مُسَکِن ها علاوه بر درد، احساسات غم و شادی را نیز تضعیف می کنند

Rate this post

paracetamol-health-article

 

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که انواع مُسَکِن ها از جمله مُسَکِن معروف ‘تایلنول با ماده اصلی استامینوفن’ موجب کاهش احساسات غم و شادی انسان می شود.

مُسَکن ها نه تنها باعث کاهش درد فیزیکی می شوند بلکه می توانند احساسات انسان را نیز تضعیف کنند.

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید ، استامینوفن – ماده اصلی مُسَکِن تایلنول توانایی تضعیف احساسات در انسان مانند غم و شادی را دارد.

استامینوفن برای بیش از ۷۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد اما اولین بار است که این عارضه جانبی برای آن شناسایی شده است.

پیش از این یک مطالعه نشان داده بود که استامینوفن نه تنها بر روی درد فیزیکی بلکه بر درد روانی نیز تاثیر دارد.

اما جفری دورسو از دانشگاه اوهایو آمریکا که ریاست محققان را در این مطالعه بر عهده داشت، گفت: مطالعه جدید، این نتایج را یک گام جلوتر برده است و نشان می دهد که استامینوفن احساسات مثبت انسان را نیز تضعیف می کند.

در این بررسی پزشکان مشاهده کردند افرادی که از قرص استامینوفن مصرف کرده بودند هنگام تماشای تصاویر شادی‌بخش و همچنین تصاویر بسیار ناراحت‌کننده در مقایسه با افرادی که از شبه داروها مصرف کرده‌اند، احساسات کمتری از خود بروز می‌دهند.

مطالعات انجام شده در گذشته نشان می‌دهد استامینوفن نه تنها روی درد جسمی بلکه روی دردهای روانی نیز تاثیر دارد. پزشکان به منظور درک بیشتر این تاثیرگذاری به مطالعه روی ۸۲ دانشجو پرداختند. نیمی از این دانشجویان ۱۰۰۰ میلی‌گرم از داروی استامینوفن و نیمی دیگر از یک نوع شبه دارو مصرف کردند. پس از گذشت یک ساعت از مصرف دارو تصاویر مختلفی به این افراد نشان داده شد که دربردارنده موقعیت‌های شاد، خنثی و بسیار ناراحت کننده بود. سپس از این افراد درخواست شد به این تصاویر نمره منفی یا مثبت بدهند. همچنین در مرحله بعد شرکت کنندگان احساس خود را با دیدن این تصاویر با ذکر نمره‌ای بیان کردند.

بیشتر بدانید:  فقط ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته شما را شادتر می‌کند

طبق مشاهدات پزشکان افرادی که از داروی استامینوفن استفاده کرده بودند نسبت به گروه دیگر به تمامی تصاویر نمره بسیار کمی داده بودند. به این مفهوم که از دید مثبت شرکت کنندگان به تصاویر مثبت تحت تاثیر مصرف استامینوفن کاسته شده و همچنین دید منفی این افراد به تصاویر منفی نیز کمتر از حد طبیعی بود.

به گفته پزشکان، افرادی که از استامینوفن مصرف کرده بودند در مقایسه با گروهی که از شبه دارو استفاده کرده بودند، احساسات عادی و متناسب نداشتند.

در حالی که در این مطالعه رابطه علت و معلولی میان این دو فاکتور تعیین نشده، وجود ارتباط بین مصرف استامینوفن با کاهش درک احساسات را نشان می‌دهد.

این بدان معنی است که تایلنول و یا محصولات مشابه ممکن است عواقب گسترده تری نسبت به آنچه پیش از این تصور می شد، داشته باشد.

استامینوفن نه تنها یک کاهش دهنده درد است بلکه می تواند به صورت یک تضعیف کننده همه منظوره احساسات نیز در نظر گرفته شود (ISNA-IRNA).

 

منبع مقاله انگلیسی این تحقیق:

Over-the-Counter Relief From Pains and Pleasures Alike, Acetaminophen Blunts Evaluation Sensitivity to Both Negative and Positive Stimuli, Geoffrey R. O. Durso, Andrew Luttrell, Baldwin M. Way, Psychological Science April 10, 2015

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره یازدهم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *