خانه / عصب روانشناسی / نیاز دارید چیزی را به خاطر بسپارید؟ تصویرش را بکشید!

نیاز دارید چیزی را به خاطر بسپارید؟ تصویرش را بکشید!

۱۶۰۴۲۱۱۳۳۸۲۱_۱_۹۰۰x600

 

نوروسافاری| محققان دانشگاه واترلو دریافته اند که به تصویر کشیدن اطلاعاتی که می خواهیم به خاطر بسپاریم یک استراتژی قوی و قابل اعتماد برای بهبود عملکرد حافظه است.

جفری وِیم، دانشجوی دکتری دانشکده روانشناسی دانشگاه واترلو و سرپرست این مطالعه می گوید: ما ترسیم کردن را در کنار تعداد دیگری از استراتژی های شناخته شده کدگذاری مورد مقایسه قرار دادیم و در تمام آزمون ها، این ترسیم کردن بود که از نظر میزان اثر بخشی در بهبود عملکرد حافظه در صدر جدول قرار گرفت. وی ادامه داد: ” به عقیده ما علت آن است که ترسیم کردن کمک می کند یادآوری خاطرات منسجم تر شود که در نتیجه آن اطلاعات تصویری، حرکتی و مفهومی بهتر با یکدیگر ادغام می شوند.”

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه واترلو، در مطالعه انجام شده توسط وِیم، با همکاری دانشجوی دکتری ملیسا میده و پروفسور میرا فرناندز، به دانش آموزان لیستی از کلمات ساده که ترسیم شکل آن ها آسان بود مانند “سیب” نشان دادند. دانش آموزان ۴۰ ثانیه فرصت داشتند که تصویر مربوط به هر کلمه را نقاشی کنند یا مکرراً  کلمه را رونویسی کنند. سپس برای تسهیل فرآیند به خاطر سپاری، به آن ها تمرینی برای طبقه بندی نت های موسیقیایی از طریق پر کردن جاهای خالی داده شد. در نهایت، محققان از دانش آموزان خواستند ظرف مدت ۶۰ ثانیه هر تعداد کلمه ای را که می توانند از لیست اولیه به خاطر بیاورند

نتایج این تحقیق در فصلنامه روانشناسی تجربی منتشر شده است.

به گفته وِیم: “به یاد آوری کلماتی که شکل مرتبط با آن ها ترسیم شده بود در مقایسه با کلماتی که رونویسی شده بودند بهبود قابل ملاحظه ای داشته است. به طوری که شرکت کنندگان اغلب کلماتی را که ترسیم کرده بودند دو برابر بیشتر از کلمات رونویسی شده به خاطر می آوردند.  که ما این مزیت را (اثر ترسیم کردن) نامیدیم. اصطلاح (اثر ترسیم کردن)، به مزیت ترسیم کلمات نسبت به رونویسی کردن آن ها در بهبود عملکرد حافظه بلند مدت اشاره دارد”.

این آزمایش با تغییراتی مجدداً انجام شد و این بار دانش آموزان به ترسیم مکرر کلمه، یا اضافه کردن جزئیات بصری به کلمات نوشته شده نظیر سایه روشن یا خط خطی کردن پرداختند ولی نتایج به دست آمده تغییری نکرد و همچنان عملکرد حافظه برای تصاویر ترسیم شده مافوق تمام روش های دیگر عمل نمود. همچنین، ترسیم کردن در مقایسه با اقداماتی چون برشمردن ویژگی های فیزیکی، تجسم تصاویر ذهنی و دیدن عکس تصاویر مربوط به کلمات، عملکرد حافظه بلند مدت را بهبود بیشتری می بخشد.

وِیم ابراز کرد: “نکته مهم این جا است که  کیفیت تصاویر ترسیم شده مهم نیست. بنابراین هرکسی با هر میزان استعداد در نقاشی می تواند از این استراتژی برای بهبود عملکرد حافظه استفاده نماید.  همچنین ما دریافتیم حتی افرادی که تنها ۴ ثانیه برای ترسیم شکل زمان داشتند بازهم بهبود زیادی در حافظه بلند مدت نشان دادند.”

پس از این که ثابت شد نتایج بدست آمده  در آزمایشات در خصوص تاثیر مثبت ترسیم کردن بر عملکرد حافظه قابل اتکا هستند، آزمایشات با استفاده از تنها یک کلمه ادامه پیدا کرد. وِیم و هم تیمی هایش اکنون می خواهند بدانند که چرا این تأثیر برعملکرد حافظه این قدر قوی است و چطور می توان آن را به طور گسترده برای سایر انواع اطلاعات به کار گرفت.

 

بیشتر بدانید:  آنهایی که با خودشان حرف می‌زنند "مغزشان بهتر کار می‌کند؟"

تلخیص و ترجمه: گروه نوروسافاری – میترا دهقان  “کارشناس ارشد علوم کامپیوتر”

لینک گزارش این تحقیق در ژورنال The Quarterly Journal of Experimental Psychology :

The drawing effect: Evidence for reliable and robust memory benefits in free recall

لینک گزارش خبری در وبسایت دانشگاه واترلو:

Need to remember something? Better draw it, study finds

همچنین ببینید

آسیب روانی در کودکی ادراک در بزرگسالی را تغییر می دهد

5.0 08 نوروسافاری | افراد با تجربه ی سوء رفتار در کودکی شان، بعد ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *