نقص در تشخیص هیجانات مانع ادغام در جامعه پس از آسیب ترومای مغزی

نوروسافاری | محققان بنیاد کسلر همبستگی بین نقایص در تشخیص هیجانات چهره و جامعه پذیری ضعیف در افراد دارای آسیب ترومای مغزی (TBI) متوسط تا شدید را یافتند. یافته های آنها کاربردهایی در توسعه مداخلات توان بخشی برای کاهش انزوای اجتماعی در این بیماران، بهبود پیش آگهی بیماری و افزایش کیفیت زندگی دارد.

مقاله “جامعه پذیری در آسیب ترومای مغزی: عامل مؤثر بر نقص در بازشناسی” پیش از چاپ در مجله انجمن بین المللی اعصاب و روان توسط انتشارات دانشگاه کمبریج چاپ شد. نویسندگان عبارتند از: آلیسون اس. بیندر از صنایع گودویل از تگزاس مرکزی، آستین، TX، و دکتر کیت لنکستر، دکتر جانی لنگنفلدر، دکتر نانسی کیاروالاتی، و دکتر هلن ژنوا، از بنیاد کسلر.

به گزارش نوروسافاری از بنیاد کسلر، در بین افرادی که آسیب ترومای مغزی متوسط تا شدید دارند، انزوای اجتماعی شایع است و با نتایج ضعیف توانبخشی مرتبط است. انزوای اجتماعی به دلیل عدم ادغام در اجتماع، که شامل وضعیت فرد در خانه، محیط های اجتماعی و محیط های آموزشی و اشتغال می شود. علیرغم اهمیت ادغام در جامعه برای افراد و خانواده های آنها، موانع و تسهیل گران ادغام اجتماعی به خوبی درک نشده است و مداخلات هدفمند مورد نیاز است. یکی از موانع بالقوه ادغام در جامعه، اختلال در توانایی در شناسایی دقیق هیجانات چهره است، نقصی که منجر به ایجاد مشکلاتی در تعاملات اجتماعی می شود.

بیشتر بدانید:  چرا برداشت ما از "زیبایی چهره افراد" متفاوت است؟

نقص در تشخیص احساسات چهره

این مطالعه دو گروه از شرکت کنندگان شامل ۲۷ فرد با آسیب مغزی متوسط تا شدید را با ۳۰ فرد سالم  گروه کنترل مقایسه کرده است. همه شرکت کنندگان پرسشنامه ای را برای بررسی ادغام با جامعه و دو آزمون بازشناسی هیجانات چهره تکمیل کردند. گروه TBI سطح پایین تری از ادغام با جامعه را در مقایسه با گروه کنترل سالم گزارش داد. مهمتر اینکه، افرادی که عملکرد ضعیف تری در آزمون تشخیص احساسات چهره داشتند،ادغام در جامعه ضعیف تری داشتند.

دکتر ژنوا، معاون مدیر مرکز روانشناسی عصبی و تحقیقات علوم اعصاب می گوید:

یافته های ما نشان می دهد که نقص در تشخیص احساسات چهره ممکن است در انزوای اجتماعی  بسیاری از افراد مبتلا به آسیب ترومای مغزی نقش داشته باشد.

او نتیجه گرفت:

با استفاده از مداخلات مناسب جهت بهبود بازشناسی احساسات چهره در مراقبت های توانبخشی، ممکن است شاهد بهبودی در ادغام با جامعه در این بیماران و افزایش کیفیت زندگی برای این افراد و مراقبان آنها باشیم.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

لینک مقاله:

Community Integration in Traumatic Brain Injury: The Contributing Factor of Affect Recognition Deficits

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *