نقشه فعالیت مغزی از ادراک تا عمل

Rate this post

 

 

thinking-man

نوروسافاری| یک دانشمند علوم اعصاب نقشه فعالیت سلول های مغزی را که در طی تآخیر بین حس و واکنش رخ می دهد نقشه برداری کرده است.

مطالعه محققی در دانشگاه سانتا باربارا بر روی این موضوع انجام داده است  که چگونه مغز از درک محیطی جهت هدایت عملکردها استفاده می کند، فهم جدیدی از مدارهای نورونی مسئول انتقال حس به حرکت ایجاد کرده است.

مایکل کورد بیان می کند: تهیه نقشه از مرحله درک تا عملی در آینده،  ساده به نظر می رسد. ما همیشه این کار را انجام می دهیم و هنگام مشاهده چراغ راهنما از این اطلاعات جهت هدایت فعالیت حرکتی بعدی استفاده می کنیم. هرچند چگونگی نقشه فعالیتی این ارتباطات مغزی در طول زمان، هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا، گورد و همکارانش در انستیتیو تکنولوژی ماساچوست در نقشه برداری فعالیت مغز در موش در طول تسک های شناختی ساده اما پایه ای پیشرفت هایی به دست آورده اند. اگرچه مغز موش بسیار کوچکتر از مغز انسان است ولی شباهت های ساختاری قابل توجهی با مغز انسان دارد. مغز موش متشکل از ۷۵ میلیون سلول عصبی یا نورون است که در یک شبکه پیچیده با هم در ارتباط اند و باعث بروز رفتارهای پیچیده می شوند.

طراحی مطالعه

 محققین در حالی که موش در حال انجام یک تسک با پاسخ تآخیری بود با استفاده از تصویربرداری مقیاس-وسیع کلسیمی، پاسخ های نورون های منفرد در چندین ناحیه از مغز را اندازه گیری نمودند. آنها در ابتدا به موش آموزش دادند تا به یک محرک بینایی- ستونهای سایه روشن در حال حرکت- بسته به حرکت افقی یا عمودی با لیسیدن یا خودداری از لیسیدن پاسخ دهد. محققین فعالیت عصبی نواحی مختلف مغز موش را در حین انجام این تسک – کورتکس های بینایی، آهیانه و کورتکس حرکتی فرونتال- (که تصور می شد در این امر دخیل اند)  ثبت نمودند.

بیشتر بدانید:  روان‌گردان "ال.اس.دی" چطور سیگنال‌های مغز را مختل می‌کند؟

این تیم تحقیقی با استفاده از یک میکروسکپ اسکن لیزری قوی توانست سیگنال هایی را از نشانگرهای کلسیم که به خوبی در زیر سطح مغز ظاهر شده بودند شناسایی نماید. به طور طبیعی غلظت کلسیم داخل سلولی در نورونها بسیار پایین است ولی هنگام فعالیت نورون ها سطوح کلسیم افزایش یافته و در نتیجه فلوئورسنسی نشانگر افزایش یافته و امکان اندازه گیری فعالیت نورون ها میسر می گردد. در این روش دانشمندان توانستند بفهمند در حین انجام تسک پاسخ تآخیری، کدام نورون ها فعال شدند.

گورد بیان کرد: همانطور که انتظار داشتیم ما نورون های بسیاری را یافتیم که فقط در طول تحریک بینایی یا عمل لیسیدن فعال شدند ولی در عین حال نورون های بسیار دیگری را نیز یافتیم که در طول دیگر قسمت های تسک پاسخ دادند. در کورتکس حرکتی فرونتال، ما تعداد کمی از نورونها را یافتیم که در طول دوره تآخیری بین تحریک بینایی و پاسخ حرکتی  پاسخ دادند. این موضوع ما را به سوی تفسیرهای جدیدی در خصوص نقش بخش های مختلف مغز در طول انجام تسک راهنمایی نمود.

رویکردهای آتی

بر پایه فعالیت حرکتی نواحی مختلف مغز ، گورد و همکارانش در مرحله بعد از اپتوژنتیک- روش دستکاری سلول های عصبی با نور- جهت غیرفعال کردن  دقیق نورونها به طور موقت، برای شناسایی نورونهای فعال  در طول بخشهای مختلف تسک، استفاده نمودند. به طور مثال تیم نشان داد که بخش های بینایی و آهیانه در دریافت تحریک و انتقال به برنامه حرکتی نقش دارند ولی برای حفظ برنامه حرکتی در طول دوره تآخیری، فقط کورتکس حرکتی فرونتال ضروری است.

بیشتر بدانید:  ساخت رایانه زنده از "ترکیب مغز چند میمون"

گورد توضیح داد: ما امیدواریم با استفاده از این روند کلی  بتوانیم نواحی ضروری جهت انواع مختلف تسک های شناختی را نقشه برداری نماییم. به ویژه ما به این موضوع علاقمندیم  که  چگونه موش انواع خاصی از حافظه  را در مناطق مغزی پراکنده حفظ می کند. 

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

 

لینک مقاله این پژوهش در ژورنال e-Life:

Distinct roles of visual, parietal, and frontal motor cortices in memory-guided sensorimotor decisions

لینک گزارش خبری وبسایت دانشگاه کالیفرنیا سانتاباربارا درباره این پژوهش:

Linking Perception to Action

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *