قدم زدن دید را تغییر می دهد

4.9/5 - (30 امتیاز)

نوروسافاری | وقتی افراد پیاده روی میکنند، اطلاعات بینایی را متفاوت از زمان استراحت پردازش می کنند: افزایش پردازش در نواحی بینایی پیرامونی اتفاق می افتد.

چگونه محیط خود را درک می کنیم؟ تأثیر محرکهای حسی در سیستم عصبی محیطی و مغز چیست؟ علم به دلایل بسیاری علاقه مند به این سوال است. در دراز مدت، بینش به دست آمده از این تحقیق می تواند به درک بهتر بیماری هایی مانند ADHD و بیماری پارکینسون کمک کند.

ادراک و فعالیتهای عصبی مرتبط با آن معمولاً هنگام نشستن یا دراز کشیدن اندازه گیری می شوند، به عنوان مثال هنگام انجام تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی. به عنوان یک قاعده، سر ثابت است و افراد تشویق می شوند که پلک نزنند. بنابراین اندازه گیری ها در شرایط به خوبی کنترل شده اما غیر طبیعی انجام می شوند.

بیشتر بدانید:  فراتر از سرعت بینایی/محدوده سرعتی از بینایی که در آن هیچ چیز حرکت نمی کند!

تغییر ترجیح بصری

اگر چه، هنگام پردازش محرک های بصری، اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال حرکت باشد تفاوت هایی ایجاد می کند: هنگام راه رفتن، قسمت محیطی میدان بینایی نسبت به قسمت مرکزی افزایش پردازش را نشان می دهد. این مساله می تواند هم از طریق اندازه گیری رفتاری ادراک افراد مورد آزمون و همچنین از طریق پاسخ مغزی آنها می تواند اثبات شود.

این تغییر در ترجیح بصری منطقی است. به گزارش نوروسافاری از دانشگاه JMU، دکتر باربارا هوندل دانشمند علوم اعصاب از دانشگاه جولیوس ماکسیمیلیان- (JMU) وورزبورگ در باواریا، آلمان، و همکارش دکتر لیو کائو که یافته های خود را در مجله زیست شناسی PLOS منتشر کرده اند؛ در این باره می گوید: 

بر اساس همه اطلاعات دریافتی از ورودی بینایی محیطی است که اطلاعات در مورد جهت و سرعت حرکت ما ارائه می دهد و بنابراین نقش مهمی برای تعیین مسیر بازی می کند.

دکتر هوندل می گوید:

در مورد حیوانات مشخص شده است که افزایش حرکات بدن منجر به افزایش میزان شلیک نورونها در مناطق بینایی مغز می شود.

تاکنون فقط چند آزمایش رفتاری برای انسان در دسترس بوده که تأثیر حرکت در نواحی حسی مغز را بررسی می کند. با این وجود, شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فرآیندهای شناختی با وضعیت رفتاری مرتبط هستند.

این محقق JMU می گوید:

به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد هنگام حرکت کردن بهتر یاد می گیرند. با این حال، مکانیسم های عصبی مربوطه هنوز به طور دقیق مورد آزمایش قرار نگرفته اند.

بیشتر بدانید:  مکانیسم یادگیری حرکتی در قشر مغز

EEG همراه، حسگرها و عینک های ویدیویی

دقیقاً چنین شکاف هایی در دانش وجود دارد که باربارا هوندل می خواهد با کار خود آنها را پر کند. برای کشف ارتباط بین حرکت و ادراک، تجهیزات پیشرفته فنی لازم است. در حالی که افراد مورد آزمایش پیاده روی میکنند، آنها از کلاه الکترود و یک تقویت کننده کوچک استفاده می کنند که امواج مغزی آنها را ثبت می کند. داده های EEG بصورت بی سیم به لپ تاپی ارسال می شوند که فرد مورد آزمون آنرا در کوله پشتی خود حمل می کند. سنسورهای حرکتی، عینک های ویدئویی و یک دستگاه همراه برای ثبت حرکات چشم تجهیزات مورد نیاز را کامل می کنند.

یک کوشش کامل؛ دکتر هوندل می گوید:

اگر میخواستیم استراتژی های ادراکی انسان را در طی رفتارهای طبیعی او درک کنیم، باید این قدم را برمی داشتیم.

تحقیقات در مورد ادراک در حین حرکت هنوز در مراحل ابتدایی است. اکنون بستگی به علم دارد که سؤالات هوشمندانه تری بپرسد و پیدا کند با تجهیزات فنی همراه, به کدام یک از آنها می توان پاسخ داد.

بیشتر بدانید:  شناسایی نقش قشر بینایی در شکل پذیری رفلکس حرکتی چشم

سوالات تحقیقی هیجان انگیز بسیار

در مرحله بعد، دانشمند JMU می خواهد در مورد تأثیر ادراک تغییر یافته هنگام حرکت بیشتر تحقیق کند. آیا این فقط برای ورودیهای بصری اتفاق می افتد یا احتمالاً حسهای دیگر را هم شامل می شود؟ آیا علاوه بر تعیین مسیر، ممکن است در سایر فرآیندهای شناختی مانند حافظه و خلاقیت نیز نقش داشته باشد؟

همه اینها ممکن است: آزمایشات با موش ها نشان داده است که این حیوانات هنگام حرکت، بهتر یاد می گیرند. و این ایده که پیاده روی باعث افزایش خلاقیت می شود از دوران باستان وجود داشته است.

 باربارا هوندل می گوید:

به عنوان مثال در مکتب مشاء (Peripatetics) یا همان ارسطوگرایی که یک مکتب فلسفی وابسته به ارسطو است، معمولاً هنگام راه رفتن بحث می کنند، که نام این مکتب نیز از پیاده روی نشات گرفته است.

همچنین بین خلاقیت و حرکات چشم ارتباط وجود دارد:

مشهور است افرادی که بیشتر پلک می زنند می توانند مساله را بطور خلاقانه تری حل کنند. و ما دریافتیم که افراد هنگام پیاده روی کردن در مقایسه با زمان استراحت، بیشتر پلک می زنند.

 بدیهی است که بین حرکات بدن، چشم ها و کارآیی ذهنی ارتباطات زیادی وجود دارد. تحقیقات آنها می تواند جنبه های جالب بسیار بیشتری را آشکار سازد.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Walking Changes Vision

لینک مقاله:

Walking enhances peripheral visual processing in humans

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *