنلاین منتشر شده، به مسیرهای متعددی به عنوان اهداف بالقوه برای درمان اشاره می کند.

اختلال دوقطبی، یک بیماری روانی است که حدود ۲.۶ درصد از جمعیت بزرگسال آمریکا -حدود ۵.۷ میلیون آمریکایی- را تحت تأثیر قرار داده که اکثریت قابل ملاحظه ای از این جمعیت در دسته اختلال دوقطبی شدید قرار دارند. این اختلال در خانواده ها جریان دارد و براساس آمار مؤسسه ملی سلامت روان بیش از دوسوم افراد دچار اختلال دوقطبی حداقل یک خویشاوند نزدیک مبتلا به همین اختلال یا مبتلا به اختلال افسردگی اساسی تک قطبی دارند.

در مطالعات جدید، نمونه بافتهای مغزی ۳۵ نفر از افراد دچار اختلال دوقطبی و سالم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. تفاوت تعداد ژنهای موجود در نمونه بافت دو گروه بسیار کم -تنها ۱۴ مورد- و باعث تعجب بود. با این حال، تجزیه و تحلیلهای شبکه نیز دو واحد از ژنهای متصل به یکدیگر در ارتباط با اختلال دوقطبی را نمایان ساخت که به لحاظ تنوع ژنتیکی غنی بوده و دارای نقش علی در این اختلال می باشد. یکی از این دو واحد، بخصوص قابل ملاحظه بود، زیرا به نظر می رسید که صرفاً مختص جسم مخطط باشد.

رودریگو پاسیفیکو، دستیار تحقیقات TRSI که نویسنده اول پژوهش حاضر است، بیان می کند: «یافته های ما درمورد ارتباط میان اختلال دوقطبی و جسم مخطط در سطح مولکولی مکمل مطالعاتی است که مناطق مغزی مشابهی را در سطح آناتومیکی در اختلال دوقطبی دخیل می دانند، از جمله مطالعات تصویربرداری کارکردی که الگوی فعالیتی متفاوتی در جسم مخطط افراد دچار اختلال دوقطبی در طول انجام آزمون مشتمل بر برقراری تعادل بین پاداش و خطر را نشان می دهد.» تجزیه و تحلیل واکنش نسبت به خطر مهم بود زیرا بیماران دچار اختلال دوقطبی به صورت تکانه ای عمل کرده و درطول دوره مانیا، در فعالیتهای پرخطر شرکت می کنند.

تحلیل مسیرهای سیگنالینگ تغییرات در ژنهای مرتبط با سیستم ایمنی، پاسخهای التهابی بدن و متابولیسم انرژی سلول را نشان می دهد. دیویس خاطر نشان می کند که: «ما نمیدانیم که این تغییرات علت ایجاد چنین اختلالی است یا نتیجه آن. اما این تغییرات، احتمال وجود نشانه های ژنتیکی بیشتری را در اختلال دوقطبی فراهم می کند که به صورت بالقوه می تواند منجر به توسعه روشهای تشخیصی یا درمانی شود.»

ترجمه و تلخیص: مریم شجاعی – وبسایت نوروسافاری

به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:

   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

 

بیشتر بدانید:  آیا درد دیگران برای ما دردآور است؟

لینک گزارش این پژوهش در Molecular Psychiatry:

Transcriptome sequencing implicates dorsal striatum-specific gene network, immune response and energy metabolism pathways in bipolar disorder

لینک خبر اصلی در وبسایت ساینس:

Scripps Florida scientists link bipolar disorder to unexpected brain region

همچنین ببینید

چگونه استرس بی اشتهایی عصبی ایجاد می کند؟

4.9 20 نوروسافاری | مطالعه ای نشان می دهد که چگونه استرس در مدل حیوانی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *