خانه / تصویربرداری عصبی / پیش‌بینی زمان ابتلا به آلزایمر با سنجش مقدار آهن در مغز

پیش‌بینی زمان ابتلا به آلزایمر با سنجش مقدار آهن در مغز

mri
نوروسافاری| نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه ملبورن استرالیا حاکی از آن است که وجود مقادیر زیاد آهن در مغز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماری آلزایمر باشد.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از  باشگاه خبرنگاران،‌ اندازه گیری سطوح آهن درون مغز افراد می‌تواند به شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به آلزایمر کمک کرده و از آنجایی که داروهایی برای کاهش سطح آهن در بازار وجود دارد، همچنین ممکن است بتوان این بیماری را متوقف کرد.

با وجود تلاشهای بسیار، مکانیزم دقیق عامل آلزایمر هنوز بخوبی درک نشده است. برای مدتهای طولانی، پروتئین بتا آمیلوئید به عنوان مظنون اصلی شناخته شده بود که پلاکهای متمایزی را در مغز ایجاد می‌کرد، اما داروهایی که این پروتئین‌ها را حل می‌کردند نتوانستند باعث بهبود بیماران شوند.

تحقیقات نشان داده بودند که مبتلایان به آلزایمر از سطوح فزاینده آهن در مغزشان برخوردار بودند. 
محققان استرالیایی به بررسی ۱۴۴ داوطلب پیر پرداختند که برای چندین سال به اختلال خفیف شناختی مبتلا بودند. آن‌ها برای بررسی میزان آهن موجود در مغز این افراد، پروتئین “فریتین” را در مایع مغزی نخاعی اندازه‌گیری کردند، این پروتئین به آهن می‌چسبد.

برای هر میزان نانوگرم آهن در میلی‌لیتر اضافه ای که افراد در آغاز پژوهش داشتند، آلزایمر در آن‌ها بطور میانگین سه ماه زودتر تشخیص داده شد.

محققان همچنین دریافتند که مهمترین ژن عامل خطر برای آلزایمر یعنی ApoE4 بشدت با سطوح بالای آهن مرتبط بود. این امر می‌تواند به توضیح آسیب پذیرتر بودن افراد دارای این ژن بپردازد.

 

به گفته محققان، آهن بسیار واکنش پذیر است، بنابراین احتمالا نورون‌ها را در معرض استرس‌های شیمیایی قرار می‌دهد.
اگرچه این یافته‌ها به تنهایی اثبات نمی‌کند که کاهش سطوح آهن در مغز می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را در افراد کاهش دهد، اما کارآزمایی یک دارو در ۲۴ سال پیش که مقادیر آهن را در بدن کاهش می‌داد، نشان داده که این فرضیه ارزش بررسی بیشتر را دارد.

 

بیشتر بدانید:  استرس در کودکان، تغییرات ساختمانی منفی در مغز آنان ایجاد می کند

گزارش این تحقیق در ژورنال Nature Communications:

 

Ferritin levels in the cerebrospinal fluid predict Alzheimer’s disease outcomes and are regulated by APOE

همچنین ببینید

ژن ها میتوانند در خطر ابتلا به کرونا موثر باشند

4.4 / 5 ( 68 امتیاز ) نوروسافاری | تغییرات دی ان ای با واکنش …

۳ نظر

  1. می خواهم بدانم بیماران بای پولار درمان می شوند ایا عدم توجه وتمرکز در این گونه بیماران چیست چرا بعد از این همه دارو بدتر می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *