مغز ۱۱ ثانیه قبل از آگاهی ما تصمیم می گیرد

4.4/5 - (24 امتیاز)

نوروسافاری | اراده ی آزاد از چشم انداز علوم اعصاب می تواند کاملاً عجیب و جالب باشد. در مطالعه ای که در مجله ی ساینتفیک ریپورت منتشر شده است محققان استرالیایی توانستند تصمیمات ابتدایی آزمودنی ها را پیش بینی کنند آن هم درست یازده ثانیه قبل از این که آزمودنی های تحقیق تصمیم خود را آگاهانه ابراز کنند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ساوت ولز، در این مطالعه به چهارده آزمودنی که هر کدام در یک دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI)  قرار گرفته بودند دو الگو نشان داده شد؛ راه راه های افقی قرمز رنگ و راه راه های عمودی سبز رنگ. آنها حداکثر بیست ثانیه فرصت داشتند بین این دو الگو یکی را انتخاب کنند و بعد از انتخاب، دکمه ای را فشار دهند. سپس ده ثانیه فرصت داشتند تا الگوی انتخابی خود را تا درجه ای از شفافیت که قادرند در ذهن خود تجسم کنند. در انتهای زمان تعیین شده از آزمودنی ها دو سوال پرسیده می شد که آنها این دو سوال را با فشردن دکمه پاسخ می دادند؛ «چه چیز را تجسم کردید؟» و «چقدر تصورتان واضح بود؟».

بیشتر بدانید:  جایگاه اراده آزاد در مغز کجاست؟

افکار ناخودآگاه قبل از خودآگاه

با استفاده از FMRI برای زیر نظر گرفتن فعالیت مغز و یادگیری ماشین برای تحلیلی تصاویر مغزی، محققان قادر بودند در مورد این که کدام الگو توسط هر کدام از آزمودنی ها انتخاب خواهد شد دست به پیش بینی بزنند، آن هم درست یازده ثانیه قبل از این که آزمودنی ها تصمیم خود را آگاهانه ابراز کنند. محققان حتی توانستند کیفیت وضوح این الگو ها را در تجسم  آزمودنی ها پیش بینی کنند.

نویسنده ی ارشد جول پیرسون، پروفسور علوم اعصاب شناختی دانشگاه سَوث وِیلز استرالیا می گوید:

مطالعه نشان می دهد رگه هایی از افکار به صورت ناخودآگاه قبل از این که به آگاهی راه یابند وجود دارند. ما بر این اعتقاد هستیم که در زمان مواجه ی [هشیار] با دو یا چند گزینه برای پرداختن به آنها در تفکر، ردپای افکار ناهشیار از قبل وجود دارند. این مسأله تا حدودی به توهم های ناهشیار شباهت دارد.

جول در یک بیان می گوید:

هنگامی که تصمیم این که در مورد چه چیزی فکر کنیم گرفته می شود، منطقه ی اجرایی مغز رد فکری را که قوی تر است انتخاب می کند. به عبارت دیگر اگر هرکدام از فعالیت های مغزی از قبل موجود [در ناخودآگاه] که با یکی از گزینه های شما برای فکر کردن مطابق باشد، مغز شما به احتمال قوی تر آن گزینه را انتخاب می کند چرا که این گزینه توسط فعالیت از پیش موجود مغز شانس بیشتری پیدا کرده است.

بیشتر بدانید:  اختیار توهم است؟

سیکل مثبت افکار منفی

این تحقیق به صورت تلویحی نیز به این که ما چطور افکار ناخوشایند را درک می کنیم، اشاره دارد. پیرسون معتقد است که یافته ها توضیح می دهند که چرا فکر کردن درباره ی چیزی منجر به افکار بیشتری حول آن موضوع وا یجاد چرخه ی بازخورد مثبت در مورد آن می شود. این مطالعه همچنین بیان می کند تصاویر ناخواسته ای که در اختلال استرس پس از سانحه تجربه می شوند به عنوان افکار ناخود آگاه شروع می شوند.

هرچند این فقط یک مطالعه است اما اولین مطالعه ای نیست که نشان می دهد افکار قبل از ورودشان به آگاهی قابل پیش بینی اند. همانطور که محققان ذکر کرده اند تکنیک های مشابه می توانند تصمیمات حرکتی را هفت الی ده ثانیه و تصمیمات انتزاعی را تا چهار ثانیه قبل از ورود به آگاهی پیش بینی کنند. با قرار دادن این ها در کنار هم، مطالعات نشان می دهند چطور فهمیدن [نحوه ی عملکرد] مغز، تصور ما از اراده ی آزاد را پیچیده تر می کند.

دانشمندان علوم اعصاب مدت هاست فهمیده اند که مغز قبل از هوشیاری آگاهانه ی ما آماده ی عمل می شود، بین فکری که اکنون به آگاهی وارد شده و به نمایش درآمدن این فکر توسط شما فقط چند میلی ثانیه فاصله ی زمانی وجود دارد. این چند میلی ثانیه این شانس را به ما میدهد تا به صورت آگاهانه تکانه های ناآگاهانه را دفع کنیم و به نظر می رسد  شالوده ی اراده ی آزاد باشند.

به هر حال آزادی هم توسط ناخودآگاه و هم توسط خودآگاه به نمایش در می آید و دانشمندان علوم اعصابی هستند که ادعا می کنند کنترل شدن انسان توسط مغز ناهشیار به سختی می تواند نوعی هتاکی نسبت به اراده ی آزاد تلقی شود. مطالعاتی که نشانگر امکان پیش بینی اقدامات ما توسط دانشمندان علوم اعصاب هستند، آن هم خیلی قبل تر از آن که خود ما نسبت به این اقدامات آگاه شویمَ، لزوماً تصور کنونی ما از اراده ی آزاد را نفی نمی کنند اما حتماً این تصور را در مورد ذهن خودمان پیچیده تر می کنند.

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Decoding the contents and strength of imagery before volitional engagement

لینک خبر:

Our brains reveal our choices before we’re even aware of them: study

بیشتر بدانید:  مکانیک کوانتوم و آشکارسازی محدودیت های ذهن/ "ذهن غیر مادی" و "اراده ی آزاد"

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *