“نقشه فعالیتی مغز” مانند اثر انگشت منحصر به فرد است

5/5 - (1 امتیاز)

 نقشه‌ی فعالیت مغری هر فرد منحصربفرد است

 

نوروسافاری| مطالعات محققان نشان می دهد، ساختار هیچ دو مغزی شبیه هم نیست و مغز هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا و ایرنا، مطالعات محققان دانشگاه ییل آمریکا نشان می‌دهد، الگوی فعالیت مغز و چگونگی اتصال بخش‌های مختلف در هر فرد متفاوت است و هرگز نمی‌توان دو مغز کاملا مشابهی را پیدا کرد.

این تحقیقات که با استفاده از تکنیک تصویربرداری fMRI صورت گرفته، نشان می‌دهد که الگوی عملکرد مغز هر داوطلب با داوطلب دیگر متفاوت است. محققان این تفاوت را اصطلاحا اثرانگشت شناختی نامیده‌اند.
محققان تا امروز بر این باور بودند که ساختار مغز افراد بدون درنظرگرفتن بهره هوشی و یک بیماری خاص، مشابه است و این مطالعه اولین بار است که الگوهای متفاوت مغز را مشخص می‌کند.

محققان معتقدند که این تفاوت می‌تواند در درمان بیماری‌های عصبی به شیوه متناسب با عملکرد مغز هر فرد موثر باشد و این مطالعه گام موثری در پیش‌بینی انواع بیماری‌های مربوط به سیستم اعصاب است.

پیش‌بینی هوش انسان با اسکن مغزی

همچنین دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه ییل با استفاده از اسکن‌های اف‌ام‌آر‌آی توانسته‌اند دقیقا هوش افراد را پیش‌بینی کنند.

اگر اثر انگشت می‌تواند افراد را به صورت فردی شناسایی کند، تصور کنید که اثر مغز چه کارهای را می‌تواند انجام دهد، مثلا فرد مورد بررسی چگونه فکر کرده و چه میزان باهوش است.

دانشمندان اسکن اف‌ام‌آر‌آی ۱۲۶ بیمار را در «پروژه کانکتوم انسانی» که کنسرسیومی برای کمک به طراحی نقشه مغز انسان است، بررسی کرده و اتصالات پایداری را شناسایی کردند که دقیقا “هوش سیال” یا استدلال انتزاعی را پیش‌بینی می‌کردند.

بیشتر بدانید:  چرا برخی شنیدن صدای خود را دوست ندارند؟

محققان دریافتند که هر چه نواحی خاصی در مغز بیشتر با یکدیگر گفتگو کنند، احتمال این امر که فرد با سرعت بیشتری اطلاعات را پردازش و استنتاج کند، بیشتر است. به عنوان مثال، ارتباط قوی بین لوب‌های پیشانی و لوب‌های آهیانه‌ای که هر دو با عملکردهای سطح بالا ارتباط دارند، بطور دقیقی نمره هوش بالا را پیش‌بینی می‌کرد.

دانشمندان این ارتباطات مغزی منحصر بفرد را به اثر انگشت تشبیه کرده و متذکر شدند که این شبکه‌ها، هویت افراد را در بسیاری از موارد با دقت نسبتا کاملی شناسایی می‌کردند. این نقشه‌های ارتباطات ذهنی ممکن است در آینده برای پیش‌بینی رفتار و یا برنامه‌های آموزش و پرورش و بهداشت مناسب برای هر فرد به کار گرفته شوند.

مغز هر انسان نقشه اتصالات منحصر بفردی را تولید می‌کند و شفاف نمودن این ارتباطات، یک امر پیچیده و مرموز است که دانشمندان علوم اعصاب تازه شروع به درک آن کرده‌اند.

 

نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Neuroscience منتشر شده است:

Functional connectome fingerprinting: identifying individuals using patterns of brain connectivity

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره چهاردهم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.