داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مانع تخمک گذاری می شوند

Rate this post

150611082124_1

 

نوروسافاری| نتایج یک مطالعه که روز یازدهم ژوئن در کنفرانس سالانه اروپایی مبارزه با روماتیسم ارائه شد نشان داد که مصرف دیکلوفناک، ناپروکسن و اتوریکوکسیب به طور معنی داری از تخمک گذاری در زنان مبتلا به درد های ملایم عضلانی اسکلتی جلوگیری کرده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینس دیلی، در این مطالعه از زنانی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دریافت کرده بودند، در مقایسه با ۱۰۰ درصد تخمک گذاری گروه سالم، تنها در ۶٫۳ درصد (دیکلوفناک)، ۲۵ درصد (ناپروکسن) و ۲۷٫۳ درصد (اتوریکوکسیب) تخمک گذاری به وقوع پیوست.

این یافته ها پیشنهاد کننده این موضوع هستند که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مثل آسپرین، استامینوفن، ایبوبروفن، ژلوفن و ….) که به آسانی هم در دسترس هستند می توانند تاثیر مضری بر باروری داشته باشند و باید در زنانی که قصد دارند بچه دار شوند با احتیاط مصرف شوند.

پژوهشگر این مطالعه پروفسور سلمان سامی از دپارتمان روماتولوژی دانشگاه بغداد گفت: فقط بعد از ۱۰ روز از درمان با این داروها ما شاهد کاهش چشمگیر در هورمونی که نقش اساسی در تخمک گذاری دارد، یعنی پروژسترون، در بین همه گروه های درمانی بودیم و نیز تخمک های فانکشنال فقط در یک سوم بیماران مشاهده شد.

این یافته ها نشان داد که حتی مصرف کوتاه مدت این داروهای محبوب و قابل دریافت بدون نسخه می تواند تاثیر معناداری بر روی توانایی بچه دار شدن زنان داشته باشد. این موضوع لازم است بخصوص به بیماران مبتلا به بیماری های روماتیسمی، که ممکن است این داروها را به صورت منظم با آگاهی کمی مصرف کنند، اعلام شود.
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یک دسته از داروهای بسیار شایعی هستند که در تمام جهان مصرف می شوند و بالغ بر ۳۰ میلیون نفر هر روز در جهان آنها را مصرف می کنند. این داروها که بدون نسخه در دسترس اند غالبا برای درمان درد، التهاب و تب؛ علایم بالینی مشترک با روماتیسم، استفاده می شوند.

بیشتر بدانید:  راهکاری جدید برای خارج کردن بیماران از کما با ابزاری آزمایشی

۳۹ زن در سن باروری که از درد کمر رنج می بردند و دیکلوفناک (۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز)، ناپروکسن (۵۰۰ میلی گرم دوبار در روز) و اتوریکوکسیب (۹۰ میلی گرم یک بار در روز) یا دارونما دریافت می کردند؛ در این مطالعه شرکت نمودند. درمان برای ۱۰ روز و از ابتدای سیکل قاعدگی، شروع شد. آنالیز هورمونی (سطح پروژسترون) و قطر فولیکول ها به ترتیب با استفاده از نمونه خون و اولتراسونوگرافی انجام پذیرفت. در انتهای دوره ۱۰ روزه درمان، میزان فولیکولهای غالب پاره نشده شامل ۷۵ ، ۲۵ و ۳۳ درصد به ترتیب در دریافت کنندگان دیکلوفناک، ناپروکسن و اتوریکوکسیب بود.

پارگی فولیکول غالب، و متعاقبا آزادی اووسیت (تخم بارور نشده) برای وقوع تخمک گذاری ضروری است.
پروفسور سلمان سامی افزود: این یافته ها تاثیرات مضر احتمالی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بر روی باروری را پررنگ می کند و می تواند دری برای تحقیق بر روی داروهای جدید ضد بارداری و با ایمنی بالا را فراسوی ما بگشاید.

لینک مقاله اصلی:

Final Effects of some non steroidal anti-inflammatory drugs on ovulation in women with mild musculoskeletal pain

لینک خبر:

Non-steroidal anti-inflammatory drugs inhibit ovulation after just 10 days

 

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.