مغز چپ دستها متفاوت است؟

Rate this post

dsd

 

نوروسافاری| فقط حدود ده درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند. فارغ از مشکلاتی که استفاده از وسایلی که بیشترشان برای راست‌دستها طراحی شده برای چپ‌دستها ایجاد می‌کند، چپ دست بودن تاثیرات دیگری هم بر ذهن و جسم چپ دستها دارد که کمتر کسی از آنها اطلاع دارد. در زیر با برخی از مسائل مربوط با چپ‌دستی آشنا می‌شوید:

فقط ژنتیکی نیست
به گزارش نوروسافاری به نقل از فرادید، دانشمندان دقیقاً نمی‌دانند که چرا بعضی از افراد چپ دست هستند، اما می‌دانند که در ۲۵ درصد موارد این امر علت ژنتیکی دارد. چپ‌دستی به اندازه قد و هوش در خانواده ها زمینه ارثی ندارد. حتی دوقلوهای همسان نیز که ژنها مشابهی دارند، گاهی اوقات از لحاظ اینکه کدام دستشان غالب است با هم متفاوتند. متخصصان معتقدند که این که چپ دست یا راست دست باشید، تا حدود زیادی شانسی است.

با استرس در دوران بارداری مرتبط است
بر اساس تحقیقی در بریتانیا، زنان بارداری که جنین داخل رحمشان بیشتر با دست چپ صورت خود را لمس می‌کند(این امر خود یکی از فاکتورهای پیش‌بینی چپ دستی است)، بیشترین استرس را در دوران باداری تجربه می‌کنند.

در میان دوقلوها شایع‌تر است
درصد چپ دستی در میان دوقلوها حدود دوبرابر این درصد در میان جمعیت کلی است. در سال ۱۹۹۶، تحقیقی در بلژیک نشان داد که ۲۱ درصد دوقلوها چپ دست هستند.

باعث می‌شود متفاوت فکر کنید
جامعه گرایش دارد که سمت چپ را به چیزهای بد و سمت راست را به چیزهای خوب مرتبط کند. اما اگر چپ دست باشید، ممکن است نحوۀ فکر کردنتان نیز با راست‌دستها متفاوت باشد. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در دانشگاه استنفورد انجام شد، دو ستون تصاویر انتزاعی را به شرکت‌کنندگان نشان دادند و از آنها پرسیدند که کدام تصاویر هوشمندانه‌تر، شادتر، صادق‌تر و جذابتر به نظر می‌رسند. راست‌دستها اکثراً تصاویر سمت راست را انتخاب می‌کردند و چپ‌دستها بیشتر تصاویر ستون سمت چپ را. نگارندۀ ارشد این تحقیق دربارۀ نتیجۀ آن می‌گوید: “چپ دستها به صورت ناخودآگاه فکر می‌کنند که چیزهای خوب در طرف چپ قرار دارند و چیزهای بد در طرف راست. حتی با وجود اینکه زبان و فرهنگ چیزی دقیقاً برعکس این موضوع را القا می‌کند.” این محقق باور دارد که این موضوع حتی بر روی رای دادن ما و اینکه در مناظرات کدام کاندیدای ریاست جمهوری را ترجیح دهیم تاثیر می‌گذارد.”

بیشتر بدانید:  ژنهایی که منجر به لذت بیشتر از آمفتامینها می‌‌شوند، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و ADHD را کمتر می‌‌کنند.

با خطر وجود مشکل در سلامت روان مرتبط است
بنا برتحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، افرادی چپ‌دست بیشتر در خطر اختلالات روانی نظیر شیزوفرنی قرار دارند. از میان کسانی که به اسکیزوفرنی و اسکیزوافکتیو مبتلا بودند و در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، ۴۰ درصدشان با دست چپ می‌نوشتند. تحقیقات همچنین ارتباطهایی میان راست دست نبودن با خوانش‌پریشی، بیش‌فعالی و برخی اختلالات خلقی دیگر یافته‌اند.

خطر ابتلا به سرطان سینه در چپ‌دستها بیشتر است
به نظر می‌رسد که چپ‌دستی با بعضی مسائل سلامت جسمی در ارتباط باشد. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۷، در ژورنال سرطان بریتانیا به چاپ رسید نشان داده شد که خطر ابتلا به سرطان سینه در چپ‌دستها بیش از راست دستها است. به خصوص سرطانی که بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد.

روی سلامت کلی شما تاثیر نمی‌گذارد
دانشمندان مدتها تصور می‌کردند چپ‌دستی به طریقی با عملکرد دستگاه ایمنی مرتبط بوده و یکی از عوامل خطر در اختلالات دستگاه ایمنی بدن است. تحقیقاتی که دربارۀ این ادعا صورت گرفته تاکنون به تایید آن منجر نشده و این فرضیه اکنون بی‌اعتبار است. با این وجود، یکی از بیماری‌های مرتبط با دستگاه ایمنی بدن که ارتباط آن چپ‌دستی، بیماری رودۀ ملتهب است.

تاثیری بر طول عمر ندارد
به خاطر تحقیقی که در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شده بود، زمانی این تصور وجود داشت که چپ‌دستها از آدمها “نرمال” زودتر می‌میرند. اما چندین تحقیق از آن زمان تاکنون این فرضیه را رد کرده‌اند و اکثر دانشمندان قبول دارند که تاثیر چپ دست یا راست دست بودن بر روی طول عمر صفر است.

بیشتر بدانید:  عوامل پیش بینی کننده میگرن مزمن

 

لینک منبع اصلی:

۲۰ Little-Known Facts About Being Left-Handed

لینک برخی از مقالات پژوهشی موید مطالب فوق:

Fetal origins of child non-right-handedness and mental health – Rodriguez – 2008 – Journal of Child Psychology and Psychiatry – Wiley Online Library
HANDEDNESS IN VERY-LOW-BIRTHWEIGHT (VLBW) CHILDREN AT 12 YEARS OF AGE: RELATION TO PERINATAL AND OUTCOME VARIABLES – Powls – 2008 – Developmental Medicine & Child Neurology – Wiley Online Library
A large‐scale study of handedness and pregnancy/birth risk events: Implications for genetic theories of handedness – Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition – Volume 9, Issue 2
Handedness in twins according to zygosity and chorion type: A preliminary report – Springer
PsycNET – Option to Buy
Lefty or Righty? A new hold on how we think
Nature’s Experiment? Handedness and Early Childhood Development
Left-Handedness Among a Community Sample of Psychiatric Outpatients Suffering From Mood and Psychotic Disorders | SAGE Open
Handedness, homicide and negative frequency-dependent selection
Differences in divergent thinking as a function of handedness and sex. – PubMed – NCBI
What Type of Thinker Are You? | Psychology Today
A sinister plot? Facts, beliefs, and stereotypes about the left-handed personality. – PubMed – NCBI
Left-handedness and risk of breast cancer
Inflammatory bowel disease and laterality: is left handedness a risk? — Morris et al. 49 (2): 199 — Gut
Left-handed people more likely to have sleep disorder | EurekAlert! Science News
Left‐handers have a lower prevalence of arthritis and ulcer – Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition – Volume 10, Issue 2
Left-handedness: a marker for decreased survival fitness. – PubMed – NCBI
Do left-handers die sooner than right-handers? Commentary on Coren and Halpern’s (1991) “Left-handedness: a marker for decreased survival fitness”. – PubMed – NCBI
Handedness and longevity: archival study of cricketers | The BMJ
Left hand preference is related to posttraumatic stress disorder. – PubMed – NCBI
Brain Science: Does Being Left-Handed Make You Angry? | TIME.com
Negative Emotional Valence Is Associated With Non-Right-Hand… : The Journal of Nervous and Mental Disease
Handedness and drinking behaviour – Denny – 2011 – British Journal of Health Psychology – Wiley Online Library
A lefty’s lament | Harvard Gazette

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *