چه گروه سنی غمگین‌ترین افراد جامعه‌اند؟

5/5 - (1 امتیاز)

_۸۸۰۴۹۰۶۵_۶۵۷df18e-4027-40df-8fc1-9718082e889f

 

نوروسافاری| نتیجه‌ی تحقیق تازه‌ای می‌گوید افراد در سنین ۴۰ تا ۵۹ سالگی بیش از هر گروه سنی استرس دارند و کمترین میزان رضایت از زندگی را دارا هستند. پیری اما انگار دوران خوشی و آسودگی است و ۷۰ تا ۷۴ساله‌ها، آسوده‌ترین افرادند.
«بزرگسال نشوید. بزرگسالی یک تله است.» جمله‌ای که بر بسیاری از کارت پستال‌های تبریک تولد در کشورهای انگلیسی زبان نوشته شده است.

حالا نتیجه‌ی تحقیق مفصل و طولانی‌مدتی در بریتانیا نشان می‌دهد که این جمله‌ی طنزآمیز، چندان هم بیراه نیست.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از دویچه وله، پژوهشگران مرکز آمار بریتانیا با همکاری برخی محافل دانشگاهی این کشور زندگی و داده‌های ۳۰۰ هزار بزرگسال را برای یک دوره‌ی زمانی ۳ ساله جمع‌آوری، بررسی و تحلیل کردند.

نتیجه این تحقیق می‌گوید بزرگسالان – زن و مرد− در گروه سنی ۴۰ تا ۵۹ سال غمگین‌ترین و مضطرب‌ترین گروه سنی در جامعه‌اند و بیشترین نگرانی و کمترین میزان رضایت از زندگی را دارند.

میانسالی از قرار دورانی با بیشترین میزان استرس، نگرانی، مسئولیت و انتظارهای دیگران است.

 

well

بررسی داده‌ها نشان داد که در این سن، بیشتر این افراد معمولا والدین بچه‌های کوچک یا نوجوان ‌با دریایی از مسئولیت و مشکلات و دغدغه‌اند. هم‌زمان والدین خودشان هم به پیری رسید‌ه‌اند و معمولا درگیر بیماری و مشکلات ناشی از بالا رفتن سن شده‌اند و به بار مسئولیت فرزندان خود می‌افزایند.

گزارش می‌گوید افراد بزرگسال تا قبل از ۴۰ سالگی معمولا زمان بیشتری را وقت تفریح و خوش‌گذرانی و توجه به علایق خود می‌کنند و در نتیجه میزان رضایت‌ کلی‌شان از زندگی حتا اگر درآمد کمتری داشته باشند، بالاتر است.

بیشتر بدانید:  کرماتوفوبیا یا "ترس از پول" چیست؟

ریچل بوید، روانکاو و از مشاوران این تحقیق به “گاردین” گفت که معمولا تجربه‌های سختی مثل “طلاق و غم از دست دادن” هم در این سنین (۴۰ تا ۵۹ سالگی) رخ می‌دهد و به کوله‌بار غم و اندوه و نارضایتی از زندگی می‌افزاید.

این روانکاو همچنین تاکید کرد: «افراد معمولا با بیشترین فشار اقتصادی و مسئولیت مالی هم در این دوران مواجه‌اند. بسیاری از مردان و زنان با وام خانه، قسط ماشین، هراس از دست دادن شغل و بیکاری مواجه‌اند. جامعه از افراد انتظار دارد در میان‌سالی به موفقیت‌های شغلی و مالی برسند و همین باز فشار را بر روان افراد چندبرابر می‌کند.»

هشتادوپنج درصد از زنان و مردان در این گروه سنی گفتند که نگرانی‌ها و دغدغه‌‌های مالی، استرس و دلهره‌ی آن‌ها را بیشتر کرده و سلامت روانی‌شان را آسیب‌پذیرتر کرده است.

این بررسی نشان می‌دهد که زن‌ها در میان‌سالگی با اضطراب بیشتری نسبت به مردان همسن مواجه‌اند. اما در مجموع مردان این گروه سنی نارضایتی بیشتری از زندگی دارند و غمگین‌‌ترند.

برخلاف آن‌چه کلیشه‌ها می‌گویند، نتیجه‌ی این تحقیق نشان داد که افراد پیر بیشترین رضایت و خوشحالی را از زندگی دارند.

زنان و مردان در گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سالگی بیشترین اعلام رضایت از زندگی و کمترین استرس و فشار روانی را گزارش کردند. تحقیق نشان می‌دهد با این‌که افراد در این سن به مرگ نزدیک‌تر از همیشه‌اند، اما از قرار نگرانی از مرگ چندان سایه‌ای بر زندگی نمی‌اندازد.

تحقیق نتیجه‌ی غیرقابل‌ انتظار دیگری هم به‌ همراه داشت. بنا به تحلیل و بررسی این محققان، حتا آن‌ها که بالای ۹۰ سال سن دارند و اغلب با انواع بیماری‌ها و کم‌توانی‌های جسمی مواجه‌اند، به‌ مراتب خوشحال‌تر و راضی‌تر از میان‌سالان‌اند.

بیشتر بدانید:  نگاهی متفاوت به تأثیرات چند بیماری روانی

 

گزارش مرکز آمار بریتانیا:

www.ons.gov.uk/ons/dcp171776_431796.pdf

لینک منابع مرتبط:

Middle-aged are the least happy people in UK – Telegraph
People aged 40-59 are least happy and most anxious, report finds | Society | The Guardian
People aged 65 to 79 ‘happiest of all’, study suggests – BBC News
Measuring National Well-being, Personal Well-being in the UK, 3 year data 2012 to 2015 – ONS

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *