خانه / عصب روانشناسی / مشکلات کنترل حرکتی مهاری: معیاری منحصر به فرد برای تشخیص ADHD در بزرگسالان

مشکلات کنترل حرکتی مهاری: معیاری منحصر به فرد برای تشخیص ADHD در بزرگسالان

نوروسافاری | بر اساس تحقیقات پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا استیت، بزرگسالان جوانی که مبتلا به ADHD هستند، ممکن است علائم فیزیولوژیکی نامحسوسی را از خود بروز دهند که به تشخیص دقیق تر انواع این اختلال کمک کنند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از پن استیت نیوز، در پژوهش اخیر، بزرگسالان جوانی که به ADHD مبتلا بودند، هنگام انجام یک عمل مداوم حرکتی، در مقایسه با سایر شرکت کنندگان که به ADHD مبتلا نبودند، با مشکلات بیشتری در مهار (مترجم: کنترل) یک واکنش حرکتی مواجه بودند. بعلاوه شرکت کنندگان مبتلا به ADHD نیروی بیشتری در انجام فعالیت ها تولید میکردند.

بر اساس تحقیقات موجود، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی فیزیکی یا ADHD یک اختلال رایج دوران کودکی است که تاثیرات و علائم آن میتواند در ۶۵ درصد موارد در بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند.

کریستینا آ. نیلی، استادیار حرکت شناسی میگوید:” افراد زیادی با برچسب ابتلا به ADHD وجود دارند اما علائم متفاوتی از خود بروز میدهند. یکی از اهداف پژوهش ما در زمینه ی ADHD ، یافتن علائم و سیگنال های فیزیولوژیکی منحصر به فردی است که احتمالا منجر به تشخیص زیر گروه های مختلف این اختلال میشود.”

مطالعات پیشین نشان داده اند که مبتلایان به ADHD ممکن است کنترل ضعیفی روی سیستم حرکتی خود داشته باشند. اما پیش از مطالعات اخیر، روش اندازه گیری آن از حساسیت بالایی برخودار نبود.

طراحی آزمایش

دکتر نیلی میگوید:” در مطالعات گذشته، عملکردهای شناختی و حرکتی افراد با بررسی یک واکنش فشار کلید ارزیابی میشد، به این صورت که فرد یا کلید را فشار میداد یا خیر. این درحالیست که ما دقیقا میزان نیروی (فشار) تولید شده توسط فرد را، در طول انجام فعالیت حرکتی مداوم، اندازه گیری میکنیم. این نوع از فعالیت ها ( حرکتی مداوم ) اطلاعات بیشتری، در مقایسه با فعالیت های دو بخشی بله/خیر، در اختیار ما قرار میدهند.”

در مطالعه ی اخیر، در طول یک فعالیت حرکتی مداوم، شرکت کنندگان در واکنش به نشانه هایی که روی نمایشگر مشاهده میکردند، با انگشت شست و اشاره ی خود نیرویی تولید میکردند. از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا در هنگام مشاهده ی تمام رنگ ها به جز رنگ آبی، با انگشتان خود نیرو یا فشار ایجاد کنند در عین حال در هنگام مشاهده ی رنگ آبی، از تولید نیرو خودداری کنند.

دکتر نیلی و همکارانش دریافتند در هنگامی که افراد باید از وارد کردن نیرو جلوگیری کنند، شرکت کنندگانی با علائم ADHD ، در مقایسه با سایرین، نیروی بیشتری (برای کنترل یا مهار حرکتی) تولید میکردند. بعلاوه، میزان فشاری که در طول آزمایش تولید میشود، با علائم خاص مرتبط با ADHD در ارتباط است. لازم به ذکر است، محققان یافته های خود را در گردهمایی سالانه ی انجمن علوم اعصاب در ۱۵ نوامبر ارائه کردند.

دکتر نیلی میگوید:” استفاده از یک فعالیت دقیق و مداوم حرکتی در مقایسه با واکنش های مبتنی بر فشار کلید، درک دقیق تری از کنترل مهاری به ارمغان می آورد. ما متوجه شدیم که در طول آزمایش رنگ آبی، بزرگسالان جوانی که به ADHD مبتلا هستند، نیروی بیشتری را در مقایسه با سایر شرکت کنندگان تولید میکنند. و میزان نیروی تولید شده، با گزارش شخصی افراد از علائم ADHD خود، در زمینه ی عدم توجه، بیش فعالی و تکانشگری مرتبط است. در اقدامات بعدی، ما پارامترهای این فعالیت تولید کننده ی نیرو را تغییر خواهیم داد تا بتوانیم تعیین کنیم چه جنبه هایی از سیستم کنترل حرکتی به علائم خاص این اختلال مرتبط هستند.”

درک تاثیرات انواع خاص ADHD و تاثیر آنها روی عملکرد سیستم کنترل حرکتی، میتواند به تشخیص های هدفمند تری منجر شود و در نتیجه میتواند به تعیین گزینه های درمانی بهینه برای بیماران، بر اساس علائم متفاوت و خاص هر فرد، کمک کند.

 

بیشتر بدانید:  مردان خودخواه و زنان خیرخواه؟!/تفاوت عملکردی سیستم پاداش مغز مردان و زنان در رفتارهای اجتماعی

مترجم: سید محمد رضا گواهی وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت دانشگاه پن استیت:

Inhibitory motor control problems may be unique identifier in adults with ADHD

 

همچنین ببینید

آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

5.0 08 نوروسافاری | افراد با تجربه ی سوء رفتار در کودکی شان، بعد ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *