میزان تمایل به خطر کردن مانند IQ در طول عمر ثابت باقی می ماند!

Rate this post
میزان تمایل به خطر کردن
شاخص عمومی تقدم و ترجیح دادن ریسک در افراد، با گذشت زمان نسبتا ثابت می ماند.

نوروسافاری | افراد از نظر خواست و میل به خطر کردن، متفاوت هستند. تمایل طبیعی و رغبت افراد به خطر کردن در حوزه های گوناگون هم متغیر است. با این حال شواهدی جدید بدست آمده است که نشان می دهند یک شاخص عمومی در رجحان فردی ریسک هم وجود دارد که با گذشت زمان ثابت می ماند، همانند بهره کلی هوش (IQ).

محققان سوئیسی و آلمانی، این یافته ها را براساس مطالعه انجام شده بر روی ۱۵۰۰ نفر شرکت کننده، در نشریات پیشرفتهای علمی (Science Advances) و (Nature Human Behavior) گزارش کرده اند.

آیا باید پول خود را خرج کنم یا اینکه آن را در حساب پس انداز خویش رها کنم؟ آیا باید جراحی انجام شود یا نه؟ ما تصمیماتی از این قبیل را اتخاذ می کنیم و می دانیم که این تصمیمات، تبعات و ریسکهایی را در پی دارند. اما ماهیت عامل هدایت کننده اولویت و ترجیح ریسک در تصمیم گیریهای مرتبط با ریسک چیست؟ آیا میل و رغبت ما به ریسک، به زمینه بستگی دارد و یا اینکه در میان وضعیتهای گوناگون تا حد زیادی همسان و سازگار است؟

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه بازل، براساس یافته های یک مطالعه انجام شده در مقیاس بزرگ توسط محققان انستیتو ماکس پلانک در زمینه رشد و توسعه انسان در برلین و دانشگاه باسِل و براساس یافته های بنیاد علوم طبیعی سوئیس، هر دوی این مطالب درست هستند.

طراحی تحقیق

برای ارزیابی اولویتهای ریسک ۱۵۰۷ نفر شرکت کننده بزرگسال در سنین میان ۲۰ تا ۳۶ سال، این محققان از سه رویکرد متمایز استفاده کرده اند که عبارتند از: گزارشات خود معرف در مورد سناریوهای ریسک فرضی، تستهای رفتاری آزمایشی شامل انگیزه های مالی و  سوم اطلاعاتی در مورد فعالیتهای ریسکی واقعی در زندگی روزمره. در کل، شرکت کنندگان در طی یک روز، ۳۹ تست را تکمیل کرده اند. برای بررسی اینکه اولویتهای ریسک در طی زمان چگونه ثابت می مانند، محققان بعد از شش ماه، تستها را برای ۱۰۹ شرکت کننده تکرار کرده اند. مطالعات قبلی در مورد اولویتهای ریسک در میان افراد، عمدتا تنها یک یا چند مورد معدود از ابزارهای سنجش منتخب را بکار گرفته بودند.

بیشتر بدانید:  مغز نوجوانان زمان شنیدن انتقادات مادرانه تعطیل می‌شود!

شاخص ثبات در طی زمان

یافته های ما نشان می دهند که تمایل به خطر کردن، از ساختار روان سنجی مشابه با خصوصیات شخصیتی ـ روانشناختی برخوردار است. دکتر Renato Frey از دانشگاه باسل و انستیتوی توسعه انسانی ماکس پلانک می گوید:‌ همانند فاکتور کلی هوش، یک فاکتور کلی برای ترجیح دادن ریسک هم وجود دارد. به بیان دیگر خواست و میل شما برای خطر کردن می تواند در عرصه های متفاوت زندگیتان، متغیر باشد اما این میل همیشه تحت تاثیر یک فاکتور کلی ترجیح ریسک است.

بر این اساس، یافته های مطالعات نشان می دهند که فاکتور کلی ترجیح ریسک در افراد، در طی زمان همچنان پایدار باقی می ماند. یکی دیگر از یافته های این تحقیق آن است که سناریوهای فرضی و گزارشات مربوط به رفتار خطر کردن  هر دو تصویری مشابه را از ترجیح ریسک فردی، به نمایش می گذارند. با این حال نتایجی متفاوت از تستهای رفتار آزمایشی بدست آمده است. تحلیل جزئیات این ناسازگاریها مشخص کرد که برای تستهای رفتاری متفاوت، شرکت کنندگان از استراتژیهای تصمیم گیری متفاوتی استفاده کرده اند. این امر به نوع تکلیف رفتاری بستگی داشته است مثلا ریسک را در بستر یک بازی مطرح شده باشد و یا در یک فرم انتزاعی. پروفسور دکتر Jorg Rieskamp از دانشگاه باسل می گوید: این نتایج نشان می دهند که تستهای رفتاری که رویکرد ترجیحی اقتصاددانان است، اغلب یک تصویر ناسازگار از اولویتهای ریسک افراد ارائه می کنند که با نظریه های یکپارچه رفتار ریسک، به سختی می توان آن را توضیح داد.

درکی بهتر از رفتار پرخطر

این نتایج هم به لحاظ روش شناختی و هم به لحاظ نظری حائز اهمیت هستند. کار ما محققانی را هوشیار می سازد که نیاز دارند دوباره در مورد آیین های گوناگون سنجش و اندازه گیری اندیشه کنند. بطور اخص، لازم است درک بهتری از آنچه دقیقا توسط تکالیف رفتاری سنجیده می شود، داشته باشیم. دکتر Ralph Hertwig از انستیتو ماکس پلانک می گوید: بنظر می رسد که اینها اولویتهای ریسک را در میان وضعیتهای گوناگون بررسی نمی کنند. اما یافته های ما در مورد فاکتور و عامل کلی اولویت ریسک که براساس گزارشات خود معرف و سنجشهای مکرر فعالیتهای ریسکی واقعی بدست آمده اند گویای آن است که اولویت ریسک و ترجیح دادن ریسک، به نوبه خود یک مشخصه شخصیتی می باشد. براساس این دیدگاه می توان مبانی بیولوژیکی ترجیح ریسک را در مطالعات آتی، مورد بررسی و آزمایش قرار داد.

بیشتر بدانید:  چرا باهوش‌ها "بیشتر زنده می‌مانند"

ترجمه: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری لینک گزارشات پژوهشی:

The risk elicitation puzzle

Risk preference shares the psychometric structure of major psychological traits

لینک گزارش خبری در وبسایت دانشگاه بازل:

Willingness to Take Risks – a Personality Trait

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *