خانه / اکتشاف عصبی / چطور آهنگ های غمگین موجب ترکیبی از درد و لذت می شوند و خاطرات را برمی انگیزند

چطور آهنگ های غمگین موجب ترکیبی از درد و لذت می شوند و خاطرات را برمی انگیزند

Sad music

 نوروسافاری|  موسیقی میتواند حضور قدرتمندی در جنبه های زیادی از زندگی مردم داشته باشد. از لحاظ توانایی برای بازگرداندن خاطرات از دهه های گذشته و یادآوری اتفاقات و مردمی که شما به تازگی فراموش کرده اید، شاید تنها نسبت به محرکهای بویایی در این ویژگی در درجه دوم باشد. خیلی از مردم به موسیقی گوش میدهند تا برای یک اتفاق ورزشی یا ورزش روزانه شارژ شوند. برخی از مردم موسیقی را برای حرکات موزون برمیگزینند و برخی دیگر آهنگ های خاصی را صرفا به خاطر مهارت هنرمندانش تحسین میکنند. ولی بیشتر از همه موسیقی میتواند بر خلق شما اثرگذار باشد. آهنگ های شاد و فرح بخش میتوانند شما را شاد کرده درحالیکه آهنگ های غمگین میتوانند باعث شوند که احساس افسردگی بیشتری داشته باشید. محققان از انگلستان و فنلاند تصمیم گرفته اند که نگاهی به این آهنگ های غمگین و اثراتی که این آهنگ ها میتوانند بر مردم داشته باشند بیاندازند. به طور غیرمنتظره ای اکثریت افرادی که برای برانگیختن خاطراتشان به آهنگ های غمگین گرایش دارند از تجربه شان لذت میبرند.

   به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه دورهام، این تیم به سرپرستی Tuomas Eerola از دانشگاه دورهام تصمیم داشتند به این مسئله پی ببرند که چطور برخی از مردم از آهنگ های غمگین متنفرند و از آن اجتناب میکنند درحالی که دیگران هیجانات و خاطراتی که این آهنگ ها برمی انگیزند را دوست دارند.

    توماس، که به عنوان یک استاد جنبه های شناختی موسیقی فعالیت میکند میگوید: “در پژوهش حاضر ما میخواستیم این طیف گسترده تجربیاتی که مردم با موسیقی غمگین دارند و دلایلی که برخی به آن گوش میدهند و برخی از آن اجتناب میکنند را بررسی کنیم”

    این مطالعه نشان میدهد که اکثریت مردم که به موسیقی های غمگین گوش میدهند هم احساس مثبت دارند که به دلیل گوش کردن به آن موسیقی است و هم احساس راحتی دارند زیرا آن ملودیها خاطراتشان را بازمیگرداند. اگرچه درصد بزرگی از ۲،۴۳۶ شرکت کننده این آزمایش گزارش دادند که با این موسیقی ها نوعی احساس درد را که همیشه همراه با احساس فقدان عمیق شخصی خاص، مانند یک طلاق یا مرگ یک شخص موردعلاقه، تجربه میکنند.

    دکتر Henna-Rikka Petrola نویسنده مشترک از دانشگاه Jyväskylä در فنلاند میگوید:”چنین تجربیات شدیدی به نظر میرسد که به لحاظ روانی و حتی جسمی فشارزا باشند و لذا زیاد لذت بخش نباشند”.

 

بیشتر بدانید:  مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده، تقلا نکنید

یک آهنگ غمگین میتواند هم خاطرات غمگین را به یادمان بیاورد و هم احساس راحتی ایجاد کند

    اگرچه برای خیلی از آنهایی که گزارش دادند از این نوع موسیقی لذت میبرند اینگونه نبود که موسیقی غمگین آنها را شاد کند بلکه به این صورت بود که آن موسیقی آنها را به یاد شخصی خاص یا روابطی در زندگیشان می انداخت. محققان آن را “غمگینی لذت بخش”[Enjoyable sadness] مینامند و خاطرنشان میسازند که این تجربه با جنس یا سن تغییری نمیکند. گرچه  این تجربه با علاقه یا مهارت در موسیقی تشدید میشود.

    محققان گفتند که هر واکنش هیجانی به موسیقی غمگین ممکن است در ارتباط با مکانیزم های روانی و واکنش هایی که در وهله اول ممکن است بی ربط به نظر برسند باشد. Eerola میگوید که این نشاندهنده ماهیت کارکردی چنین تجربیاتی است، به این معنی که چیزهایی که به اندازه یک واکنش هیجانی به موسیقی انتزاعی هستند میتوانند هنوز یک پایه و اساس در ساختارها و عصب شناسی مغز داشته باشند.

Eerola میگوید: “این نتایج به ما کمک میکند که نحوه ای که مردم بدان وسیله خلقشان را با کمک موسیقی تنظیم میکنند و نیز اینکه چگونه توانبخشی با موسیقی و موسیقی درمانی ممکن است منجر به این فرآیندهای راحت سازی، آرام سازی و لذت شود را مشخص کنیم”. او اضافه میکند: “این یافته ها همچنین تلویحاتی برای فهم ماهیت تناقض آمیز لذت از هیجانات منفی موجود در هنرها و داستان ها دارد”.

ترجمه و تلخیص: ژاله علیپور – نوروسافاری

 به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

لینک گزارش پژوهشی در ژورنال PLOS One:

Memorable Experiences with Sad Music—Reasons, Reactions and Mechanisms of Three Types of Experiences

لینک خبر در وبسایت دانشگاه دورهام:

Research reveals pain and pleasure of sad music

گزارشی خبری در این مورد در مدیکال دیلی:

Psychology Of Music: How Sad Songs Inspire A Mix Of Pain And Pleasure And Evoke Memories

همچنین ببینید

درک مفاهیم علمی در آموزش الکترونیکی برای مغز دشوارتر است

5.0 49 نوروسافاری | به گفته محققان، هنگامی که افراد از دستگاه های الکترونیکی مانند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *