نتیجه یک تحقیق: ترمیم سلولهای مغزی آسیب دیده در افسردگی با قارچ جادویی و LSD

نوروسافاری | طبق مطالعات انجام شده طی چند سال اخیر، برخی از مواد روانگردان نظیر قارچ جادویی و LSD در دوزهای مشخص، پتانسیل های درمانی از خود بروز داده و می توانند نسل بعدی (و شاید امن تر) درمان های بیماری های روانی و عصبی باشند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت independent، طی تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که داروهای روانگردانی مانند ال اس دی (LSD) و ام دی ام ای (MDMA)، که همان ماده ی موثر اکستازی محسوب می شود، در مقادیر خاصی توانایی سرعت بخشیدن به رشد انشعابات و اتصالات عصبی بین سلول های مغزی را دارا هستند، به همین دلیل دارای پتانسیل استفاده ی درمانی در بیماری هایی مثل افسردگی و اعتیاد می باشند.

اخیرا محققان کالیفرنیایی نشان داده اند که برخی از این مواد روانگردان، که استفاده از آنها در بسیاری از کشورها از نظر قانونی ممنوع است،  دارای قابلیت (در اصطلاح) سیم کشی مجدد اتصالات قسمتهایی از مغز هستند به طوری که تاثیر آن ها برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. این موضوع باعث شده است تا محققان کالیفرنیایی از داروهای روانگردان، به عنوان یک جایگزین بالقوه برای درمان های موجود و نسل بعدی و امنتر درمان اختلالات ذهنی و عصبی یاد کنند.

بیشتر بدانید:  اکستازی همراه با روان‌درمانی نشانگان PTSD در ۷۶ درصد بیماران را از بین برد

بررسی روانگردان های معروف

در مطالعات گذشته ی گروه تحقیقاتی مذکور، ماده ی روانگردان دی ام تی (DMT) مورد آزمایش حیوانی قرار گرفت. DMT ماده ی کلیدی معجون های درمانی قبایل آمازونی به نام آیاواسکا (ayahuasca) است. در این آزمایش نشان داده شد که استفاده از DMT، به موش ها برای فائق آمدن بر ترس ناشی از شوک الکتریکی، که همانند PTSD عمل میکند، کمک می کند.

آن ها نشان دادند که در یک دوز مشخص، این داروی روانگردان باعث افزایش تعداد دندریتهای شاخه ای شکل، در سلول های عصبی مغز موش می شود. انتهای این دندریت ها به پایانه های سیناپسی میرسد که محل انتقال پالس های الکتریکی بین دو سلول عصبی بوده و تمام فعالیت مغز را تحت الشعاع خود قرار می دهد. اما در افرادی با بیماری های روانی و عصبی، این اتصالات و انشعابات می توانند دچار آتروفی شده و از تعدادشان کاسته شود.

دکتر دیوید اولسن (David Olson)، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:

یکی از نشانه های افسردگی در مغز این است که مناطق مرتبط با پایانه های ارتباطی سلول های عصبی (آکسون ها و دندریت ها) در ناحیه قشر پره فرونتال (PFC) به سمت نوعی خشک شدگی یا کاهش سطح و حجم پیش می روند. ناحیه ی PFC در واقع نقشی کلیدی در کنترل و تنظیم احساسات، حالات روحی و اضطراب دارد.

علاوه بر افسردگی، تغییرات مغزی ذکر شده، در اختلالات دیگری مانند اضطراب، اعتیاد و PTSD رخ میدهند که تسهیل و تحریک فرآیند اتصال مجدد سلول های عصبی می تواند راه گشا باشد.

بیشتر بدانید:  یافته های تازه در مورد عوامل روان پریشی

طراحی آزمایش بر روی سلول مغزی انسان، موش و مگس

در مطالعه ای که اخیرا در ژورنال Cell Reports به چاپ رسیده است، محققان کلاس های متفاوتی از مواد روانگردان را مورد بررسی قرار دادند. این کلاس ها شامل موارد ذیل هستند: تریپتامین ها (Tryptamines) مانند قارچ های جادویی و DMT، آمفتامین ها مانند MDMA، و ارگولین ها (ergolines) مانند LSD. محققان دریافتند این مواد توانایی افزایش و تقویت اتصالات مغزی را در سلول های مغزی انسان، موش و مگس دارند. در تصویر زیر می توانید تاثیر این مواد را به تفکیک مشاهده کنید:

در این تصویر، veh گروه کنترل، DOI کلاس مواد آمفتامینی، DMT کلاس مواد تریپتامین و LSD از دسته ی ergolines است. به راحتی می توان در تصویر مشاهده کرد که هر ماده تا چه اندازه در افزایش و بهبود اتصالات موثر بوده است.

بیشتر بدانید:  شناسایی نحوه تاثیر LSD بر هشیاری انسان با اسکن های مغزی

کتامین و امید به درمان افسردگی به روشی امن و موثر

دکتر اولسن، نتایج به دست آمده را با تاثیر ماده ی روانگردان کتامین (Ketamine) مقایسه کرد. کتامین یک ماده ی روانگردان است که یکی از مهمترین پتانسیل های درمانی افسردگی را به خود اختصاص داده است. در این مقایسه دکتر اولسن متوجه شد که تعدادی از روانگردان های دیگر نیز تاثیر مشابه یا حتی قوی تری دارند.

محققان که تاثیر کتامین را در بهبودی سریع افسردگی و کاهش افکار خودکشی در افرادی که سایر درمان ها برایشان بی تاثیر بود، مشاهده کرده بودند، در حال پیگیری سریع یک پژوهش پزشکی بر روی اسپری بینی کتامین (ketamine nasal spray) در درمان افسردگی هستند. با این حال باید عوارض جانبی احتمالی مانند جنون ایجاد شده توسط دارو یا داشتن پتانسیل سوء مصرف را هم در نظر گرفت.

دکتر اولسن می گوید:

تاثیر سریع کتامین در بهبود وضع روحی و پلاستیسیته مغز شگفت انگیز است. اما سوال ما این بود که آیا سایر مواد هم توانایی کتامین را دارند یا خیر. مردم مدتها بر این عقیده بودند که روانگردان ها قابلیت تغییر ساختارهای مغزی را دارند. اما این اولین مطالعه ای است که به طور واضح این فرضیه را پشتیبانی میکند.

بیشتر بدانید:  قارچی که مغز را دوباره تنظیم می‌کند/روش جدید درمان افسردگی مقاوم به درمان؟

آیا کتامین تنها گزینه است؟

این واقعیت که به نظر می رسد بسیاری از این داروها فوایدی مشابه عملکرد بی سابقه ی کتامین دارند، فرصت های جدیدی برای تولید درمان هایی با پتانسیل سوء مصرف کمتر به وجود می آورد اما به این شرط که این داروها به آزمایش های انسانی (کلینیکی) برسند.

دکتر اولسن می گوید: 

کتامین دیگر تنها گزینه ی ما نیست. مطالعات ما نشان دادند که تعدادی از ترکیب های شیمیایی خاص وجود دارند که مانند کتامین توانایی بهبود و افزایش پلاستیسیته را دارا هستند. این موضوع شرایطی را فراهم کرده است تا شیمیدانهای دارویی به تولید داروهای جایگزین امنتر و موثرتر بپردازند.

گردآوری و ترجمه:  سید محمد رضا گواهی – وبسایت نوروسافاری

ویرایش علمی و ادبی:  دکتر میرشهرام صفری

لینک خبر در سایت independent :

LSD and magic mushrooms could heal damaged brain cells in people suffering from depression, study shows

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال Cell Reports:

Psychedelics Promote Structural and Functional Neural Plasticity

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره دوازدهم)

4.7 / 5 ( 3 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان نوع یک آینده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *