نوشیدن چای باعث بهبود سلامت مغز می شود

4.9/5 - (67 امتیاز)

نوروسافاری | یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) انجام شده، نشان داد که افرادی که به طور منظم چایی میخورند در مقایسه با کسانی که چایی نمیخورند مناطق مغز سازمان یافته بهتری دارند- و این امر با عملکرد شناختی بهتر همراه است. این تیم تحقیقاتی پس از بررسی داده های تصویربرداری عصبی از ۳۶ سالمند، این کشف را انجام دادند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ملی سنگاپور، فنگ لی، استادیار، رئیس گروه، که از دانشکده روانشناسی پزشکی NUS یونگ لون، توضیح داد:

نتایج ما اولین شواهد از اثر مثبت نوشیدن چای در ساختار مغز را ارائه می دهد و نشان می دهد که نوشیدن چای به طور مرتب دارای اثر محافظتی در برابر اثر تضعیفی سن بر سازماندهی مغز است.

این تحقیق بهمراه همکاران دانشگاه اسیکس و دانشگاه کمبریج انجام شد و این یافته ها در ژورنال علمی Aging در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شده است.

بیشتر بدانید:  راههای طبیعی بهبود افسردگی

مزایای مصرف منظم چای

مطالعات گذشته نشان داده اند که مصرف چای برای سلامتی انسان مفید است و اثرات مثبت آن شامل بهبود خلق و خو و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی است. نتایج یک مطالعه طولی به رهبری پروفسور فنگ که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، نشان داد که مصرف روزانه چای می تواند ۵۰ درصد خطر کاهش شناختی در افراد مسن را کم کند.

به دنبال این کشف، در ادامه پروفسور فنگ و تیمش تأثیر مستقیم چای را در شبکه های مغزی بررسی کردند.

این تیم تحقیقاتی ۳۶ بزرگسال ۶۰ ساله و بالاتر را شرکت داد و اطلاعاتی در مورد سلامتی، سبک زندگی و بهزیستی روانشناختی آنها جمع آوری کرد. روی شرکت کنندگان سالخورده نیز آزمایشات عصبی و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) انجام شد. این مطالعه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ انجام شده است.

پس از تجزیه و تحلیل عملکرد شناختی شرکت کنندگان و نتایج تصویربرداری، تیم تحقیقی دریافتند افرادی که به مدت ۲۵ سال حداقل چهار بار در هفته چای سبز، چای اولونگ یا چای سیاه مصرف می کردند، دارای مناطق مغزی بودند که به روش کارآمدتری به هم مرتبط بودند.

پروفسور فنگ توضیح میدهد:

از قیاس ترافیک جاده به عنوان مثال استفاده کنیم- مناطق مغز را به عنوان مقصد در نظر بگیرید، در حالی که ارتباطات بین مناطق مغز، جاده ها است. وقتی سیستم جاده ای بهتر سازماندهی شود، حرکت وسایل نقلیه و مسافران کارآمدتر است و از منابع کمتری نیز استفاده می شود. به طور مشابه، وقتی ارتباط بین مناطق مغز ساختار یافته تر می شود، پردازش اطلاعات می تواند با کارایی بیشتری انجام شود.

وی افزود:

ما در مطالعات قبلی نشان داده ایم که چای خورها در مقایسه با مصرف کنندگان نوشیدنی های غیر از چای عملکرد شناختی بهتری دارند. نتایج فعلی ما در رابطه با شبکه مغز به طور غیرمستقیم با نشان دادن تأثیرات مثبت نوشیدن منظم چای از نتایج قبلی ما پشتیبانی می کند که در نتیجه سازماندهی بهبود یافته ی مغز با جلوگیری از ایجاد اختلال در اتصالات بین منطقه ای مغز است.

بیشتر بدانید:  فواید عجیب و باورنکردنی "خوردن‌غذا جلوی‌آینه"

مرحله بعدی تحقیق

از آنجا که عملکرد شناختی و سازماندهی مغز با هم ارتباط کامل دارند، برای درک بهتر نحوه ظهور عملکردهایی مانند حافظه از مدارهای مغزی و مداخلات احتمالی لازم برای حفظ بهتر شناخت در طی روند پیری، تحقیقات بیشتری لازم است. پروفسور فنگ و تیم وی قصد دارند تا به بررسی اثرات چای و همچنین ترکیبات فعال زیستی موجود در چای بر پیشگیری از کاهش شناختی بپردازند.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

لینک مقاله:

Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation

بیشتر بدانید:  بهبود وضعیت شناختی در سالمندی با فعالیت بدنی بیشتر در میان­سالی

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *