نوع باکتری‌های روده با شخصیت فرد مرتبط است

4.3/5 - (22 امتیاز)

نوروسافاری | اخیرا یکی از مطالعات دانشگاه آکسفورد نشان داده است که افراد اجتماعی، دارای فروانی بالایی از انواع خاصی از باکتری‌های روده و همچنین باکتری‌های متنوع‌تری در روده خود می‌باشند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه آکسفورد، دکتر کاترینا جانسون از گروه روان‌شناسی تجربی دانشگاه آکسفورد در حال تحقیق در مورد علوم “احساس روده‌ای” – رابطه بین باکتری‌های موجود در روده (میکروبیوم روده) و ویژگی‌های رفتاری می‌باشد. وی در یک مطالعه بزرگ انسانی دریافت که ترکیب و تنوع میکروبیوم روده با تفاوت‌های شخصیتی، از جمله جامعه‌پذیری و اختلال اعصاب مرتبط می‌باشد.

او گفت:

تحقیقات زیادی در حال انجام است که میکروبیوم روده را به مغز و رفتار مرتبط می‌کند، که به عنوان محور میکروبیوم روده – مغز شناخته می‌شود. بیشتر تحقیقات در حیوانات انجام شده است، در حالی‌که مطالعات انجام شده در انسان بر نقش میکروبیوم روده در شرایط عصب-روان‌پزشکی متمرکز شده است. در مقابل، علاقه اصلی من این بود که به عموم جمعیت نگاه کنم تا ببینم که چگونه تغییر در انواع باکتری‌های موجود در روده ممکن است با شخصیت مرتبط باشد.

مطالعات قبلی، میکروبیوم روده را به اوتیسم (شرایطی که با اختلال در رفتار اجتماعی مشخص شده است) مرتبط کرده است. مطالعه دکتر جانسون نشان داد که انواع بی‌شماری از باکتری‌هایی که در تحقیقات قبلی با اوتیسم همراه بوده‌اند نیز به اختلاف در جامعه پذیری در عموم جامعه مربوط ‌شود.

کاترینا شرح داد:

این امر نشان می‌دهد که میکروبیوم روده نه تنها در تغییرات رفتاری شدید نظیر اوتیسم دیده می‌شود، بلکه به تنوع در رفتارهای اجتماعی در جمعیت عمومی نیز منجر می‌شود. با این حال، از آنجا که این یک مطالعه مقطعی است، تحقیقات آینده ممکن است از بررسی مستقیم اثربالقوه این باکتری‌ها بر رفتار بهره مند گردد که ممکن است به آگاهی از توسعه روش‌های درمانی جدید برای اوتیسم و ​​افسردگی کمک کند.

بیشتر بدانید:  آیا باکتری‌های روده‌ای بر شکل‌گیری مغز کودکان تاثیر دارد؟

دوستان بیشتر میکروبهای متنوعتر!

یکی دیگر از یافته‌های جالب مربوط به رفتارهای اجتماعی این بود که روده‌ی افراد دارای شبکه‌های اجتماعی بزرگتر به داشتن میکروبیوم  متنوع‌تر تمایل دارند که غالباً با سلامتی بهتر روده و سلامت عمومی بالاتر ارتباط دارد. کاترینا اظهار نظر کرد:

این نخستین مطالعه برای یافتن ارتباطی بین جامعه پذیری و تنوع میکروبیوم در انسان است و از یافته‌های مشابه موجود در پستانداران پیروی می‌کند که نشان می دهد تعاملات اجتماعی می‌تواند باعث افزایش تنوع میکروبیوم روده شود. این نتیجه نشان می‌دهد که همین امر ممکن است در جمعیت‌های انسان نیز صادق باشد. این مطالعه متقابلا نشان داد که افراد دارای استرس یا اضطراب بالاتر، تنوع میکروبیوم پایین‌تری دارند.

یافته‌های دیگر در این مطالعه این بود که بزرگسالانی که از کودکی با شیر مادر تغذیه نمی‌شدند در بزرگسالی از میکروبیوم کمتری برخوردار بودند. کاترینا اظهار نظر کرد:

این نخستین باری است که این مورد در بزرگسالان مورد بررسی قرار گرفته‌است و نتایج نشان می‌دهد که تغذیه نوزادان ممکن است عواقب یا نتایج طولانی مدت برای سلامت روده داشته باشد.

بیشتر بدانید:  میکروب‌های شخصی‌تان شما را منحصر به فرد می‌کنند

سفرهای خارجی و تنوع میکروبی!

تنوع میکروبیوم با سفرهای بین المللی رابطه مثبت داشت  که شاید به دلیل قرار گرفتن در معرض میکروب‌های جدید و رژیم‌های مختلف باشد. افراد ماجراجو و تنوع طلب در غذا خوردن میکروبیوم روده متنوع‌تری داشتند در مقابل افرادی که رژیم غذایی فاقد لبنیات استفاده می‌کنند، تنوع میکروبی کمتری داشتند. بنابراین در افرادی که رژیم غذایی بالایی از منابع طبیعی پروبیوتیک‌ها (به عنوان مثال پنیر تخمیر شده، سوسیس، کیمچی) و پریبیوتیک‌ها (به عنوان مثال موز، حبوبات، غلات کامل، مارچوبه، پیاز، تره فرنگی) داشتند تنوع میکروبی بیشتر بود، البته درصورتی‌که به صورت مکمل مصرف نشوند.

زندگی مدرن ما ممکن است طوفان کامل یا تغییر بزرگی برای ناطراز شدن روده باشد. ما به سوی زندگی  پراسترس‌ با  تعامل‌های اجتماعی کمتر سوق پیدا می‌ کنیم و زمان کمتری با طبیعت می‌گذرانیم، رژیم‌های غذایی ما به طور معمول کمبود فیبر دارند، در محیط‌های بی اندازه تمیز ساکن هستیم و به درمان‌های آنتی بیوتیکی وابسته‌ایم. همه این عوامل می‌توانند بر میکروبیوم روده تأثیر بگذارند بنابراین ممکن است اکنون به طریق نامعلوم بر رفتار و بهبودی روانی ما نیز تأثیر گذاشته باشد.

مقاله کامل “ترکیب و تنوع میکروبیوم روده مربوط به ویژگی‌های شخصیتی انسان است” را می‌توان در مجله Human Microbiome مطالعه کرد.

بیشتر بدانید:  نقش میکروب های روده در بروز افسردگی

ترجمه: شیما صدیقی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Gut microbiome composition and diversity are related to human personality traits

لینک خبر:

Gut bacteria linked to personality

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *