ماده خاکستری مغز افرادی که استدلال اخلاقی می کنند، بیشتر است

Rate this post

Brain-mapping-image-by-Håkon-Grydeland

 

نوروسافاری| با توجه به تحقیق جدیدی که در دانشکده پزشکی پرلمن و دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده است، افراد با سطح بالاتری از مهارت های استدلال اخلاقی، دارای ماده خاکستری بیشتری در مناطقی از مغز هستند که در رفتاهای اجتماعی پیچیده، تصمیم گیری و پردازش تعارضات نقش دارند. این تحقیق بر روی گروهی از دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در دانشکده وارتون انجام گرفته است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه پنسیلوانیا، پژوهشها درباره پرورش اخلاقی توسط روانشناس مشهور لارنس کلبرگ در اواسط قرن ۲۰ نشان می دهد انسانها با “بلوغ توانایی های شناختی”، از مراحل مختلف و پیشرفته تر استدلال اخلاقی گذر می کنند. به تازگی علوم اعصاب با معرفی روش های جدید برای مطالعه تصمیم گیریهای اخلاقی، جانی دوباره به روانشناسی اخلاق بخشیده است. با این حال، هیچ مطالعه ای تا به به امروز به بررسی ساختارهای مغزی دخیل در مراحل مختلف استدلال اخلاقی نپرداخته بود.

رائو هنگی، استادیار پژوهشی تصویربرداری عصبی شناختی در نورولوژی و روانپزشکی در دانشکده پزشکی پرلمن و نویسنده اول این تحقیق در این باره گفت: “برای بررسی این سوال، ما یک گروه از دانشجویان MBA در سنین ۲۴-۳۳، در سنی که در آن بلوغ ساختاری مغز کامل شده است را بررسی کرده، ابتدا استدلال اخلاقی آنها را مورد آزمایش قرار دادیم، سپس سطح ماده خاکستری را در مغز آنها سنجیدیدم.

دیانا رابرتسون، استاد مطالعات حقوقی و اخلاق کسب و کار در دانشکده وارتون و نویسنده این مطالعه در این باره توضیح داد: “دانشجویان MBA گزینه ایده آلی برای این کار بودند، برنامه درسی وارتون به آموزش موضوعاتی در رابطه با تصمیم گیری و استدلال اخلاقی نیز می پردازد. ما با هدف بررسی این که آیا مراحل مختلف استدلال اخلاقی با معماری ساختاری مغز ارتباط دارد یا نه، به این مطالعه پرداختیم.”

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره چهارم)

در مجموع ۶۷ دانشجو MBA مورد آزمون قرار گرفتند تا تعیین شود هر کدام از چه الگوی فکری یا رفتاری -که طرحواره های شناختی نامیده می شوند- جهت استدلال در مورد مسائل اخلاقی استفاده می کنند. در این آزمون، دانشجویان با دوراهیهای اخلاقی پیچیده مانند خودکشی با کمک های پزشکی مواجه می شدند و از آنها خواسته می شد تا ارتباط هر یک از ۱۲ دلیل ارائه شده را انتخاب کنند. بر اساس نتایج، پس از آن افراد در یکی از هفت نوع طرحواره شناختی که نشان دهنده سطح رشد اخلاقی بود، قرار گرفتند. سپس دانشجویان تحت اسکن MRI برای بررسی تفاوت در حجم ماده خاکستری بین افراد با سطح استدلال اخلاقی فراتر از حد متعارف با سطح پایینتر از حد متعارف، قرار گرفتند.

افراد همچنین تحت تست شخصیت قرار گرفته و در یکی از دسته بندیهای زیر قرار داده شدند: روانپریشی، برونگرایی، باز بودن به تجربه، وظیفه شناسی و سازگاری. تجزیه و تحلیل نتایج نشان داد در میان شرکت کنندگان با سطوح پیشرفته تر رشد اخلاقی، نمرات در “باز بودن به تجربه” بیشتر و نمرات در روانپریشی کمتر بود.

در رابطه با ساختار مغز، افزایش ماده خاکستری  مغز در قشر جلو مغزی در افرادی که سطح استدلال اخلاقی فراتر از متعارف دارند در مقایسه با کسانی که در سطح متعارف هستند یا هنوز به سطح متعارف هم نرسیده اند، مشاهده شد. به عبارت دیگر، حجم ماده خاکستری با درجه استدلال اخلاقی “فراتر از حد متعارف” در ارتباط بود.

رائو گفت: “این پژوهش با بررسی تفاوت های فردی در استدلال اخلاقی به  گسترش چشم انداز علوم اعصاب اخلاقی کمک می کند. یافته های کنونی شواهد اولیه برای تفاوتهای ساختاری مغز بر اساس مراحل مختلف استدلال اخلاقی را فراهم می کند که دهه ها پیش توسط لارنس کلبرگ ارائه شده بود، با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این تغییرات مغزی علت یا معلول سطوح بالاتر استدلال اخلاقی هستند، مورد نیاز است. “

بیشتر بدانید:  عدم تفاوت جنسیتی در توانایی اولیه پردازش ریاضی در مغز

 

لینک مقاله این تحقیق در ژورنال PLOS ONE:

Neural Correlates of Post-Conventional Moral Reasoning: A Voxel-Based Morphometry Study

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *