خانه / سم شناسی اعصاب / مواجهه با ترافیک خطر زوال عقلی را افزایش می دهد

مواجهه با ترافیک خطر زوال عقلی را افزایش می دهد

نوروسافاری | دهها میلیون نفر در کل جهان مبتلا به زوال عقلی (دمانس) هستند. ریسک فاکتور های متداول عبارتند از: سن، سابقه خانوادگی و ژنتیک. اما تحقیق جدیدی یک فاکتور دیگر را بر می شمارد که ممکن است شانس پیشرفت دمانس را تحت تاثیر قرار دهد و آن زندگی نزدیک به مسیرهای اصلی و شلوغ است. به عبارتی زندگی در چنین محل هایی موجب افزایش سرعت پیشرفت دمانس می شود.

دمانس توصیفی از طیف وسیعی از بیماری های مغزی است که بطور پیشرونده ای باعث از بین رفتن عملکرد های شناختی می شوند و استدلال، حافظه، رفتار و توانایی انجام امور روزمره را تحت تاثیر قرار می دهند.

سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است که در حال حاضر در کل جهان حدود ۵/۴۷ میلیون فرد بالغ از دمانس رنج می برند. سن، سابقه خانوادگی و پیشینه وراثتی شایعترین ریسک فاکتورها هستند. در حالیکه این موارد خارج از کنترل فرد است ریسک فاکتورهای دیگری وجود دارند که قابل کنترل هستند. اینها شامل: اجتناب از تروما به سر و شرایط دیگری که موجب آسیب به قلب و عروق می شوند مثل فشارخون بالا، بیماری های قلبی، دیابت و کلسترول بالا.

به گزارش نوروسافاری به نقل از مدیکال نیوزتودی، تحقیق تازه ای سکونت نزدیک به مسیرهای اصلی و شلوغ نظیر اتوبان ها و بزرگراه ها را به عنوان یک فاکتور جدید افزاینده  شانس پیشرفت دمانس نشان می دهد.

بررسی ارتباط بین نزدیکی به خیابان های اصلی و دمانس

محققان بهداشت عمومی از دانشگاه اونتاریوی کانادا با همکاری چندین دانشگاه دیگر کانادایی  به بررسی ارتباط بین نزدیکی مناطق مسکونی به مسیرهای اصلی و شیوع دمانس پرداخته اند.

این نتایج در مجله Lancet به چاپ رسید. این تیم تحقیقاتی که به وسیله دکتر هانگ چن مدیریت می شود، بطور اختصاصی به بررسی سه دسته اصلی بیماری های نورودژنراتیو شامل: دمانس، بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس پرداختند. دانشمندان به وسیله تحقیق جالبی که قبلا ارتباط بین زندگی نزدیک به مسیرهای اصلی با تاثیرات منفی شناختی بر افراد ساکن آن محلات را نشان داده بود، مشتاق شده بودند. بعضی از مطالعات پیشنهاد کرده اند که مواجهه با ترافیک و عوارض جانبی آن  نظیر صدا و آلودگی ممکن است در پاتولوژی بیماری های نورودژنراتیو دخیل باشند. در این مطالعه جدید، محققان کانادایی ۶/۶ میلیون نفر از ایالت اونتاریو را که سنی بین ۲۰ تا ۸۵ سال داشتند به مدت ۱۰ سال یعنی از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ مورد بررسی قرار دادند.   

این تیم از کدهای پستی جهت تعیین نزدیکی افراد به مسیرهای اصلی و همچنین از مدارک پزشکی شرکت کنندگان جهت بررسی پیشرفت دمانس پیشرفته، پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس در طول سالیان تحقیق استفاده کردند. تقریبا همه افراد (%۹۵ از شرکت کنندگان)  در این مطالعه در یک کیلومتری از جاده های اصلی زندگی می کردند. در این دوره ۱۰ ساله محققان ۲۴۳۶۱۱ نفر دمانس، ۳۱۵۷۷ نفر پارکینسون و ۹۲۴۷ نفر مولتیپل اسکلروسیس را شناسایی کردند.

یک مورد از هر ۱۰ مورد دمانس را می توان به مواجهه ترافیکی نسبت داد.

اگرچه دانشمندان نتوانستند ارتباطی بین زندگی در نزدیگی جاده های اصلی و دو بیماری مولتیپل اسکلروسیس و پارکینسون پیدا کنند ولی آنها نشان دادند که دمانس در بین افرادی  که در نزدیکی جاده های شلوغ زندگی می کنند بیشتر متداول است.

این مطالعه نشان داد که تا یک مورد از هر ۱۰ مورد دمانس در بین افرادی که در فاصله ۵۰ متری از جاده های اصلی زندگی می کنند را می توان به مواجهه با ترافیک نسبت داد. بعلاوه هرچه مردم به جاده های اصلی نزدیک تر بودند ریسک پیشرفت دمانس بالاتر بود. همچنین نشان داده شد که بین ۷ تا ۱۱ درصد از موارد دمانس قابل نسبت دادن به زندگی نزدیک جاده های اصلی بود.

هرچه افراد دورتر از مسیرهای اصلی زندگی می کردند ریسک کاهش پیدا می کرد. نتایج نشان داد که ریسک دمانس برای افرادی که درون محدوده ۵۰ متری از خیابان اصلی زندگی می کردند،۷ درصد بیشتر بود. این درصد برای افرادی که در محدوده ۵۰ تا ۱۰۰ متری زندگی می کردند به ۴ درصد و برای آنانی که در ۱۰۱ تا ۲۰۰ متری زندگی می کردند به ۲ درصد کاهش یافت و افزایش ریسکی برای افرادی که در محدوده فراتر از ۲۰۰ متر از خیابان اصلی زندگی می کردند وجود نداشت.

دکتر چن و تیم او همچنین بین مواجهه طولانی مدت با دو آلاینده متداول ( دی اکسید نیتروژن و ذرات ریز) و شیوع دمانس ارتباط پیدا کردند. اگرچه وقتی محققان برای این دو آلاینده ارتباط بین دمانس و نزدیکی به خیابان اصلی را بررسی کردند، ضعیف شد ولی این ارتباط کاملا توضیح دهنده اثر نزدیکی به مسیر اصلی نبود. این پیشنهاد می کند که دیگر آلاینده ها و یا حتی فاکتورهایی مثل نویز می تواند نقش داشته باشد.

یافته ها  هشدار دهنده یک نگرانی اساسی در بهداشت جهانی است

نقاط قوت این مطالعه شامل مقیاس وسیع آن و دسترسی محققان به جزئیات مدارک پزشکی و اطلاعات اقامتی آنها در طول دوره ۱۰ ساله است. این مطالعه همچنین فاکتورهایی همچون شرایط اقتصادی- اجتماعی، تحصیلات، شاخص توده بدنی و سیگاری بودن را مد نظر قرار داده بود.

محدودیت های این مطالعه شامل: ماهیت مشاهده ای آن، بدین معنا که نمی تواند رابطه علت و معلولی را نشان دهد. همچنین مواجهه با آلاینده بر اساس کدهای پستی تخمین زده شد بنابراین مطالعه نمی توانست میزان دقیق مواجهه هر شخص با آلودگی را تخمین بزند.

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش پژوهشی در ژورنال لنست:

Living near major roads and the incidence of dementia, Parkinson’s disease, and multiple sclerosis: a population-based cohort study

لینک گزارش خبری در مدیکال نیوزتودی:

Traffic exposure may increase risk of dementia, study finds

 

بیشتر بدانید:  تلاش برای رمزگشایی از حافظه/بررسی در بیماران صرعی

همچنین ببینید

آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

5.0 08 نوروسافاری | افراد با تجربه ی سوء رفتار در کودکی شان، بعد ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *