ماه آگاهی از اوتیسم: حقایق را دریابیم

Rate this post

 

ماه آکاهی از اوتیسم

نوروسافاری | آوریل ماه آگاهی از اوتیسم است و ممکن است شما مطالب بسیاری در رابطه با آن در اخبار دیده باشید. هم اکنون چندین برنامه تلویزیونی در حال پخش هستند که شخصیت های اصلی آن ها مبتلا به اوتیسم هستند.( از جمله آنها Atypical، دکتر خوب، تئوری بیگ بنگ و ….). حتی در Sesame Street ، شخصیت جولیا مبتلا به اوتیسم است. کودکان بیشتر و بیشتری (یک نفر از هر ۶۸ نفر) با مشکل اوتیسم تشخیص داده می شوند. اما اوتیسم دقیقا چه شرایطی است، چگونه بر روی کودکان تاثیر می گذارد و چه کمکی از شما ساخته است؟

اوتیسم چیست؟

به گزارش نوروسافاری از بیمارستان کودکان بوستون، اختلال طیف اوتیسم (Autism Spectrum Disorder، ASD) یک اختلال پیچیده رشد اولیه مغزی است که در پسران تقریبا چهار برابر بیشتر از دختران شایع است. در گذشته اختلال طیفی اوتیسم به صورت چندین اختلال جداگانه (شامل اختلال اوتیسمی، اختلال تکاملی فراگیر-غیر تخصصی (Pervasive Developmental Disorder-Not Otherwise Specified, PDD-NOS) و آسپرگر، تشخیص داده می شد. این اختلالات با توجه به داشتن علائم مشترک ، در سال ۲۰۱۳ در هم ادغام گردیده و تحت عنوان ASD نامگذاری شدند.

علایم اختلال طیفی اوتیسم چیست؟

کودکان مختلف ممکن است به روش های متفاوتی تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند ولی در دو گروه اصلی علایم، مشترک هستند:

– اختلال در ارتباطات و تعاملات اجتماعی

-رفتارهای تکراری و تمایلات محدود و غیر طبیعی شامل علایم حسی همچون حساسیت تشدید یافته نسبت به صدا، لمس یا بو.

فکر میکنم احتمالا فرزندم مبتلا به اوتیسم است. باید چه اقدامی انجام دهم؟

اخیرا اوتیسم از طریق مشاهده دقیق علایم کودک و پیشرفت آن تشخیص داده می شود. نوزادان و کودکان نوپا باید از نظر ASD و دیگر اختلالات تکاملی در جلسات چکاپ منظم توسط متخصص اطفال مورد بررسی قرار گیرند. ولی اگر شما مشکوک هستید که ممکن است فرزندتان مبتلا به  ASD باشد، یا هرگونه نگرانی در خصوص رفتار یا رشد کودکتان در هر سنی دارید، منتظر چکاپ نمانید. با پزشکتان صحبت کنید. به شم غریزیتان اعتماد داشته باشید.

بیشتر بدانید:  مصرف پروبیوتیک ها و خوراکی های تخمیر شده در درمان کمرویی موثر است

چگونه به کودک مبتلا به اوتیسم کمک کنم؟

 همه کودکان مبتلا به اوتیسم،  نیاز به آموزش مناسب و رفتار درمانی دارند. در حقیقت این درمان اصلی اوتیسم است. کودکان کوچکتر از خدمات برنامه مداخله اولیه برخوردار می شوند و بعد از سه سالگی این خدمات را از مدرسه دریافت می کنند. برنامه رفتار درمانی فشرده می تواند در مدرسه و منزل انجام شود. سایر درمان ها شامل گفتار درمانی، کار درمانی و آموزش مهارت های اجتماعی است. برخی کودکان جهت کمک به تعدیل علایمی همچون اشکال در تمرکز و رفتارهای تهاجمی نیاز به دارو درمانی دارند. در بیشتر مواقع، رفتار درمانی بهترین راه کمک به تعدیل این رفتارها است. همچنین کارهای بسیاری وجود دارد که شما خودتان می توانید انجام دهید. مهم ترین کار حفظ شیوه زندگی سالم همراه با فعالیت های برنامه روزانه منظم است. کارهای یکسانی که برای همه کودکان کمک کننده است. برخی از توصیه های ما برای خانواده ها شامل موارد زیر است:

-حفظ یک برنامه روزمره منظم در منزل و مدرسه

– سرو غذا و میان وعده در حدود ساعت معینی ازهر روز

-رعایت زمان و ملاحظات برای خواب منظم که خلق را آرام می کند شامل: کم کردن نورها، محدود کردن زمان مشاهده فیلم و انجام فعالیت های آرامش بخش.

– صحبت با معلمان و درمان گران فرزندتان در جهت یادگیری چگونگی به کارگیری استراتژی هایی در منزل که آن ها در مدرسه به کار می برند.

 • هرگونه فیلم، برنامه تلویزیونی یا کلیپ های ویدیویی یوتیوب را به همراه فرزندتان تماشا کنید. یاد بگیرید چگونه از مدیا به عنوان یک ابزار آموزشی برای آموزش مهارت های اجتماعی بهره بگیرید.
 • فرزندتان را قبل از هرگونه برنامه بیرون یا رویداد خاصی آماده کنید تا بداند انتظار چه چیزی را باید داشته باشد. از تصاویر و نقش بازی کردن برای توضیح آنچه قرار است اتفاق بیافتد استفاده کنید. این کار را برای جلسات معاینه پزشکی هم به کار ببرید. مرکز طیف اوتیسم در بیمارستان اطفال بوستون بخش هایی در جهت کمک دارا می باشد.
 • اگر اتفاق غیرمترقبه ای افتاد، آرامش خود را حفظ کنید زیرا بچه ها معمولا می توانند به اضطراب والدین خود پی ببرند.
بیشتر بدانید:  آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر دود سیگار

چالش ها بخشی از وظایف والدی برای هر کودک هستند. اگر کودک شما مبتلا به ASD است ممکن است شما با برخی چالش های بخصوص سخت مواجه شوید. حفظ یک برنامه منظم درمان کمک کننده است. ولی ممکن است طاقت فرسا باشد. بسیار خوب است که در بین فعالیت های مرتبط با درمان، به کودک استراحت داده و به او اجازه دهید در وقت آزاد خود هر کاری که دوست دارد انجام دهد.

مطمئن شوید در صورتی که نیاز به کمک برای خود یا فرزندتان شامل مشورت، خدمات رفتاری، استراحت، اطلاعات در مورد سرگرمی های مورد نیاز خاص و مربیگری دارید به مشاور خود دسترسی داشته باشید.

چگونه درباره تحقیقات اوتیسم بیشتر بدانم؟

در حال حاضر مطالعات تحقیقاتی بسیاری در مورد جنبه های مختلف اوتیسم در بیمارستان کودکان بوستون در حال انجام است شامل: استفاده از بزاق جهت تعیین اینکه چه ژن هایی ممکن است دخیل باشند، استفاده از ام آر آی جهت مشاهده چگونگی ساختار بندی مغز، استفاده از ثبت امواج مغزی یا تحریک مغناطیسی خلال جمجمه ای جهت تعیین عملکردهای مغز و استفاده از تست های رفتاری در کودکان نوپای مبتلا به ASD در جهت اینکه ببینیم آیا می توانیم پیش بینی کنیم مغز چگونه در طول زمان تغییر خواهد کرد؟ ما حتی در حال آزمایش داروهای جدیدی برای درمان نقص های ارتباطات اجتماعی در برخی کودکان مبتلا به ASD هستیم.

هدف از تحقیق ما ، بهبود زندگی کودکان و خانواده های تحت تاثیر ASD است.

در وبسایت نوروسافاری مقالات متعددی در خصوص تحقیقات اخیر درباره اوتیسم منتشر شده است.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره پانزدهم)

ترجمه: مهدی هوشمندی (دانشجوی دکترای علوم اعصاب دانشگاه مک گیل کانادا) – وبسایت نوروسافاری

لینک منبع اصلی:

It’s Autism Awareness Month: Get the facts

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

۲ comments

 1. سلام
  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب
  گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران
  را لانچ کردیم.
  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال هستید خوشحال می شیم به
  ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   سلام ممنون از دعوت شما. حتما به گروه شما می پیوندیم. با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *