“عینک اتیسم” برنده جایزه فناوری سلامت دانشجویان ممتاز

Rate this post

۸FA81BFE-BB4D-4A9A-9E6522A02062E917

 

نوروسافاری| با ابداع دانش آموخته دانشگاه استنفورد، از “عینک گوگل” برای کمک به کودکان طیف اتیسم در شناسایی همزمان حالات چهره و نشانه های اجتماعی، استفاده خواهد شد.

 

پروژه  عینک اتیسم: کاتالین واس (Catalin Voss) از دانشگاه استنفورد در حال توسعه یک ابزار یادگیری هیجانی بر پایه عینکهای هوشمند مشابه عینکهای گوگل برای کودکان با اختلال اتیسم می باشد. (اعتبار: مجوز تصویر از دانشگاه استنفورد)

 

کودکان مبتلا به اتیسم عموماً در برقراری ارتباط چشمی و تشخیص احساسات، ایماء و اشاره های ارتباطی رد و بدل شده با دیگران از خود مقاومت نشان می دهند. معدودی از کارآفرینان فنی امیدوارند که “گوگل گلس” به ابزاری تبدیل شود که به این کودکان در شناخت بهتر محتوای گفت و شنودها کمک نماید. – در این راستا یکی از این کارآفرینان در سه شنبه هفته قبل برای دریافت جایزه مورد حمایت قرار گرفت،  اخذ ۱۵۰۰۰ دلار  جایزه دانشجویی Lemelson-MIT “Cure it!” 2016 ، که به اختراعات مراقبت های بهداشتی مبتنی بر تکنولوژی اهدا می گردد.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینتیفیک امریکن، پروژه “عینک اتیسم” کاتالین واس، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه استنفورد، به طور حتم شایستگی دریافت این جایزه را دارد. این مخترع ۲۰ ساله، که در آزمایشگاه اطفال دنیس وال (Dennis Wall) در دانشکده پزشکی استنفورد مشغول به کار می باشد، یک نرم افزار تشخیص-هیجان برای عینک گوگل ساخته است که قادر می باشد به کودکان مبتلائی که از این عینک استفاده میکنند، در تشخیص اینکه چهره شخصی که در حال مشاهده می باشند ناراحت، غمگین و یا عصبانی می باشد، کمک نماید.

 

تاکنون یکی از موثر ترین تکنیکهای مداخله ای اوتیسم، درمان متمرکر بر رفتار بوده است که در آن درمانگران از فلش کارتها  برای بالا بردن سطع یادگیری و گویش در مبتلایان استفاده می کنند. کاتالین واس می گوید:”اما تعداد درمانگران با حجم فزاینده درخواستها متناسب نمی باشد و فلش کارتها از زندگی واقعی حذف شده اند”. عینک اتیسم نشانه های اجتماعی را در فرم زندگی روزانه به مبتلایان ارائه خواهد داد و این در حالیست که مضاف بر آن داده هایی  را در اختیار والدین و روانشناسان قرار می دهد که به آنها در درک بهتر اتیسم کمک می کند. بر اساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماریهای ایالات متحده، از هر ۶۸ کودک در ایالات متحده یک نفر با این اختلال شناسایی شده است.

بیشتر بدانید:  سن والدین در احتمال ابتلا به اتیسم موثر است

 

ربکا لاندا (Rebecca Landa)، مدیر موسسه مرکزی اتیسم و اختلالات مربوطه در موسسه کریگر کندی، می گوید: “آنچه استفاده از عینک گوگل نوید می دهد این است که کاربران خود را، که کودکان اتیسم هستند، از یک محیط درمانی به موقعیت های اجتماعی روزمره مرتبط میکند. خواه این محیط مدرسه باشد و یا یک جشن تولد.”

 

واس، که در هایدلبرگ آلمان متولد شده است، در ۱۵ سالگی ، زمانی که در کمپانی PayNearMe در دره سیلیکون (Silicon Valley) به عنوان سازنده نرم افزارهای گوشی همراه مشغول به کار شد، برنامه های کاربردی زیادی را برای آیفون در کشور خود تولید و به فروش رسانده بود. در ۱۶ سالگی به عنوان یک دانشجوی سال اول علوم کامپیوتر، او نرم افزاری بصری را ابداع کرد که قابلیت تشخیص لبخند، اخم، پوزخندها و نیز محاسبه هیجان را بر اساس ردیابی چهره و اندازه گیری موقعیت چشمها و دهان دارد. واس اخیراً استارت آپ Sension را راه اندازی کرد تا بر اساس آن قادر باشد اپلیکیشنی که توانایی سنجش میزان مشغولیت یک شخص را دارا می باشد، برنامه ریزی و تولید نماید. او این اختراع را به یک شرکت ژاپنی به نام “راهکارهای سیستم گایا” (GAIA System Solutions) فروخت، شرکتی که از این تکتولوژی در تولید یک سامانه امنیتی بر پایه هشدار به رانندگان خواب آلود و یا حواس پرت، استفاده می نماید. متعاقب آن واس به استفاده از این تکنولوژی در اختلال اتیسم روی آورد.

 

مجموعه عینک اتیسم عبارت است از یک عینک گوگل که به یک گوشی هوشمند متصل شده است. این گوشی نرم افزاری را اجرا می کند که نرم افزار مذکور اطلاعات را از نمایشگری که بر روی سر شخص نصب شده است دریافت، آنالیز و  بازخورد آن را به کاربر می فرستد. این سیستم همچنین تصاویری را ضبط می کند که با مرور آن تصاویر والدین قادر خواهند بود به کودکان در بهبود یادگیریشان کمک نمایند. هدف واس این است که پس از یک دوره محدود یادگیری، کودکان دیگر نیاز به استفاده از این دستگاه (مجموعه) نداشته باشند.

بیشتر بدانید:  عشق در یک نگاه!

 

مطالعه مقدماتی که بر روی ۲۰ کودک انجام شد، حاکی از آن بود که کودکان مذکور علاقمند به استفاده از این دستگاه و تعامل با آن بودند. در حال حاضر داده هایی که از یک آزمون خانگی، که از ژانویه آغاز شده است، حاصل می شود این امکان را به واس می دهد که اشکالات نرم افزار را برطرف کرده و آن را بهینه سازی نماید. تاکنون بازخوردهای نوید بخشی از خانواده های ۱۰ عضو این آزمون دریافت شده است. واس ،کسی که در حال حاضر به استفاده از مکانیسمهای بازخوردی مختلف از قبیل رنگ، احساسات و اشاره های شنیداری می اندیشد،  می گوید:” آموزگاران  عنوان می کنند که آنها دارند ارتباط چشمی بهتری را برقرار می کنند و عین حال سرگرم می مانند.” او اکنون شاید در حال کار کردن بر روی بحرانی ترین چالش موجود باشد:  چگونه به کودکان کمک کنیم تا به احساساتی که شناسایی کرده و تشخیص می دهند، پاسخ دهند.

واس می خواهد به تدریج سیستمی را طراحی کند که بصورت همزمان چهره های متعدد دخیل در یک گفتگو را  ردیابی نماید. او می خواهد سیستم مذکور را وادار به یادگیری و تطبیق با حالات چهره یک شخص خاص کند و به والدین کودکان و درمانگران اظهار نماید. او میخواهد آن (سیستم مذکور) را متنوع تر کند. نیک هابر، یکی از همکاران واس و از دانشجویان پسا داکتری در دانشگاه استفورد می گوید:” آرزو داریم که بگوییم یک شخص  چه طور مضطرب است.”

 

با تصدیق آزمونهای خانگی ۱۰۰ کودک درگیر آزمون، واس قصد دارد مجوز این فن آوری را اخذ نموده و یا آن را در قالب یک استارت آپ (Start-Up) برای خود پایه گذاری نماید. او میگوید؛ نرم افزار مذکور قابلیت کاربری و تطبیق با سایر پوشیدنیهای مشابه غیر از عینک گوگل را دارا بوده و یا به راحتی میتواند با یک دوربین کوچک و هدفون ترکیب شود. این تطبیق پذیری (چند کاره بودن) تعهد مهم و نه چندان روشن گوگل به فن آوری “گوگل گلس” می باشد، که در سال ۲۰۱۴ کنار گذاشته شده بود. البته تنها تا زمانی که یک ورژن جدید از این عینک در دسامبر گذشته در کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده ارائه شد.

بیشتر بدانید:  کدگذاری یک فیلم در داخل دی‌ان‌ای

 

قدرت ذهن (Brain Power) ، LLC، استارت آپ دیگری در کمبریج، ماساچوست می باشد، این استارت آپ نیز سعی دارد از عینک گوگل برای کمک به کودکان اتیسم استفاده نماید. ند سهین (Ned Sahin)، عصب شناس و موسس این استارت آپ، این سیستم را یک “همکلاسی پوشیدنی” مینامد. “بواسطه بازیهای تعاملی مختلف و دادن جوایز، به کودکان کمک میکند که احساسات را تشخیص دهند، ارتباط چشمی برقرار کنند، گفتار بیاموزند و رفتارهای تکراری از قبیل “تکان دادن” را کنترل کنند. به گفته سهین، این سیستم پیشتر بر روی ۲۰۰ شخص از ۴ تا ۲۴ سال آزموده شده است. برخی از کارشناسان معتقدند عینک گوگل و سایر پوشیدنهای مشابه، میتوانند مزایای قابل توجهی را نسبت به سیستمهای موجود که از آیپدها و بازیهای کامپیوتری استفاده می کنند، داشته باشد. نانسی تارشیز (Nancy Tarshis)، آسیب شناس گفتار و زبان در مرکز کالج پزشکی ارزیابی و توانبخشی کودکان آلبرت انیشتین، اذعان می دارد: “این وسیله کودکان را وادار می کند که نگاه و تمرکز خود را به چهره متمرکز کنند….. رفتاری که یادگیری آن برایشان بسیار سخت است.”

 

لاندا کریگر می گوید؛ ممکن است هنوز کودکان در تبدیل مهارتهایی که بواسطه عینک اتیسم بدست آورده اند، با چهارچوب یک دنیای واقعی کلی و پویاتر، مشکل داشته باشند. او اضافه میکند؛ به مانند هر “فن آوری مداخله گرانه” دیگری، این فن آوری می تواند تنها برای برخی از بچه ها و نه برای همه آنها کارآیی داشته باشد.

 

تارشیز اشاره می کند؛ با این وجود این فن آوری بطور باورنکردنی هیجان انگیز است، “این ابزار تکه ای از یک پازل است”، این ابزار معجره نمی کند بلکه آن باید آنرا در حیطه یک آموزگار خوب و یا یک درمانگر خوب محسوب کرد.

 

ترجمه و تلخیص: هیئت تحریریه نوروسافاری – ندا میهمی

لینک مطلب اصلی در Scientific American:

Autism Glass Takes Top Student Health Tech Prize

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۲ comments

  1. دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

    test1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *