نتیجه تحقیقی جدید: تحریک الکتریکی مغز خلاقیت را افزایش می دهد

Rate this post
تحریک الکتریکی مغز با جریان مستقیم از روی جمجمه (tDCS ) برای تحریک قسمتی از مغز که با خلاقیت مرتبط است، مورد استفاده قرار گرفت.
تحریک الکتریکی مغز با جریان مستقیم از روی جمجمه (tDCS ) برای تحریک قسمتی از مغز که با خلاقیت مرتبط است، مورد استفاده قرار گرفت.

 

نوروسافاری| بر اساس یافته های یک مطالعه جدید محققان دانشگاه جورج تاون، سطوح بی خطر تحریک مغز با جریان ملایم الکتریکی می تواند ظرفیت شما را در تفکر خلاقانه تر، افزایش دهد.

آدام گرین (Adam Green) استاد روانشناسی جورج تاون و دکتر پیتر تورکلتاب (Peter Turkeltaub) از مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون (GUMC) و شبکه توانبخشی ملی  مداستار (MedStar)، و تیمی از همکاران مطالعه مذکور را اخیرا در مجله  Cerebral Cortex  منتشر کردند.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه جورج تاون، در این مطالعه گروه مذکور از تکنولوژی tDCS جهت تحریک الکتریکی قسمتی از مغز که به عنوان بخش درگیر با خلاقیت افراد شناخته می شود و نیز ارائه نشانه های کلامی به افراد مورد آزمایش، که تفکر خلاقانه تر را سبب می شود، استفاده نمودند.

 

گرین در یک مصاحبه مطبوعاتی بیان کرد: ما متوجه شدیم اشخاصی که بیشترین توانایی را در افزایش فعالیت در منطقه ای از بخش پیشین مغز به نام قشر فرونتوپلار (FPC) داشتند، همان کسانی بودند که بیشترین توانایی را در افزایش خلاقیت در برقراری ارتباطات جدید داشتند. از آنجائیکه افزایش فعالیت در بخش FPC مغز، به عنوان یک پشتوانه افزایش طبیعی تفکر خلاق را نمایان می سازد، ما پیش بینی میکنیم که تحریک فعالیت در این منطقه از مغز فرآیند افزایش خلاقیت را تسهیل نموده و به اشخاص اجازه خواهد داد که به سطوح بالاتری از خلاقیت دست یابند.

استفاده از tDCS در تحریک FPC مغز در دو آزمون خلاقانه، به افراد تحت آزمایش اجازه داد که بین مجموعه کلمات، ارتباطات قیاسی (analogical connection) خلاق تری را برقرار نموده و پیوندهای خلاق بیشتری را بین واژه ها ایجاد نمایند.

گرین می گوید: این کار نوعی جدایی از تحقیقات سنتی است که با خلاقیت به عنوان یک خصیصه غیرپویا برخورد می کند. در عوض ما خلاقیت را به عنوان پدیده ای پویا مورد توجه قرار میدهیم که قادر است در اشخاص و مادامیکه آنها “در مسئله ای به طور جدی تفکر میکنند”، سریعاً تغییر نماید.

او می افزاید: یافته های این مطالعه شواهد جدیدی را ارائه می دهد دال بر اینکه اعمال یک پالس (zap) کوچک از تحریک الکتریکی به افراد می تواند طرز تفکر طبیعی مغز در خلاقیت را افزایش دهد.

 

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره هفدهم)

محققان نوشته اند که نتایج آنها “شواهد جدیدی” را ارائه می دهد مبنی بر اینکه tDCS ” تقویت خودآگاهانه خلاقیت را بوسیله مداخله شناختی افزایش می دهد و علاوه بر این مرزهای شناخته شده تقویت با tDCS در استدلال قیاسی را توسعه می دهد، حالتی از هوشمندی خلاقانه که موتور قدرتمند نوآوری می باشد.

دکتر پیتر تورکلتاب (Peter Turkeltaub)، متخصص مغز و اعصاب شناختی مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون (GUMC)، امید آن را دارد که روزی برسد که پزشکان توانایی آن را بدست آورند که سنجش قیاسی خلاقانه را با کمک نشانه گذاری (cueing) و تحریک الکتریکی مغز (tDCS) بهبود داده و به واسطه آن به افراد با اختلالات مغزی کمک نمایند.

او توضیح می دهد؛ ” افراد مبتلا به مشکلات گفتار و زبان غالباً نمی توانند کلماتی را که مورد نیازشان است پیدا نموده و یا تولید کنند، “تقویت سنجش قیاسی خلاقانه” ممکن است به آنها اجازه دهد که راههای دیگری را برای بیان ایده های خود و با استفاده از کلمات، حالتهای بدنی و یا  رویکردهای دیگری که معنی مشابهی را دارا می باشند، پیدا کنند.

گرین و تورکلتاب می گویند؛ اگرچه نتایج شان نوید بخش است، “اما بسیار مهم است که در کاربردهای tDCS احتیاط ویژه شود.”

آنان می گویند که ناشناخته های زیادی در خصوص اینکه tDCS دقیقاً چگونه عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد وجود دارد، و گزارشات اخیر از اثرات tDCS، پیش از اینکه محققان بتوانند مقدار واقعی بودن این اثرات را بیشتر اندازه گیری کنند، به تکرار شدنهای زیادتری نیاز دارند.

 

بیشتر بدانید:  نقش افکار در رشد یک نوع تومور مغزی

گرین هشدار داد؛ “هر گونه تلاشی در استفاده از جریان الکتریکی برای تحریک مغز در بیرون از آزمایشگاه و کلینیک میتواند خطرناک بوده و میبایست به شدت منع شود.”

 

این کار توسط جوایزی از بنیاد ملی علوم، بنیاد جان تمپلتون، مرکز ملی برای پیشبرد کاربردی سازی علوم و از طریق مرکز دانشگاههای جورج تاون هوارد برای علوم کلینیکی و کاربردی سازی  (KL2 TR000102) وPymetrics  مورد حمایت قرار گرفت.

 

درباره مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون

دانشگاه جورج تاون مرکز پزشکی (GUMC) یک مرکز آکادمیک پزشکی شناخته شده بین المللی با هدف عملکرد در سه بخش تحقیقات، آموزش و مراقبت از بیمار (از طریق  سازمان MedStar Health)  می باشد. ماموریت GUMC با تاکید بر خدمات عمومی و وفاداری به فرقه کاتولیک انجام می شود، براساس قاعده cura personalis  یا به عبارتی”مراقبت از کلیت شخص” در فرقه‌ مذهبی ژزوئیت‌ها (یسوعى ها).

مرکز پزشکی شامل دانشکده پزشکی و دانشکده پرستاری و بهداشت می باشد، مرکز جامع سرطان جورج تاون لومباردی، بوسیله موسسه سرطان ملی به عنوان مرکز جامع سرطان طراحی شد. و سازمان پژوهش تحصیلات تکمیلی پزشکی (بیومدیکال) ، که هزینه اکثریت تحقیقات خارجی در GUMC از جمله جایزه علوم بالینی و کاربردی سازی (UL1TR001409-01) از موسسه ملی بهداشت را تامین می نماید.

 

تلخیص و ترجمه: هیئت تحریریه نوروسافاری – ندا میهمی

لینک گزارش پژوهشی در ژورنال Cerebral Cortex:

Thinking Cap Plus Thinking Zap: tDCS of Frontopolar Cortex Improves Creative Analogical Reasoning and Facilitates Conscious Augmentation of State Creativity in Verb Generation

لینک خبر در وبسایت دانشگاه جورج تاون:

Electrical Brain Stimulation Enhances Creativity, Researchers Say

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره یازدهم)

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *