خانه / اقتصاد عصبی / فعالیت های اجتماعی موجب کارکرد بهتر ذهن می شوند

فعالیت های اجتماعی موجب کارکرد بهتر ذهن می شوند

getty_rf_photo_of_group_of_friends

 

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی

 

اثرات فعالیت های اجتماعی بخصوص با افزایش سن بر روی بهداشت روان به خوبی نشان داده شده است. اما جزئیات این پدیده مشخص نیست. بسته به شرایط، شاید انواع مختلف فعالیت های اجتماعی کم و بیش مهم باشند. ممکن است ارتباط یک به یک مثل آنچه بین همسران وجود دارد منجر به فواید عاطفی خاصی شود ولی در پیشگیری از افت شناختی؛ طبق مطالعه ای که اخیرا در مجله Social Science & Medicine چاپ شد فعالیت های گروهی، توانایی بیشتری را از خود نشان می دهند.

این مطالعه که حاصل آنالیز داده های بیش از ۳۴۰۰ نفر با سن ۵۰ سال و بیشتر است نشان داد افرادی که مشارکت بالایی را در فعالیت های اجتماعی و گروهی مثل عضویت در کلوب کتاب [۱] و گروههای اجتماعی گزارش کرده بودند در تست های مهارت های شناختی مثل حافظه کاری عملکرد بهتری داشتند.

در این میان روابط شخصی مثل دوستی ها به نظر می رسید که اثری بر توانایی های شناختی نداشتند. تقویت ذهن حاصل از فعالیت گروهی با افزایش سن حتی بیشتر هم می شود. افرادی که در ارتباط با گروه بودند و سنی نزدیک به ۵۰ سال داشتند؛ دارای قابلیت های شناختی فردی با سن ۵ سال جوانتر از خودشان بودند. درحالیکه آنهایی که حدودا ۸۰ ساله بودند از لحاظ ذهنی به اندازه ۱۰ سال جوانتر شده بودند یعنی نظیر یک فرد ۷۰ ساله.

Catherine Haslam نویسنده مسئول این مطالعه و استاد روانشناسی بالینی دانشگاه کوئیزلند استرالیا در این مورد می گوید: ارتباطات گروهی نیاز به تلاش برای حفظ و اجبار به انطباق با گروه را دارد که هر دو ممکن است موجب تقویت مهارت های فکری شوند. در مقابل آسانی و بی تکلف بودن ارتباط با همسر و یا اعضای خانواده ممکن است که انها را کمتر تحریک کند. که به بیان Haslam این تفاوت اشخاصی است که ارتباطات گروهی دارند.

 

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب و دانش مغز: آشنایی با روشهای تحقیقاتی (دوره پانزدهم)

دانلود مقاله انگلیسی متن کامل این تحقیق:

 

                  


[۱] گروهی از افراد که بطور منظم در مکانی جمع می شوند و راجع به کتاب هایی که خوانده اند بحث و تبادل نظر می کنند می کنند.

همچنین ببینید

آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

5.0 08 نوروسافاری | افراد با تجربه ی سوء رفتار در کودکی شان، بعد ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *