“مغز جدا شده” منجر به هوشیاری مجزا نمی شود/ تغییر تصور پیشین

3.1/5 - (7 امتیاز)

نوروسافاری | این دیدگاه که بیماران دچار قطع ارتباط بین دو نیمکره مغز، به اصطلاح “مغز جدا شده”، دارای هوشیاری جداگانه اند را یک تحقیق جدید رد می کند. محققان در این مطالعه که به رهبری روانشناسی بنام پینتو انجام شد شواهد قوی یافتند که نشان دهنده آن بود که با وجود آنکه در مغزی که ارتباط کمی یا  هیچ ارتباطی بین  نیمکره های راست و چپ وجود نداشت، این حالت باعث درک آگاهانه مستقل دو نیمه در یک مغز نمی شد.

 مغز جدا شده اصطلاحی است که  نتیجه حاصل از برداشتن پل ارتباطی دو نیمکره یا کورپوس کالوزوم را توصیف می کند. یک عمل جراحی که اولین بار در سال ۱۹۴۰ جهت کاهش حملات شدید صرع در بیماران صورت گرفت در طول این جراحی جهت پیشگیری از انتشار حملات صرع بین دو نیمه مغز، کورپوس کالوزوم (دسته ای از فیبرهای عصبی که نیمکره های مغزی چپ و راست را به هم متصل می کند) بریده می شود. این عمل در حالی که در اکثر موارد در تسکین حملات صرع موفقیت آمیز می باشد ولی تقریبا باعث قطع تمام ارتباطات بین دو نیمکره مغز شده و منجر به “مغز جداشده” می گردد.

این وضعیت توسط دو دانشمند بنام های اسپری و گازانیگا شناخته شد. آنها در حین انجام تحقیقی پایه ای کشف کردند که بیماران دچار مغز جدا شده  می توانند به محرک های میدان بینایی راست  تنها با دست راست پاسخ دهند و بالعکس. این به عنوان مدرکی بود که جدا کردن کورپوس کالوزوم باعث می شود هر نیمکره هشیاری و درک خودش را داشته باشد.

بیشتر بدانید:  چهار توضیح احتمالی برای دژاوو

 ادراک تقسیم شده

پینتو و همکاران یک سری آزمایشات را بر روی دو بیماری که تحت کالوزوتومی کامل قرار گرفته بودند انجام دادند. در یکی از آزمایشات، بیمار در مقابل یک مانیتور قرار داده می شد و موضوعات مختلف در مکان های متفاوت نمایش داده می شد. سپس از بیمار سوال می شد آیا شیئی را دیده است؟ و موقعیت آن را نیز مشخص نماید. در آزمایش دیگر بیماران مجبور بودند شی دیده شده را به درستی نام ببرند که یک مشکل شناخته شده در این بیماران است.

پینتو اظهار نمود : هدف اصلی ما این بود که تعیین کنیم آیا هنگامی که بیماران به میدان بینایی چپ بجای آنکه با دست راست پاسخ دهند، با دست چپشان پاسخ دهند عملکردشان بهتر می شود؟ و بالعکس. این سوالات بر اساس این نکته در کتاب مرجع  در مورد دو عامل هوشیاری مستقل بود: یک تجربه میدان بینایی چپ و کنترل توسط دست چپ و یک تجربه میدان بینایی راست و کنترل توسط دست راست بود.

برای محققان شگفت انگیز بود، بیماران قادر بودند به محرک های سرتاسر کل میدان بینایی با همه انواع پاسخ ها شامل دست چپ، دست راست، و گفتاری پاسخ دهند. پینتو بیان کرد: بیماران  حتی زمانی که با دست راست یا گفتاری پاسخ دادند، توانستند به درستی تعیین کنند شی در میدان بینایی چپ قرار دارد و موقعیت آن را دقیقا نشان دادند.

هوشیاری تقسیم نشده

بر اساس مطالعات پینتو، نتایج نشان دهنده شواهد آشکاری درباره یکپارچگی هوشیاری در بیماران دچار مغز جدا شده هستند. دیدگاه اثبات شده پیشین در مورد این بیماران اشاره می کند که ارتباطات فیزیکی که منتقل کننده حجم وسیعی از اطلاعات هستند برای یکپارچگی هوشیاری ضروری اند، مانند یک عامل هوشیار در یک مغز. اگرچه یافته های ما نشان می دهد که هر چند دو نیمکره به طور کامل از یکدیگر جدا شده اند، مغز همچون یک سیستم یکپارچه هنوز قادر به ایجاد تنها یک سازه هوشیار می باشد. این موضوع مستقیما عقیده پیشین را رد کرده  و بر پیچیدگی هوشیاری یکپارچه تآکید می کند.

بیشتر بدانید:  بازیابی حافظه از دست رفته موش ها با استفاده از نور

 در دوره های پیش رو پینتو قصد دارد تا آزمایشاتش را بر روی بیماران بیشتری که دجار مغز جدا شده هستند انجام دهد تا ببیند آیا یافته هایش تکرار می شوند؟ وی اظهار داشت که این بیماران که تعدادشان به سرعت در حال کاهش است تنها راه ما برای فهمیدن این مطلب است که هنگامی که ساب سیستم های بزرگی در مغز، دیگر با یکدیگر مرتبط نیستند چه اتفاقی رخ می دهد؟ این پدیده به سوالات مهمی پاسخ می دهد که در بالغین سالم قابل بررسی نیست زیرا ما دارای هیچ تکنیکی برای جدا کردن ساب سیستم های بزرگ در مغز های سالم  نیستیم.

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش این تحقیق در ژورنال BRAIN:

Split brain: divided perception but undivided consciousness

لینک گزارش خبری دانشگاه آمستردام:

Split brain does not lead to split consciousness

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *